Vraj kto nebol na Diane, nevidel Karlove Vary. Preto sme si nenechali tento skvelý zážitok ujsť. Vežu z roku 1914 nájdete na Vrchu priateľstva nad Grandhotelom Pupp. Do výletného areálu Diana sa nechajte pohodlne vyviezť lanovou dráhou priamo z mesta. Lanovka vozí hostí z kolonády na Dianu už viac ako 100 rokov. Výstavbu lanovkovej dráhy vykonala viedenská stavebná spoločnosť Leo Arnoldi za pomoci miestnych firiem a remeselníkov v roku 1912. Spodnú stanicu nájdete neďaleko Grandhotela Pupp v uličke Mariánská, medzistanica je „Jelení skok“ a výstupná stanica je „Diana“. Lanovka na Dianu premáva každých 15 minút, cesta trvá asi 3 minúty a už počas jazdy sa môžete kochať krásnym výhľadom na Karlove Vary. Táto lanová dráha je tradičným a veľmi obľúbeným dopravným prostriedkom v Karlových Varoch. Aktívni návštevníci však môžu využiť značené lesné chodníky. Ak teda preferujete prechádzku kúpeľným lesom, môžete zaparkovať napríklad pri areáli Sv. Linhart a vydať sa k Diane po „ceste priateľstva“. Chodník je dlhý necelé 3 km a po ceste môžete pozorovať plastiky so siluetami lesných zvierat. Okolie rozhľadne Diana je priam stvorené na príjemné prechádzky. K dispozícii tu sú upravené lesné chodníky, celý rad odpočívadiel v podobe altánov a v neposlednom rade krásna príroda. Prejdite sa odtiaľ lesom napríklad k Jeleniemu skoku alebo na druhú stranu k vyhliadke Karla IV.

Samotný výletný areál Diana vás pozýva do motýlieho domu. Je to tropická záhrada so živými exotickými motýľmi. Stretnite sa s tými najkrajšími motýľmi z celého sveta – z Thajska, Filipín, dažďových pralesov Južnej Ameriky či Mexika. V takzvanej letovej zóne uzriete stovky exotických motýľov s rozpätím krídel až 20cm. Nenájdete tam žiadnu bariéru medzi človekom a motýľom. Motýle voľne lietajú okolo návštevníkov. Letová zóna je osadená informačnými tabuľami so zaujímavosťami zo života motýľov. V motýľom dome je dokonca povolené fotografovanie. Majte preto vždy pripravený fotoaparát, ak niektorý z motýľov na vás pristane. Určite sa zastavte aj u liahne, pretože sa môžete stať svedkom liahnutia motýľa z kukly a jeho prvého letu. Na recepcii si môžete zakúpiť suveníry výhradne s tematikou o motýľoch. Navštíviť môžete aj priľahlú mini Zoo. Uvidíte tam poníky, prasiatka a kozy. Po celom areáli sa pyšne prechádzajú dva pávy, z ktorých jeden má unikátne snehobiele sfarbenie. Zvieratká si môžu deti ľubovoľne hladiť. Deti sa určite potešia aj detskému ihrisku, kde sa môžu do sýtosti vyšantiť. A samozrejme, nezabudnite zájsť na rozhľadňu. Na rozhľadňu Diana vyjdete buď výťahom, alebo po 150 schodoch. Za krásneho počasia je údajne vidieť až do vzdialenosti 70 km. Karlove Vary máte ako na dlani. Rozhľadňa ponúka panoramatické výhľady na historické centrum kúpeľného mesta, ale aj na vrcholky Krušných hôr, Slavkovský les a aj na kúpeľné lesy pod rozhľadňou.

Súčasťou areálu je taktiež historická výletná reštaurácia či stánok s rýchlym občerstvením a suvenírmi. Historická reštaurácia Diana bola postavená začiatkom 20. storočia v roku 1914. Reštaurácia Diana sľubuje veľkorysý priestor. Usadiť sa môžete na letnej a zároveň lesnej terase, v hlavnej sále s nádherným krbom či v zimnej záhrade. Reštaurácia je v drevenom prevedení. V reštaurácii je cítiť ducha doby. Nachádzajú sa tam krásne drevené trámové stopy s výzdobou. V miestnosti sú veľké okná, ktoré do miestnosti vpúšťajú slnečné lúče. Vnútorné priestory reštaurácie sú nefajčiarske, fajčenie je povolené len na vonkajšej terase. K dispozícii je Wi-Fi zdarma. Reštauráciu dekorujú ozdobné drevené stĺpy, lustre, lampy, obrazy. Za krásny prvok považujem barový pult a krb.

Usadili sme sa v krásnej historickej sále. Za nedostatok považujem, že personálu veľmi dlho trvalo, než jednotlivých zákazníkov obslúžili. Celý servis bol veľmi zdĺhavý a ľudia dlho a netrpezlivo museli čakať. Uznávam, že čašníci mali plné ruky práce. Avšak aj napriek tomu som mala pocit, že mali prácu zle zatriedenú. Vyzdvihnúť naopak musím, že personál bol milý. Z danej ponuky sme si po dlhom čakaní objednali Caffé Latte v hodnote 65 Kč. Káva bola veľmi dobrá. Podávajú kávu talianskej značky Piazza d´Oro. Caffé Latte je servírované v priesvitnej šálke. V tejto štýlovej reštaurácii môžete ochutnať špeciality českej, ale aj medzinárodnej kuchyne. Ponúkajú pochúťky z grilu, zverinové hody, predjedlá, gurmánske špeciality pre viac osôb, polievky, bezmäsité jedlá, pripravili aj špeciálnu ponuku pre deti, ryby, rôzne prílohy, šaláty, múčniky, dezerty a veľa iného. Z nápojového lístka si môžete vybrať aperitívy, nealkoholické nápoje, kávu a teplé nápoje, pivo, víno, šampanské, liehoviny. A toto všetko si vychutnáte obklopení krásnym prostredím v pokojnom kúpeľnom lese. A ja musím len súhlasiť s výrokom: „Kto nebol na Diane, nevidel Karlove Vary.“

Adresa: Vrch přátelství 5/1, 360 01 Karlovy Vary, Česko

Otváracie hodiny:

V prevádzke 7 dní v týždni vrátane štátnych sviatkov

November až marec 11: 00 – 17: 00

Apríl a október 11: 00 – 18: 00

Máj až september 11: 00 – 19: 00

24.12. Každoročne ZATVORENÉ

Reštauráciu Diana hodnotím: personál = 2, káva = 1-, prostredie = 1-

Reštauráciu Diana celkovo hodnotím známkou 2

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?pb=!1s0x47a09970c982218f%3A0x27629825a0bf1908!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipPgmmoVykIgI9UoJU-Yhf3F7cXQKluXdzvyel5Y%3Dw241-h160-k-no!5sDiana%20restaurant%20karlove%20vary%20-%20H%C4%BEada%C5%A5%20Googlom!15sCgIgAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipPgmmoVykIgI9UoJU-Yhf3F7cXQKluXdzvyel5Y&hl=sk&sa=X&ved=2ahUKEwjx3afBsdLsAhUl5uAKHTsXCzcQoiowCnoECBMQAw