V jednej zo svojich recenzii som si už na Café Dias posvietil a to v košickom OC OPTIMA. Už vtedy som kaviareň porovnával s jej auparkovou mladšou sestrou vyzdvihujúc jej prednosti. Dnes som sa rozhodol skontrolovať jej stav ako jednej zo sérií kaviarní patriacich pod kníhkupectvo Panta Rhei.

Domorodý nádych

Atmosféra interiéru je inšpirovaná destináciami, ktoré sú charakteristické pestovaním a exportom kávových bôbov. Výber farieb a materiálov v nás evokujú krajiny Južnej Ameriky. Odkaz na jednotlivé domorodé kmene bádame aj na veľkých plagátoch/vlajkách, kde sú zobrazené portréty ich obyvateľov. Klasická paleta zemitých odtieňov je oživená akcentom jasnej oranžovej a zelenej. Všetky farby spolu pekne hrajú. Samozrejme, nájdeme tu aj moderné prvky akými sú napríklad sklenené lampy. Veľkou výhodou je dostatok denného svetla, ktoré je pre kaviarne v obchodných centrách raritou. Dispozičné riešenie zachováva súkromie a vizuálne separuje kaviareň od priestorov kníhkupectva. Celkový dojem je príjemný, útulný.

Pochvala patrí podniku za to, že všetky znaky opotrebovania (ako popraskaná umelá koža na stoličkách či blikajúce svetlo) sú priebežne opravované. Ošumelosť vo frekventovanej kaviarni obchodného centra predsa nemá čo robiť.

Au, páli to!

Vo svojej minulej recenzii, v ktorej som hodnotil Café Dias v OC Optima, som apeloval na nedostatok slaných drobných jedál typu „brunch“, ktoré sa v ponuke kedysi nachádzali, ale boli z nej vyškrtnuté. V Auparku je situácia iná – na výber máte obľúbené panini vo viacerých variantoch. Základná kávová zmes Dias, z ktorej pripravujú svoje kávy je jednoducho overená klasika, ponúkajú nám avšak aj iné odrodové zmesi z Peru, Kolumbie, Etiópie atď. Dnes som sa rozhodol preveriť si zmes z Kostariky a to konkrétne v podobe espressa lunga (kde očakávam, že chuť vynikne najviac). Pre porovnanie sme objednali ešte cappuccino zo zmesi Dias.

Cappuccino v tejto kaviarni patrí medzi moje obľúbené, dnes však nechutilo až tak dobre – prerážala mi tu mliečna chuť a bádal som istú kyslosť, na ktorú pri tejto kávovej zmesi nie som zvyknutý (hádam nepochádzala zo skysnutého mlieka). Najväčším negatívom však bolo, že káva prišla príliš horúca. Okrem toho, že sa človeku obaria chuťové poháriky sa znehodnocuje samotná káva! Sklamalo ma, že k takémuto faux-pas došlo v tejto známej kaviarni.

Čo sa týka môjho espressa, chuť jednoznačne nepoteší tých kávičkárov, ktorí nemajú radi kyslosť. Pri základnej zmesi Dias je espresso takisto trochu kyslejšie, chuť je však vždy lahodná a má ovocný profil. Pri Kostarike bola kyslosť vyslovene nepríjemná – zjavovala sa hlavne ako pachuť po prehĺtnutí a pretrvávala dlhšie, ako by bolo žiadúce. Sto ľudí, sto chutí, ale po tomto espresse som si musel urýchlene dať žuvačku.

A čo personál?

Kaviareň býva permanentne plná a obsluha je už zrejme zvyknutá na hektický nával zákazníkov. Obslúžení sme boli rýchlo. Barmanovi každopádne odkazujem, že cappuccino s teplotou vyššou ako je 60° nie je dobré.

Hodnotenie:

  • Prostredie: 4/5
  • Káva: 3,5/5
  • Personál: 4/5
  • Celkovo: 4/5

Aj keď som po dnešnej návšteve odišiel mierne sklamaný, podnik poznám už natoľko dobre, že by nebolo fér dať im príliš negatívne hodnotenie za jeden prešľap. Ich zmes Dias je jednoducho chutná a lahodná, Kostariku osobne neodporúčam. Myslím si, že ceny sú tu už mierne prehnané vzhľadom na konkurenciu. Limonáda sa dokáže vyštverať až na 7€, čo je podľa mňa smiešne. Café Dias sa však teší každodennému návalu zákazníkov, čiže verím, že nie sú nijak motivovaní ceny znižovať. Zariadenie, kompozičné riešenie a hudba – všetko tu hrá na útulný komfort. Stojím si za tým, že Café Dias v Auparku je lepšou obdobou tej v Optime a odporúčam ju ako oázu osvieženia počas nákupov.

Café Dias

Aupark Shopping Center, Námestie osloboditeľov 1, 040 01 Košice-Staré Mesto

https://www.google.sk/maps?q=cafe+dias+aupark+kosice&um=1&ie=UTF-8&sa=X&ved=0ahUKEwjsyaWOkv3YAhWObFAKHZrCDzEQ_AUICigB