Po večernej prechádzke Českým Krumlovom sme trochu vyhladli a taktiež nám bola zima. Tak sme sa rozhodli zájsť niekam na dobrú večeru a prípadne na šálku teplej kávy. V prízemí hotela Arcadie sme objavili príjemnú pizzeriu Cosa Vostra. Hotel Arcadie sa nachádza v historickom centre Českého Krumlova, ktoré je zapísané na zozname prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Budova hotela Arcadie bola postavená ešte v 14. storočí v gotickom štýle. Táto budova patrila v minulosti k najvyšším budovám v Českom Krumlove. Niekedy v 16. storočí žila v tomto dome rodina významných kamenárov. Súčasná podoba hotela a citlivo zrenovované vnútorné priestory zachovávajú v tejto budove históriu a zároveň pekne ladia s požiadavkami modernej doby. Súčasťou hotela je reštaurácia Gotika v pivničných priestoroch a pizzeria Cosa Vostra. Práve túto pizzeriu sme sa rozhodli navštíviť.

Pizzeria Cosa Vostra má výhodné umiestnenie, nakoľko sa nachádza iba 100 metrov od námestia. Taktiež skutočnosť, že sa nachádza v hoteli Arcadie jej pridáva na atraktívnosti. Už samotný vstup vás upúta svojou kreativitou. Cosa Vostra okrem netradičného názvu má aj atypické prostredie, ale je zariadená vkusne a útulne. Pizzeria má kapacitu asi 55 miest. Táto pizzeria pôsobila rodinným dojmom. Nájdete tu rôzne dekorácie, lampášiky, knihy, drevené doplnky, peň z brezy, vankúše, vázy s kvetmi, vínové fľaše, sošky, sviečky na stoloch. Na stenách nájdete imitáciu z tehly a čiernu tapetu, na ktorú sa dá písať, čo tomuto priestoru pridáva na zaujímavosti. Na sedenie sú použité stoličky hnedej a bielej farby. Táto prevádzka bola celkom plná, ale voľné miestečko sa pre nás našlo. Hneď ako sme sa usadili, prišla veľmi milá a šikovná čašníčka, ktorú sme pre jej prístup odhadovali skôr na majiteľku pizzerie. Nestačila som veriť vlastným očiam, ako precízne a systematicky pracovala. Zatiaľ jedným priniesla ponukový lístok, iným zobrala použitý riad od stola, prijala objednávku alebo priniesla požadovaný sortiment. Jednoducho nešla s prázdnymi rukami „k baru ani od baru“. To sa naozaj len tak nevidí a ešte ku všetkému bola príjemná a ochotná, preto musím dať pomyselný klobúk z hlavy dole.

Nakoľko už bol večer, rozhodla som sa pre bezkofeínové cappuccino, ktoré na moje veľké prekvapenie vedeli urobiť. Myslela som si, že vzhľadom na to, že nie som v kaviarni, ale v pizzerii, tak mi nebudú vedieť vyjsť v ústrety. Káva bola značky Lavazza. História značky Lavazza sa začína písať už v roku 1894, kedy Luigi Lavazza kúpil malý koloniál v Paissa Olivero, starej časti Turína a založil tak svoj vlastný obchod. Spomínanú značku ja až tak veľmi neobľubujem, ale musím povedať, že bola celkom dobrá. Potrebovala som sa hlavne zahriať a svoj účel to splnilo. Ku kávičke, pretože bolo vianočné obdobie, podávali medovník, čo považujem za veľmi nápadité. Taktiež sme si objednali pizzu a musím poznamenať, že bola vskutku vynikajúca. Na výber majú talianske špeciality, ako je, samozrejme, pizza, cestoviny, ale taktiež šaláty a dary mora, pivo, víno, destiláty, ako aj nealkoholické nápoje. Keď sa budete týmto romantickým námestím prechádzať a dostanete chuť na pizzu, tak vrelo odporúčam pizzeriu Cosa Vostra. Ak však vaše chuťové poháriky zatúžia po nejakom kávovom nápoji, radšej zvoľte nejakú inú kaviarničku, pretože ich je v Českom Krumlove viac ako dosť.

Adresa: Horní 148, Vnitřní Město, 381 01 Český Krumlov, Česko

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po – Ne: 11 – 22

Cosa Vostra hodnotím: personál = 1, káva = 3, prostredie = 2

Cosa Vostra celkovo hodnotím známkou 2

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?hl=sk&pb=!1s0x47735d76370c75bf%3A0x74313b5c76d460e!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipM_0RSmiWWtQyldQafRzZeKYtZ7-vxHv7vLGJ6i%3Dw213-h160-k-no!5sPizzeria%20Cosa%20Vostra%20-%20%C4%8Cesk%C3%BD%20Krumlov%20-%20H%C4%BEada%C5%A5%20Googlom!15sCAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipM_0RSmiWWtQyldQafRzZeKYtZ7-vxHv7vLGJ6i&sa=X&ved=2ahUKEwiqk4TrgvTmAhUJkxQKHeQ0DT0QoiowCnoECA4QBg