Historická Banská Štiavnica je chránená UNESCO-m a obklopujú ju Štiavnické vrchy. Toto banské mesto patrí bezpochyby k mojim obľúbencom. Tentokrát sme sa vybrali pozrieť Nový zámok. Budova Nového zámku je jednou z architektonických skvostov Štiavnice. Jedná sa o šesťpodlažnú renesančnú budovu so štyrmi baštami a strieľňami. Tento zámok bol postavený v rokoch 1564 – 1571 a slúžil ako strážna veža počas bojov proti Turkom. Je postavený na vrchu Frauenberg takmer v centre mesta.

Po návšteve zámku sme sa vybrali na šálku dobrej kávy. Mojím cieľom bola Čajovňa Klopačka, ktorej terasa ponúka prekrásne výhľady na mesto. Lenže krátko predtým zapršalo a na terase sa z pochopiteľných dôvodov nedalo sedieť. Vnútorné priestory čajovne boli pekné, ale malé a cítili sme v nej výraznú vôňu z vodnej fajky, tak sme museli hľadať niečo iné. Moje sklamanie by som len ťažko zakryla. Nakoniec sme sa rozhodli pre kaviareň Archanjel Caffe.

Kaviareň Archanjel Caffe je štýlový podnik, ktorý sa nachádza priamo v srdci Banskej Štiavnice na Radničnom námestí. Radničné námestie sa rozprestiera okolo radnice, Fritzovho domu a kostola sv. Kataríny. Kaviareň Archanjel je prerobená z bývalého prechodu cez budovy. Jedná sa o veľmi veľkú prevádzku.

Priestor sa skladá z viacerých miestností. Nakoľko je tento podnik naozaj rozsiahly, išla som sa trošku poobzerať, kde by sme sa mohli usadiť. To som ešte ani len netušila, že ma čakalo veľké prekvapenie. Ako som sa tak rozhliadala po jednej z miestností, zazrela som dve známe siluety, ktoré som v danom momente nevedela identifikovať. O to väčšie potešenie bolo, keď som zistila, že sú to moje dve dobré známe, s ktorými som asi 7 rokov dozadu bola v kúpeľoch v Tatrách. Od tej doby sme sa osobne nestretli, len čo sme si prehodili nejaké správy na sociálnych sieťach. Veru, aký je len ten svet malý.

Napriek počiatočnému sklamaniu som bola nakoniec rada, že sme nezostali v čajovni a išli sme práve do tejto kaviarne. Cesty náhody sú niekedy vskutku nevyspytateľné. Všetko zlé je na niečo dobré. Bolo to skutočne príjemné stretnutie. Napokon sme sa usadili v hlavnej miestnosti s barovým pultom. Ostatné miestnosti som si až tak detailne nepozerala, ale každá bola zariadená inak a svojsky. Miestnosť, v ktorej sme sedeli, bola veľmi zaujímavá. Priestor sa ukrýva pod krásnym klenbeným stropom. Páčila sa mi použitá dlažba na podlahe. Sedeli sme hneď oproti elegantným krbovým kachliam, ktoré zútulňovali tento podnik. Farebné ladenie kaviarne bolo veľmi príjemné.

O dostatok svetla sa staralo rôzne osvetlenie, ktorého je v kaviarni neúrekom. V kaviarni myslia aj na najmenších, pretože im vytvorili útulný detský kútik. A nezabudli ani na psíkov, nakoľko majú vonku misku s vodou. Večer sa kaviareň zmení na bar, v ktorom sa organizujú rôzne koncerty. Archanjel Caffe má aj maličkú terasu pred vstupom do budovy, je tam síce len zopár stolíkov, ale zato ponúka jedinečnú atmosféru.

Sedeli sme len chvíľočku, keď nás prišiel obslúžiť milý a usmiaty čašník. Z danej ponuky sme si vybrali 3x malé cappuccino a jedno malé pivo. Cena cappuccina sa vyšplhala na 2,10€. Hodnota veľkého cappuccina sa mi zdala už celkom prehnaná, pretože stálo 2,80€. V kaviarni servírujú 100% Arabicu.

Cappuccino bolo servírované vo farebných šálkach s farebnou podšálkou a so sušienkou. Ku káve nepodávajú vodu, čo vzhľadom na cenu za cappuccino a celkovú úroveň kaviarne považujem za veľký nedostatok. Na stole okrem sviečky bol položený trstinový cukor, ak by si chcel niekto osladiť život. Musím však vyzdvihnúť chuť kávy, pretože bola výborná a krémová. V ponuke majú kávové, alkoholické a nealkoholické nápoje, pivko, čaj, horúcu čokoládu, cheesecake, limonádu, balenú kávu a iné pochutiny. Kaviareň Archanjel Caffe vo mne zanechala veľmi dobrý dojem.

Adresa: Radničné námestie 1780, 969 01 Banská Štiavnica

Otváracie hodiny: Po – Ne: 9 – 1

Archanjel Caffe hodnotím: personál = 2, káva = 1-, prostredie = 1-

Archanjel Caffe celkovo hodnotím známkou 1-

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?hl=sk&pb=!1s0x471532d06991e4a3%3A0xb1b059f2b26e7f33!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipMFGGBSNqs17xdsuTY6VzKT1gzTci0alyjFZmht%3Dw240-h160-k-no!5sArchanjel%20Caffe%20-%20H%C4%BEada%C5%A5%20Googlom!15sCgIgAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipMFGGBSNqs17xdsuTY6VzKT1gzTci0alyjFZmht&sa=X&ved=2ahUKEwiz7anK47rqAhXCi1wKHW93BqEQoiowE3oECBYQBg