Dominantou piešťanskej vilovej architektúry je Vila Astória, ktorú nájdete v Sade Andreja Kmeťa. Vilu Astória postavili v roku 1927 podľa projektu architekta A. Slatinského. Zaujímavosťou je, že tento architekt za svoj život vystriedal štyri priezviská. Svoj život si zachránil koncom vojny tým, že sa niekoľko mesiacov skrýval vo výťahovej šachte. V tomto modernom penzióne boli miestnosti pre ubytovanie klientov, lekárske pracoviská aj pre ambulantných pacientov. Nachádzal sa tam byt majiteľa – lekára a taktiež niekoľko obchodných miestností. Vily Astória, Pavla, Lívia a Alexander sa dostali dokonca do publikácie Slávne vily Slovenska. Pre zaujímavosť, piváreň Astória patrí rovnakým majiteľom ako známa Zuckmann Villa so sídlom na ulici Ľudovíta Wintera v Piešťanoch. V týchto dvoch podnikoch je citeľný jeden rukopis.

Prečo vlastne Vilu Astória spomínam? Pretože dnes v tejto nádhernej Vile objavíte modernú a štýlovú piváreň Astória. Piváreň Astóriu teda nájdete v Sade A. Kmeťa s popisným číslom 1802/24. Budova pivárne upútava kvalitným murivom. Interiér pivárne je menší, ale veľmi pekne a esteticky zariadený v industriálnom štýle. Napokon priemyselný štýl sa odzrkadľuje v celom podniku. Industriálny štýl je v súčasnosti jeden z najobľúbenejších štýlov. V 60. rokoch minulého storočia začali umelci zobytňovať opustené továrenské a skladové priestory v okrajových častiach New Yorku. Vyhovovalo im lacné nájomné v priestoroch po skrachovaných firmách, ktoré dovtedy slúžili priemyselnej výrobe. Po netradičnom bývaní v priemyselnom duchu neskôr zatúžili aj obyvatelia iných metropol a takéto bývanie sa stalo vyhľadávaným. Potreba obnovy týchto objektov vytvárala priestor na realizáciu, predovšetkým pre ľudí z umeleckej sféry. Loftový dizajn siaha po neutrálnych tónoch a farbách kovu, betóne, tehle a masívnom dreve. Je to štýl, v ktorom nemusíte nič schovávať, práve naopak. Vo vnútorných priestoroch ma upútalo krásne prevedenie barového pultu, tehlové steny a pekné kovové lustre. Exteriér pivárne je zariadený záhradným nábytkom. Usadiť sa môžete aj na dvore, kde je komornejšia atmosféra. Kto uprednostňuje ruch mesta, sa môže posadiť na letnej terase s výhľadom na pešiu zónu a korzujúcich sa ľudí.

V pivárni Astória sa pivo nevarí, ale majú v ponuke tradičný český „poklad“ ležiak Budweiser BUDVAR, odležaný 90 dní a čapovaný priamo z medeného pivného tanku. Majú v ponuke aj remeselné pivá zo Slovenska a Čiech na výčape. V pivárni ponúkajú rôzne kávy, alkoholické a nealkoholické nápoje, drobnosti k pivu, polievky, hlavné jedlá, denné menu, šaláty, dezerty. Varia teda aj „klasické“ jedlá a pribalia aj novinky z ulice – Street Foodu. Ponuka jedál je síce skromnejšia, ale dovolím si povedať, že dostačujúca. Z prezentovanej ponuky sme si vybrali cappuccino 8,8g / 25ml v hodnote 2,20€. Kávu pripravujú zo slovenskej pražiarne 9 GRAMS COFFEE, ktorá je pôvodom zo Žiliny. Cappuccino bolo veľmi chutné a malo vyváženú chuť. Za nedostatok považujem, že ku káve neservírujú vodu a drobnú sladkosť. Čašník bol však milý a so zmyslom pre humor. Piváreň Astória je príjemný podnik, ktorý ešte určite navštívim.

Adresa: Sad Andreja Kmeťa, 921 01 Piešťany

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po – Štv: 12 – 22, Pia – So: 12 – 23:30, Ne: 12 – 22

Piváreň Astória hodnotím: personál = 1-, káva = 1-, prostredie = 1

Piváreň Astória celkovo hodnotím známkou 1-

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?pb=!1s0x476b54844435c497%3A0xfe401e600cfcf592!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipPrYN5_DbitD1Clg2SPiMziSdbkyg47D_1clIpA%3Dw284-h160-k-no!5spivaren%20astoria%20-%20H%C4%BEada%C5%A5%20Googlom!15sCgIgAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipPrYN5_DbitD1Clg2SPiMziSdbkyg47D_1clIpA&hl=sk&sa=X&ved=2ahUKEwj6uanzt87xAhUX7KQKHQE9DaUQoiowDXoECEIQAw