Navštívili sme turistické centrum v Českom Krumlove, aby sme vedeli, čo všetko sa v tomto nádhernom starobylom meste oplatí vidieť. Český Krumlov je okresné mesto v Juhočeskom kraji. Preteká ním rieka Vltava, ktorá tomuto miestu dodáva čaro. Táto mestská pamiatková rezervácia sa od roku 1992 zapísala na zozname Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Prvá zmienka o Českom Krumlove je zaznamenaná už z roku 1253. V turistickom centre som okrem iného našla, že sa v tomto meste nachádza kaviareň Café Synagóga – V bývalom rabínskom byte s unikátnou secesnou kvetinovou maľbou a na priľahlej záhradnej terase sa dnes nachádza kaviareň. Viac mi nebolo treba a vyhľadala som si, v ktorých miestach sa táto kaviareň nachádza a vybrala som sa tam. Táto kaviareň je od centra trošku ďalej. O to väčšie sklamanie ma čakalo, keď som zistila, že je v Synagóge uzavretá spoločnosť. Ja sa ale snažím byť pozitívne naladená za každej okolnosti a viem, že vždy sa niečo deje z nejakého dôvodu. Ani tentokrát tomu nebolo inak, hádam len pár krokov sme urobili od Synagógy, keď som zbadala v krásnom oranžovom dome nápis Pražiareň kávy IDEÁL.

Samozrejme, že sme túto kaviareň nemohli obísť, i keď v tomto prípade kaviareň je prehnané slovo, skôr by som povedala pražiarnička. Nakoľko priestor pražiarne je veľmi maličký, ale o to útulnejší. Pražiareň IDEÁL je zariadená v retro štýle. Hneď prvé, čo vás zaujme pri vstupe do miestnosti, je bezpochyby stará váha. Priestoru na sedenie bolo málo, ale aj sám pán za barom nám povedal, že toto nie je myslené úplne ako kaviareň. Len jednoducho dali možnosť, aby si zákazník aj priamo v pražiarni mohol vypiť svoju obľúbenú šálku kávy. My sme sa usadili do starých kresiel, ktoré neboli veľmi pohodlné, ale na druhej strane výborne podčiarkovali celkovú atmosféru. Hlavnou dominantou tejto pražiarne je barový pult, ktorý má dômyselné prevedenie. Nachádza sa tu, ako inak, aj stroj na praženie kávy. Jednu vec, čo by som tejto prevádzke predsa len vytkla, je, že nemali sociálne zariadenie, aj keď rozumiem, že sa nejedná o kaviareň v pravom slova zmysle. Miestnosť dekorujú vrecia, v ktorej sú ozajstné zelené zrná kávy, ako nám sám čašník neskôr prezradil. Pôvodne som si myslela, že sú to len vrecia určené na dekoráciu. Zaujímavá je aj veľká mapa na stene. Miestnosť taktiež dopĺňajú obrazy a časopisy. Celkovo na mňa tento priestor pôsobil veľmi pohodovo.

Nakoľko Pražiareň IDEÁL slúži skôr ako samoobsluha, nemali ponukový lístok, ale svoju ponuku mali napísanú na tabuliach, ktoré sú zavesené na stene. V ponuke majú široký výber kávových nápojov, taktiež piva, nealko a drobné pochutiny, ako sú muffiny, koláče, makrónky. Keďže my sme v pražiarni boli v povianočnom období, mali v ponuke drobné vianočné pečivo, ako napríklad vanilkové rožky a linecké koláčiky. Pri barovom pulte sme si objednali cappuccino, ktoré sme si ku stolu odniesli sami. Cappuccino stálo 48Kč, neprekvapila ma len nízka cena za kávu, ale aj jej neodolateľná chuť. Musím uznať, že toto cappuccino patrí k najlepším, čo som kedy pila.

Vychutnávali sme si túto unikátnu chuť cappuccina a vtom prišli ďalší hostia. Predpokladám, že sa jednalo o pár. Pán z tejto dvojice bol celkom zhovorčivý a pustil sa do komunikácie s čašníkom. Nakoľko je priestor maličký, vypočuli sme si aj my ich rozhovor a dozvedeli sme sa kopec zaujímavých informácií ohľadom kávy, jej praženia a podobne. Dokonca nám čašník ukázal aj ako vyzerajú zelené kávové zrná, ktoré sa nachádzali vo vreciach. Niežeby som to nikdy predtým nevidela, ale páčila sa mi čašníkova ochota a ústretovosť. Bol vskutku veľmi milý a bolo vidieť, že sa svojej práci výborne rozumie. Samozrejme, do rozhovoru sme sa zapojili aj my. Vďaka tomuto rozhovoru som sa dozvedela, že cappuccino, ktoré nám bolo servírované, bolo pripravené zo zmesi viacerých káv pomere 80% Arabica a 20% Robusta. Samozrejme, nám aj dané druhy káv vymenoval, ale, žiaľ, som si ich nezapamätala. Naozaj musím uznať, že toto cappuccino bolo geniálne. Táto skvelá kávička spojená s prezentáciou v nás zanechala úžasný zážitok. Priznávam sa, že trochu ma predsa len mrzí, že sme sa počas celého pobytu V Českom Krumlove do Café Synagóga už nedostali, ale pražiareň IDEÁL bola adekvátnou náplasťou.

Otváracie hodiny: Po – Zatvorené, Ut – Pia: 10 – 19, So: 11 – 19, Ne: 11 – 18

Pražiareň IDEÁL hodnotím: personál = 1, káva = 1+, prostredie = 2

Pražiareň IDEÁL celkovo hodnotím známkou 1

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?hl=sk&pb=!1s0x47735d779b885ed3%3A0xcd325b2836b3f2cc!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipN-LyYZw4rJ_JcntZ5Ud9R8O1qGY5jAHpm6M8o%3Dw120-h160-k-no!5zaWRlYWwgxI1lc2vDvSBrcnVtbG92IC0gSMS-YWRhxaUgR29vZ2xvbQ!15sCAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipN-LyYZw4rJ_JcntZ5Ud9R8O1qGY5jAHpm6M8o&sa=X&ved=2ahUKEwiT9dLp2IDnAhVVh1wKHeM1AJ4QoiowE3oECA4QBg