Významná architektonická pamiatka v Českom Krumlove je zámok. Tento zámok je svojou rozlohou druhý najväčší hradný a zámocký komplex v Česku hneď po Pražskom hrade. Jeho pôvod siaha až niekedy do 14. storočia. Dokonca v roku 1989 bol vyhlásený za prísne chránenú kultúrnu pamiatku. O tri roky neskôr, v roku 1992 bol zapísaný na zoznam pamiatok svetového dedičstva UNESCO. Počas niekoľkodňového pobytu v Českom Krumlove sme sa boli k tomuto zámku prejsť viackrát a skutočne musím uznať, že je nádherný a veľkolepý. Len je škoda, že vnútorné priestory zámku sú v zimných mesiacoch uzavreté. No tentokrát nás okrem zámku zaujala SCHLOSS APOTHEKE – ZÁMOCKÁ LEKÁREŇ, aspoň taký nadpis bol na budove danej prevádzky. Ale či sa naozaj jednalo o lekáreň v pravom zmysle slova, sa dozviete, ak budete čítať ďalej.

Predpokladám, že v minulosti v týchto priestoroch lekáreň naozaj bola. Lenže v súčasnej dobe sa tu nachádza kaviareň a bar Apotheka. Samozrejme, že sme túto unikátnu kaviarničku navštívili. Kaviareň Apotheka má v rámci Českého Krumlova ideálnu polohu, nakoľko sa nachádza, ako už bolo naznačené, len pár metrov od zámku a hneď naproti vstupu do kláštora. Kláštor bol založený v roku 1350 pôvodne ako minoritský kláštor. Jedná sa vlastne o historický komplex celkovo troch kláštorov (minoritského, klarisiek a bekyní), čo ho robí jedinečným. V objekte kláštora sa nachádza aj Kostol Božieho tela. Tento kláštor taktiež priláka do týchto končín, konkrétne na ulicu Latrán, veľa turistov a kaviareň Apotheka sa tak môže tešiť svojej obľúbenosti.

Vstupom do kaviarne Apotheka sa razom prenášate do čias minulých. Zrazu, ako keby ste videli okolo seba Alchymistov, ktorí miešajú liečivé nápoje. A v podstate nie som ani ďaleko od pravdy. Za barom sú dvaja barmani, ktorí dokážu namiešať nápoj od výmyslu sveta. Nakoľko už bola pokročilá hodina, kaviareň praskala vo švíkoch. Nebolo tam veľa ľudí, ale kaviareň je veľmi maličká. Využité boli všetky miesta a hostia sedeli aj priamo za barom. Našťastie sme si našli dve voľné miesta, ale ak by sme prišli o pár minút neskôr, už by sme si nesadli, takže sme mali šťastie. V kaviarni panovala príjemná atmosféra, len by som osobne privítala o niečo viac svetla.

Okrem dvoch barmanov, ktorí miešali drinky za barom, medzi hostí chodil jeden čašník, ktorý roznášal objednávky. Personál bol vcelku príjemný. Vzhľadom na neskorú hodinu som si objednala bezkofeínové cappuccino. Cappuccino stálo 65Kč. Kávu mi naservírovali značky Dallmayr. Hlavné sídlo spoločnosti Dallmayr sa nachádza Mníchove. Táto káva sa vďaka svojej špičkovej kvalite zaradila k popredným produktom na nemeckom trhu s kávou. Cappuccino bolo lahodné a krémové. Jediné, čo by som vytkla, je, že mi ku káve nenaservírovali pohár vody, toto by už v dobrej kaviarni mala byť samozrejmosť. Určite by som nepohrdla ani keksom, ktorý zvyknú ku káve podávať. Okrem kávových nápojov vám tu namiešajú veľké množstvo koktailov a veľa iného. Kaviareň je síce malá, ale ponuka je celkom široká.

V letných mesiacoch si môžete posedieť na terase tejto kaviarne a vychutnávať si tak atmosféru tohto historického mesta. V kaviarni je cítiť históriu na každom kroku. Názov Apotheka je pre kaviareň príznačný. Páči sa mi, že tejto kaviarni zachovali tohto ducha. Keď sa pozriete okolo seba, nájdete tu rôzne predmety, ktoré sú pre lekáreň typické. Objavíte tu rôzne fľaštičky, váhy, misky, dózy a iné dekorácie, ktoré používali v lekárňach v minulých časoch. Na stenách sú zavesené obrazy s motívom jednoznačným pre lekáreň. Lekáreň, teda vlastne kaviareň, je zariadená tmavohnedým nábytkom.

Moderný dizajn by ste tu hľadali márne. Na stoličkách je zeleno-béžová pásikovaná textília, ktorá pekne podčiarkuje celý dojem kaviarne. Za dominantný prvok považujem barový pult, kde nájdete nespočetné množstvo rôznych destilátov. Na mňa skvelo zapôsobilo staré okno, ktoré okrem funkcie okna plnilo aj funkciu úložného priestoru. Priamo v okne boli pridané poličky, na ktorých boli fľaše s alkoholom, kvety, ale aj lampášik. Veru, zaujímavý nápad. Návšteva tejto kaviarne ma veľmi potešila.

Adresa: Latrán 46, 381 01 Český Krumlov, Česko

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po – Pia: 15 – 1, So: 12 – 1, Ne: 15 – 1

Apotheku hodnotím: personál = 2, káva = 2, prostredie = 2

Apotheku celkovo hodnotím známkou 2

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?hl=sk&pb=!1s0x47735d75e053229f%3A0x30a0c9c4196e7b9f!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipNkuaN5NBj7yW61Qrgx1OyWRciF6dtKq_UWtKs%3Dw240-h160-k-no!5zYXBvdGhla2EgxI1lc2vDvSBrcnVtbG92IC0gSMS-YWRhxaUgR29vZ2xvbQ!15sCAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipNkuaN5NBj7yW61Qrgx1OyWRciF6dtKq_UWtKs&sa=X&ved=2ahUKEwjL_PfN2oDnAhWHZMAKHXtPBlUQoiowE3oECA8QBg