Kávy sveta sú miesto, kde väčšina mojich priateľov zažila aspoň jedno rande a keďže je ten sviatok sv. Valentína, rozhodol som sa tejto romantickej aure prísť na koreň a kaviareň si preveriť. Musí sa tešiť úspechu, keďže na Hlavnej existujú už dve rovnomenné kaviarne.

Lacná červená

S láskou sa prirodzene spája červená. Psychologické výskumy dokazujú, že táto farba z nás činí atraktívnejších jedincov. Neviem, či majitelia vôbec zamýšľali z kaviarne spraviť hniezdočko pre zamilovaných, ale prečo by inak vyfarbili všetky steny tmavo červenou a skombinovali to s červeným kobercom? Navyše nejde o vôbec príťažlivý odtieň tejto farby – prečo nie tehlová, terakotová alebo iné odtiene s prímesou hnedej? Je to tu ako bar pre dospelých. Plošný koberec sa nezabúda na miestach spojov vlniť, čím vytvára lacný dojem. Lacná je aj kombinácia karamelového dreva s vyššie spomínaným červeným šialenstvom. Typické bistro stoly sú s potlačou fotografií Košíc ktoré pôsobia amatérsky a vytvárajú akurát tak chaos. Na stenách visia práce študentov miestnej strednej umeleckej školy, ktoré nemajú vždy adekvátnu kvalitu na vystavovanie. Dovoľte mi spomenúť, že hlavná výstavná stena je pomaľovaná dúhovými pastelovými štvorcami! Ako gól mi prišiel jeden jediný biely kus nábytku na štýl provensálskeho vidieku pri vchode, ktorý pochopiteľne pôsobí ako päsť na oko.
No a čo toalety? Ako v krčme. Je náročné tu nájsť tému interiéru – ostaňme pri „červenej“.
Za pozitívum považujem jedine príjemný inštrumentálny jazz, ktorý tu hrá a ktorý aspoň kúsok vytvára útulnú atmosféru.

Od výmyslu sveta

Pri ponuke tu ostali verní svojmu názvu – na výber toho máte hojne! Ceny však nezodpovedajú podpriemernému interiéru a ostávajú priemerné. Káva s čokoládou a chilli, s limoncello likérom, ľadová pomarančová káva, rôzne odrodové kávy… Nápojový lístok sa snaží vyhovieť fajnšmekerom aj milovníkom sladkých kávových dezertov. Okrem toho tu je slušný výber čajov a nejaké tie vínka. Drobnosti na zahryznutie ako chlebíčky či dezerty takisto nechýbajú. Nanešťastie, menu si čítate v jednom z najstaromódnejších prevedení aké poznám – jednotlivé strany v takých tých plastových obaloch (fuj).
Objednali sme si espresso Yirgacheffe a kokosové macchiato. Espresso bolo výnimočne horké s herbálnou príchuťou podobnou tej, ktorá sa zjaví po bylinných čajoch. V poetickom popise, ktorý je pod každou kávou, však písali, že chuť bude kvetinová. Áno, presne tak si predstavujem kvety – horké. Aj keď nie som fanúšikom tejto zmesi, môžem potvrdiť, že ide o výnimočnú chuť kávy. Prejdime na macchiato, ktoré mi naservírovali na oranžový tanierik, ktorý k poháru nebol komplementárny – nesedel k nemu, čiže sa všetko kolísalo. Jeho pena však bola vskutku znamenitá, poctivo hustá a obrovská. Úprimne som sa bál, že pôjde o takú tú lacnú presladenú tekutinu, kde cukor prehluší všetky kávové stopy, no nestalo sa tak. Kokos bol s kávou v skvelej harmónii a aj keď išlo o sladký nápoj, bolo cítiť aj istú kokosovú a kávovú horkosť. Macchiato bolo veľmi dobré, predčilo moje očakávania a môžem povedať, že tak príjemne ochutenú kávu som už dávno nemal (pokiaľ nešlo o kombináciu s vysokopercentnou čokoládou). Kávy pripravujú z vlastnej zmesi, ktorú majú aj na predaj.

K personálu len tak stručne – dostatočne rýchly.

Hodnotenie:

  • Prostredie: 1/5
  • Káva: 4,5/5
  • Personál: 4/5
  • Celkovo: 3/5

Kávy sveta sú pre mňa ako Quasimodo – na pohľad na zaplakanie, ale s dobrým vnútrom. Zariadenie je vyslovene hrozné, celá tá červená s červenou priestor opticky zmenšuje a veru nepôsobí oku-lahodiaco. Ani stopy po inovácii, po modernizácii, po sledovaní trendov, po aktualizácii, žiadna snaha udržať krok s konkurentmi. Vyzerá to tu ako v starej kaviarni z 90. rokov, ktorú už nahlodal zub času. Keďže ani ceny nie sú extrémne nízke, zaujímalo ma, čo je lákadlom pre toľkých ľudí a pre toľké páry. Je to káva, ktorá je naozaj chutná a ktorá je tu na výber v rôznych variantoch. Ako prijateľný kompromis mi príde posedenie na letnej terase v teplejších mesiacoch, vychutnávajúc si svoju kávovú špecialitu. Kaviareň odporúčam pragmatikom, pre ktorých je výber a kvalita objednaného produktu dôležitejšia ako estetika okolia. Pre svoje „je ne sais quoi“ vám však odporúčam skúsiť najbližšie rande práve na tomto mieste.

 

Kávy sveta

Hlavná 20, 040 01 Staré Mesto

https://www.google.sk/maps?q=kavy+sveta&um=1&ie=UTF-8&sa=X&ved=0ahUKEwiO_bu3-aXZAhUKY1AKHVhiBEEQ_AUIDCgD