Pred koncom roka sme sa vybrali na zimnú dovolenku a zároveň privítať Nový rok do Českého Krumlova. Nakoľko najzhodnejšia cesta bola cez Rakúsko, tak sme sa rozhodli ísť touto trasou. Prestávku sme si urobili v Hornom Rakúsku, v meste Linz. Toto mestečko ma očarilo na prvý pohľad. Linz je mesto na Dunaji a je to tretie najväčšie mesto v Rakúsku. Ulice boli čisté a upravené, parkovisko na každom kroku a aj architektúra tohto mesta ma oslovila. Po menšej prechádzke sme sa rozhodli zájsť na šálku kávy.

Zvolili sme Kaffee Glockenspiel. Táto kaviareň sa nachádza na hlavnom námestí, a to konkrétne na ulici Hauptplatz 18 vo štvrti Inner City. Glockenspiel v preklade znamená zvonkohra. Zvonkohra v strede fasády domu Feichtiger hrá trikrát denne. Zvony zvonia: Ráno – 11:03 hod., popoludní – 14:03 hod., večer – 17:03 hod. Ozvučenie pozostávajúce z 19 zvonov, ktoré venoval klub Kiwanis, hrá každý deň asi 4minúty rôzne diela hornorakúskych skladateľov a hudobné diela podľa aktuálneho obdobia, čiže cez vianočné sviatky – vianočné koledy a podobne. Žiaľ, spomínaný zážitok v podobe rozozvučenia sa zvonkohry sme nezažili. Budova, v ktorej je v súčasnej dobe kaviareň, bola postavená v roku 1485. V minulosti sa v tejto budove nachádzal kláštor a neskôr pošta. Kaviareň tu je od roku 1992.

Kaviareň Glockenspiel má vonkajšiu terasu s výhľadom priamo na hlavné námestie. Na terase sa nachádzala ako dekorácia obrovská červená šálka s logom Julius Meinl, čo naznačovalo, že servírujú túto kávičku. Priznávam, že aj toto bol jeden z dôvodov, prečo sme sa rozhodli práve pre túto kaviareň. Ale taktiež snehové vločky nás svojimi dotykmi presvedčili, že máme zájsť niekam na horúcu šálku kávy. Ako sa dalo predpokladať, kaviareň bola plná a nejaké stoly boli rezervované. Čašník nám pomohol nájsť voľné miesto, bol to starší a veľmi milý pán – do tohto prostredia sa dokonalo hodil. Objednali sme si cappuccino v hodnote 3,90€, samozrejme, že sa nám cena za kávu zdala dosť vysoká, ale museli sme prihliadnuť na skutočnosť, že sme v rakúskej kaviarničke, a to priamo na hlavnom námestí. Ako sme sa správne domnievali, podávali kávu značky Julius Meinl. Podnikateľ Julius Meinl začal v roku 1862 obchodovať s kávou. Na začiatku predával len zelenú kávu, ktorú si jeho zákazníci pražili doma.

Neskôr začal kávu pražiť sám Julius Meinl, a to zákazníci veľmi ocenili. Jeho obchod sa stal vo Viedni veľmi obľúbený. Po čase sa z obchodu stala aj kaviareň. V roku 1891 otvoril novú pražiareň v budove, kde sídlila kedysi turecká armáda. Možno práve odtiaľ zobral Julius Meinl inšpiráciu na známe logo chlapca s tureckou čiapkou pod názvom fez, ktoré začala firma používať od roku 1926. Cappuccino od spomínanej značky bolo veľmi dobré a lahodné, servírovali k nemu pohár vody a chutné oplátky značky Manner s lieskovcovou náplňou. Celkom ma prekvapilo, že na týchto napolitánkach okrem značky Manner bola vyobrazená aj spomínaná značka Julius Meinl. Okrem kávových nápojov ponúkajú dezerty, raňajky, alkoholické, ale tiež nealkoholické nápoje, čaje a iné pochutiny.

Priestory kaviarne nie sú veľmi veľké, ale steny sú krásne klenuté, čím pripomínajú historickú hodnotu budovy. Zariadenie kaviarne má retro nádych, predpokladám, že od roku 1992, kedy kaviareň otvorili, sa veľmi nezmenila. Miestnosť dotvárajú obrazy a krištáľové lustre. Kaviareň má vkusné drevené obloženie. Keďže bol vianočný čas, kaviareň bola pekne vyzdobená. Taktiež na stoloch sme mali aranžmán s vianočnou ružou, čo lahodilo môjmu oku. Celkom ma fascinoval pohľad na hostí, ako si v pokoji sedeli a vychutnávali svoje nápoje alebo jedlo, a bolo vidieť, že sa nikam nenáhlia. Z toho by som si aj ja mohla zobrať príklad. Kaviareň pôsobila príjemne, len je škoda, že sme nepočuli hrať zvonkohru. Možno vy budete mať väčšie šťastie, ak náhodou Cafe Glockenspiel navštívite.

Adresa: Hauptpl. 18, 4020 Linz, Rakúsko

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po – So: 8 – 21, Ne: 9 – 21

Glockenspiel hodnotím: personál = 1, káva = 2, prostredie = 3

Glockenspiel celkovo hodnotím známkou 2

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?hl=sk&pb=!1s0x47739783fa21aed3%3A0xf72a01e662b930a6!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipOKjZHvjcBzTUi6KQ49uJV-teLVAfUVDjeQQTRJ%3Dw213-h160-k-no!5sKaffee%20Glockenspiel%20-%20Linz%20-%20H%C4%BEada%C5%A5%20Googlom!15sCAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipOKjZHvjcBzTUi6KQ49uJV-teLVAfUVDjeQQTRJ&sa=X&ved=2ahUKEwiKqbHF_PPmAhUrCWMBHbg4BcMQoiowCnoECA0QBg