Sú dni, kedy človeka naháňa chuť na sladké a aká voľba by bola lepšia ako čokoláda? Bonbónik je košická čokolatéria, ktorá má dobré meno a teší sa veľkej popularite. Ponúkajú tam i rôzne hybridy čokolády a kávy, tak je pochopiteľné, že som sa tam musel zastaviť.

Mladomanželský byt

Ako by som vám najvernejšie priblížil atmosféru tohto podniku? Ak patríte pod generáciu Y, pozrite si svoje fotky, na ktorých ste malé deti, sú 90. roky a vaši drahí rodičia žijú provizórne z darovaného nábytku. Presne tak to vyzerá v Bonbóniku! Nič s ničím neladí, ani farebne, ani materiálovo. Na stenách sa nachádza zelená, ktorú nájdete iba na rúškach zdravotných sestier v nemocnici. Už táto farba človeka znepokojuje, nie to ešte sýto červená, s ktorou ju skombinovali! Ak vám ešte horný tlak nevybehol na 200, tak čítajte ďalej – dlažba je mäsovo-ružová. Lacné záclonky s príšernými mašľami, plagáty káv na stenách, popraskaná omietka, ktorá je na niektorých miestach omietnutá fakt len žeby bolo, zastaralé obrusy, barové stoličky na štýl americkej pumpy z route 66 – čím to ešte dotiahnuť do konca? Zlatým klincom je nevkusné podsvietenie obrovského panelu s fotografiou vlčích makov, ktorý lemuje toalety. Nie dosť, že oči ostanú po tomto zážitku krvou zaliate, ono ešte utrpia aj naše uši, ktoré sú vystavené latino odrhovačkám (ktoré sú všetky na jedno kopyto).

Ďalej by som sa rád vyjadril k nápojovým lístkom a letáku so sezónnymi dobrotami. Stránky v menu obraciate v polepených plastových obaloch – úplne mimo súčasnú dobu. Leták má na sebe nevkusný dúhový gradient, ktorý pripomína staršie verzie Word Art od Microsoftu.

Bozk od fajčiarky

Ponuka čokolád je tu naozaj veľmi široká a verím, že každý si príde na svoje. Nájdete tu všemožné kombinácie horkej, mliečnej a bielej čokolády s rôznymi likérmi, sušeným ovocím, gaštanovým pyré, exotickými koreninami, studené aj horúce varianty, no proste všetko. Ponúknuť vám tu vedia aj palacinky, cheesecake alebo fondue. Pre kávičkárov tu majú takisto bohatý výber klasík, odrodových káv alebo aj sladkých dezertov. Objednali sme si Choco Moon (ľadová káva s čokoládou) a studenú mliečnu čokoládu.

Čokoláda prišla naservírovaná ako v miske pre mačky, takisto nie som fanúšikom toho papierového „čipkovaného“ obrúska, ktorý pod to dávajú. Chuťovo sa však dala ľahko rozpoznať vysoká kvalita bôbov. Bola bezchybná, dobra štruktúra, konzistencia, teplota, všetko.

Čokoláda bola aj v káve a pre nápoj bola jedinou záchranou. Jej intenzita však nebola dostatočne silná, aby vyhrala boj s tabakovou pachuťou kávy! Aróma aj chuť verne imitovala popolník a ja ako nefajčiar to ako pozitívum nehodnotím. Neviem či som v živote pil nepríjemnejšiu kávu.

Zmes: Pellini Top. Obsluha je v pohode.

Hodnotenie:

  • Prostredie: 0/5
  • Káva: 1/5
  • Personál: 4/5
  • Celkovo: 2/5

Bonbónik ma jediné šťastie – slabá konkurencia. Ak by tu vyrástla ďalšia čokolatéria zariadená moderne, mestsky a s porovnateľnými sumami, popularita tohto podniku by výrazne klesla. Ako som si veľakrát všimol, ľuďom je viac-menej jedno, v akom prostredí sedia. Verím, že aj tu prehliadajú fakt, že interiér vyzerá ako v treťotriednej malomestskej kaviarni. Hlavne, že dostanú fajnú čokoládu (ktorá avšak nemá ceny korešpondujúce s vybavením podniku). Nechcem byť dizajnový snob, ale toto bolo niečo príšerné – prerábku by som si objednal rýchlejšie, ako ich gaštanovú pochúťku. Som však presvedčený, že dokým bude podnik vynášať, majiteľ nebude motivovaný investovať do modernizácie, tobôž neosloví profesionála na interiéry. Zmenu si vyžaduje aj kávová zmes, ktorú tu momentálne používajú.  Ich čokolády a takisto aj pralinky, ktoré si tu viete kúpiť, nemajú chybu (čo trochu zvýšilo moje celkové hodnotenie), je mi teda ľúto, že tu nedostanete „full package“. Moje odporúčanie? Odporúčam podnikateľom zriadiť v Košiciach nový čokoládový raj.

Bonbónik

Hlavná 13/20, 040 01 Staré Mesto

https://www.google.sk/maps?q=bonbonik+kosice&um=1&ie=UTF-8&sa=X&ved=0ahUKEwiW9vnhv87aAhUOy6QKHQnVDmUQ_AUICigB