Tabačka sa po svojej prerábke stala mekkou urbanistickej kultúry s kopou „vierovyznávačov“, ktorí by tu najradšej trávili celé svoje dni – veď aj by mali čo robiť, keďže komplex usporadúva kopu kultúrnych podujatí ako sú trhy, workshopy, koncerty či umelecké udalosti. Niet divu, že Tabačka sa za krátky čas stala semeniskom mladých alternatívnych ľudí, umelcov či sociokultúrnych menšín. Na jej návštevu však nemusíte mať unikátny svetonázor alebo extravagantný zovňajšok – na kávičku si tu predsa môže prísť každý.

Hipsterská fabrika

I keď sa v meste nachádza kopa objektov, ktoré sa nesú v industriálnom štýle, na Tabačku žiaden nemá. Priestor vyzerá ako autentická továreň s veľkým otvoreným priestorom na štýl haly. Esenciálne prvky ako betón, tehly či masívne konštrukcie nesmú chýbať. Recyklované stoličky, ktoré vás vrátia späť do čias základnej školy, kúsok kúzla amerických 50. rokov, sedadlá zo starých električiek a napriek tomu žiaden chaos. Pekne odvedená dizajnérska robota. Interiéru kraľuje čiernobiely základ a pár druhov dreva. Všetko sa tu nesie v alternatívnej nekonzumnej myšlienke podčiarkujúc unikátnosť jednotlivých kúskov. Dominantou je bar aj s kuchyňou, ktorá je súčasťou priestoru pre konzumentov. Zákazník je tak i divákom a svedkom prípravy jeho objednávky.
Keďže o miesto tu nie je núdza, detský kútik je tu výnimočne veľký. Detičky v teplejších mesiacoch isto ocenia i vonkajšie ihrisko s lezeckou stenou. Keď už sme pri exteriéri, bistro disponuje dvorom, kde si môžete vychutnať svoj drink alebo jedlo. Nad hlavami sa vám hompáľajú reťaze so žiarovkami, čo pôsobí hravo, industriálne a moderne.

Pre všetkých

Tabačka je kategorizovaná ako bistro a ponúka celkom zaujímavý výber jedál. Žiadne klasiky –  nájdeme tu rôzne netradičné pokrmy, ktoré sú i vegetariánske, i vegánske, i od lokálnych farmárov, i exotické a stále si na nich pochutí hocikto. Výber nápojov je extrémne široký – kopa vín, pív, cider, predražené „fancy“ limonády a samozrejme kávy. Na moje prekvapenie tu výber nebol priveľmi široký a dokonca sa tu neobjavovali ani tie vydumané alternatívy pre všetkých alergikov a ľudí s vyspelými životnými a stravovacími filozofiami. Ja sám som jednoduchý človek, mne to nechýba, ale od takého typu podniku som to čakal.

Unikátom tu boli akurát tak tri druhy filtrovaných káv, ktorých jedinečnosť bola podčiarknutá tým, že sa podávajú len od pondelka do piatka a len od 8:00-17:00. Ja som to už, bohužiaľ, nestihol a tak som si poskromne dal lungo s mliekom.
Chuť kávy bola vskutku dobrá, lahodná a plná, nedominovala ani horkosť, ani kyslosť. Ak je vašim cieľom dobré espresso, Tabačka je vašou destináciou.

Obsluha dotvára celok

Vizáž personálu korešponduje s hlavnou ideou komplexu a takisto s imidžom väčšiny návštevníkov. Obslúžia vás tu potetované či dredaté slečny. Keďže ich rajón zaberá poriadne veľkú plochu, niekedy sa stane, že čakacia doba sa predĺži. V každom prípade k obsluhe nemám žiadne výhrady.

Hodnotenie:

  • Prostredie: 5/5
  • Káva: 4,5/5
  • Personál: 4/5
  • Celkovo: 4,5/5

Od väčšiny kritikov či bežných konzumentov idú na Tabačku len samé chvály. Niet divu, pripravované pokrmy sú tu zaujímavé, jedinečné, kvalitné a chutné. Široká ponuka nápojov z nej robí miesto, kde si môžete posedieť v hocijakú dennú dobu. Ako sme na tom cenovo? Na moje prekvapenie veľmi dobre. Áno, ceny jedál sú kúsok vyššie, stále je to ale prijateľné vzhľadom na lokalitu a okolitú konkurenciu. O kávach si dovolím povedať, že sú lacné, prihliadajúc na to, že stále sme v centre mesta. Latté pod 2€ je predsa len dobrá suma. Pomer kvality a ceny z Tabačky činí atraktívnu lokalitu pre kávičkárov všemožného druhu. Odporúčam ju navštíviť ozaj každému, či už alternatívnej mládeži, alebo matkám s deťmi.

Gorkého 1068/2, 040 01 Košice

https://www.google.sk/maps?q=bistro+tabacka&um=1&ie=UTF-8&sa=X&ved=0ahUKEwi0jqCJiOrZAhXQC-wKHZbHDVwQ_AUICigB