Počas prechádzky po Karlových Varoch ma veľmi očarila kaviareň Elefant. Táto kaviareň ma priťahovala ako magnet. Hneď som vedela, že ju musím bezpodmienečne navštíviť. Z historických dokumentov vyplýva, že slávna kaviareň Elefant na Starej lúke čp. 30 existovala pravdepodobne už okolo roku 1750. Stará kaviareň Elefant, to bol v Karlových Varoch pojem. Je zbytočné vymenovávať plejádu slávnych osobností, ktoré sem radi a často chodili na kávu, víno alebo zákusok. Na jeho dnešnom mieste pôvodne stáli dva menšie úzke domy Zlatý bažant (Goldener Fasano) a Zlatý slon (Goldener Elephant). V dome a kaviarni Elefant slávil v roku 1786 svoje 37. narodeniny slávny básnik Goethe. V roku 1791 bol v Zlatom Bažante ubytovaný filozof a spisovateľ Johann Gottfried Herder. V roku 1875 zakúpil tieto dva staré ošumelé domy Friedrich Meissner. Na ich mieste vybudoval nový moderný penzión s kaviarňou. Na prelome rokov 1913 – 1914 nechali manželia Meissnerovci svoj dom opäť prestavať v duchu novej doby. Vtedy objekt získal svoju dnešnú exteriérovú podobu, ktorú zásadne nezmenili ani úpravy neskorších majiteľov. Posedenie v Elefant obľuboval aj napríklad český herec Vlastimil Brodský. V čase Medzinárodného filmového festivalu tam chodieval vraj denne. Večer po skončení svojich vystúpení do Elefant chodili muzikanti zo symfonického orchestra a herci z divadla, ktorým stačilo prejsť mostom cez rieku Teplá. Domáci tam s pýchou vodili svojej návštevy.

Veru aj budovy majú svoj životný cyklus. Časy sa však postupne menili a zmenil sa aj Elefant. Rozprávanie pamätníkov je síce romantické, ale biznis je biznis. V roku 2014 bola doterajšia kaviareň existujúcim majiteľom zrušená a nahradená predajňou odevnej firmy Bogner. Návštevníci Karlových Varov sú zmätení, miesto kaviarne stoja pred predajňou odevov a sú smutní z toho, že im spolu s Elefant zmizla pevná súčasť ich života. Na poschodí síce bola nová štýlová a trochu nezakotvená kaviareň, no tej chýbal bezprostredný výhľad a kontakt s meniacimi sa ľuďmi na Starej lúke. Zmizli tradície a duch miesta. Nová kaviareň Elefant sa otvorila 21. apríla 2014. Na kritiku likvidácie starej podoby Elefant primátor Karlových Varov verejnosti oznámil: „Mesto Karlove Vary nie je prevádzkovateľom tejto kaviarne, nie je ani majiteľom objektu, v ktorom sa nachádza, a nemá teda žiadne možnosti, ako zasiahnuť do podnikateľských zámerov súkromných investorov.“

Čo sa medzičasom zmenilo, som nedohľadala, ale dnešná kaviareň Elefant sa v súčasnosti rozprestiera ako na prízemí, tak aj na poschodí hotela EA Hotel Elefant. Táto kaviareň dokonca disponuje aj letnou terasou. EA Hotel Elefant sa nachádza v centre kúpeľnej promenády v historickej budove zo spomínaného 18. storočia. Všetky izby sú zariadené štýlovo a sú vybavené satelitnou TV, chladničkou, majú vlastnú kúpeľňu so sprchovacím kútom alebo vaňou. V izbách je k dispozícii bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet. Niektoré izby majú krásny výhľad na rieku Teplá. Hotel je do istej miery závislý od neďalekého EA Hotel Atlantic Palace. V hoteli EA Hotel Atlantic Palace každé ráno podávajú raňajky formou bufetových stolov. Hostia môžu využívať taktiež hotelové kúpeľné centrum tohto hotela.

Keď sme prechádzali cez prízemie kaviarne na prvé poschodie, upútala ma vitrína s rôznymi zákuskami a dezertmi. Usadili sme sa na balkóne, odkiaľ sme mali očarujúci výhľad na Karlove Vary. Objednali sme si cappuccino, ktoré malo neprimerane vysokú cenu 85 Kč. Pripravujú kávu značky Dallmayr. Hlavné sídlo spoločnosti Dallmayr v Mníchove sa môže popýšiť viac ako 300 -ročnou históriou. Musím povedať, že kávička bola veľmi dobrá a krémová. Za nedostatok považujem, že ku káve neservírujú pohár s vodou. Taktiež prístup čašníčky by som prijala viac priateľský. Elefant ponúka široký výber káv, rôzne nealkoholické a alkoholické nápoje, zákusky, dezerty, zmrzlinu. Ako už bolo naznačené, ceny boli celkom vysoké, ale posedenie v tejto historickej kaviarni s úžasným výhľadom jednoznačne stojí za to.

Zariadenie kaviarne Elefant je poňaté v duchu 20. rokov 20. storočia. Poschodie je zariadené dreveným nábytkom, nájdete tam krištáľové lustre, obrazy, sošky slona, vešiaky, lampy, krásny modrý koberec, barový pult a veľa iného. Steny sú vymaľované na modro. Na stenách a strope je nádherná štukatérska výzdoba. Mimochodom, aj na budove hotela nájdete sochu veľkého zlatého slona. Starú kaviareň Elefant som nemala možnosť navštíviť, ale musím poznamenať, že ma dnešná kaviareň Elefant až na malé detaily očarila.

Adresa: Stará Louka 30, 360 01 Karlovy Vary, Česko

Otváracie hodiny: Po – Ne: 10 – 17

Kaviareň Elefant hodnotím: personál = 2-, káva = 2, prostredie = 1-

Kaviareň Elefant celkovo hodnotím známkou 2

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?pb=!1s0x47a0995b6af7af41%3A0x1bc63fcca41f9cb4!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipNv7fZq8Abec8KT4IErLY4sxftm-0ez-AyMe5Yl%3Dw213-h160-k-no!5sKaviare%C5%88%20Elefant%20v%20Karlov%C3%BDch%20Varoch%20-%20H%C4%BEada%C5%A5%20Googlom!15sCgIgAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipNv7fZq8Abec8KT4IErLY4sxftm-0ez-AyMe5Yl&hl=sk&sa=X&ved=2ahUKEwjVy-CSrPHsAhVS1hoKHUuPDToQoiowE3oECBUQAw