Pred pár rokmi sa na košickej Hlavnej ulici otvorila nová cukráreň, čo veľa ľudí isto uvítalo vzhľadom na slabú konkurenciu. Niekdajší cukrárenský monopól, ktorý nebudem menovať, si prešiel cyklom podobným ako Rímska ríša – vznik, vzostup, pád a tak sme tu potrebovali čerstvý a sladký závan niečoho nového. Viki’s vyzerá, že naberá na popularite a tak spolu poďme preskúmať jej potenciál.

Provensálska romantika

Mnoho ľudí rozmýšľa logikou „cukráreň = sladké = romantické“ a čo je v stereotypnom ponímaní romantickejšie ako francúzsky vidiek? Asi ste už uhádli, že interiér sa bude topiť v bielej, ktorá je pre provensálsky región príznačná. Táto voľba mohla byť podnietená aj faktom, že priestor, ktorý je k dispozícii je veľmi malý a tak ho chceli prevzdušniť. Kúsok chladné. Možno by som na stenách zvolil skôr tapetu s jemným motívom, ale budiš, pekná teplá podlaha doženie deficit a interiér zútulní. Viki’s sa priebežne aktualizuje a jej dnešná podoba sa nezhoduje s tou prvotnou – je ďaleko viac sofistikovaná, kompaktnejšia, útulnejšia, za čo podnik chválim a teším sa na ďalšie vylepšenia. Kvetinkové potlače, kopa malých obrázkov, sklenené vitríny – všetko tu hrá na nežnosť a roztomilosť (predpokladám, že ženy budú podnik obľubovať viac pre jeho feminínny nádych).

Poctivé a domáce

Výber koláčikov je naozaj pestrý a po estetickej stránke sú bezchybné – sú originálne, hravé a lákavé. Navyše chutia poctivo a domácky. Výber káv je zameraný na klasiky, pre ľudí s negatívnym postojom ku kravskému mlieku tu ponúkajú mandľovú alternatívu. Takisto tu nájdeme smoothies a čaje. Ponuka zodpovedá veľkosti kaviarne, bolo by zbytočné tu presycovať výber, keď kapacita priestoru je značne obmedzená. Objednal som si lungo s mliekom.
Espresso bolo milo naservírované, no „obloha“ sa ledva zmestila na tú malú tácku. Po mojom dokončení diela (doliatí teplej vody a dosypaní cukru) som kávu ochutnal a popisujem ju ako kakaovú, s miernou horkosťou, bez známok kyslosti, po ktorej avšak ostáva v ústach nepríjemná horká pachuť na koreni jazyka. Určite sa nejedná o prepadák, espresso hodnotím skôr pozitívne, ale žeby som ostal ohúrený, to sa tiež nedá povedať. Značka kávy: Diemme

K obsluhe stručne – rýchla a milá.

Hodnotenie:

  • Prostredie: 4/5
  • Káva: 4/5
  • Personál: 4/5
  • Celkovo: 4/5

Prešlo Viki’s mojou značkou kvality? Áno. Nie žeby som ostal podnikom uchvátený a vyhľadával ho pri každej možnej príležitosti, to nie, ale rád sa tam vrátim, hlavne keď ma bude honiť chuť na sladké. Motivátorom sú príjemné ceny káv a priemerné ceny zákuskov vzhľadom na ich kvalitu. Keďže je cukrárnička tak malá, býva problém si tu nájsť stôl – vedia to však vyriešiť rezerváciou. Roztomilý interiér, slušná obsluha, uspokojujúci výber – to je Viki’s v skratke. Kaviareň odporúčam hlavne dámam, kvôli nežnej atmosfére a milovníkom sladkostí, ktorí si tu isto prídu na svoje.

 

Hlavná 11/16, 040 01 Košice

https://www.google.sk/maps?q=vikis+cake+coffee&um=1&ie=UTF-8&sa=X&ved=0ahUKEwjolsS48PLZAhVqKsAKHXWWAisQ_AUIDCgD