Kino Úsmev je legenda a jeho nedávna rekonštrukcia potešila azda každého Košičana. Okrem kina tu nájdeme aj bar/kaviareň, ktorá sa stala cieľovou destináciou alternatívnej mládeže. Inšpiráciami na outfity a undergroundovými lookmi sa to tu len hmýri a každý Košičan, ktorý sa aspoň trochu vymyká z hlavnej vlny sa tu musí počas života zastaviť na pohárik. Ako obstála táto „hipsterská“ Mekka podľa kávičkára?

Alternatívny brloh

Koncepcia úsmevu chcela pravdepodobne nalákať košický underground na familiárnu atmosféru autentických 70. rokov bývalého ČSR. Interiér je akoby zo starého českého filmu, plný vintage kúskov minulého režimu. Nájdeme tu drevené obloženie, ktoré bolo v 70-tkách hitom asi po celom svete, ošarpané kreslá s „kobercovým“ poťahom a zopár autentických filmových plagátov minulých dekád. Výrazne teplé osvetlenie + neónový nápis na stene celú retro atmosféru ešte viac umocňujú. Množstvo nálepiek polepených po zariadení dodáva celku drzý street vzhľad, ktorý odkazuje na obvyklé osadenstvo. Toľko z objektívnej perspektívy, no ako to tu celé pôsobí? Osobne som sa tu cítil veľmi „domácky“ – celé prostredie (+ personál) bolo nadmerne priateľské a aj keď nejde o najštýlovejší podnik Košíc, osobitá atmosféra Úsmevu sa nezaprie.

Rád by som však spomenul negatívum mojej návštevy a to boli toalety –  boli rovnako autentické a spĺňali požiadavky bývalého režimu, no takýto „naturalizmus“ bol na mňa už priveľa. Možno by si aj ony zaslúžili trochu pozornosti.

Nezabudnuteľná

Ponuka je tu viac ako slušná – alko, nealko, remeselné limonády, špeciálne hot drinky ako horúci cider, pivká na čape… Vyberie si určite každý! Drobnosti pod zub tu nenájdeme, no to je dilema jedine zimných mesiacov – keď sa oteplí, Úsmev dá do chodu svoju letnú terasku, ktorá dýcha výnimočne kúzelnou atmosférou aj napriek tomu, že sa nachádza v centre mesta. Tento dvorček je plný street food truckov a tak vám nič nebráni zajesť svoj drink nejakým fancy hot-dogom či burgrom.

Prejdime na kávy. Výber je aj v tejto oblasti rozsiahly – okrem klasických káv tu nájdeme aj RED variantu (alternatíva bezkofeínovej kávy) alebo aj zelenú verziu s matchou. Na bar kina klobúk dole, čo poviete? Objednali sme si lungo s mliekom a cappuccino zo sójového mlieka (tak, tak, alternatívny podnik musí myslieť na moderné nedostačivosti zažívacieho systému).

Cappuccino som nesmel ochutnať, keďže mám celkom prudkú alergickú reakciu na sójové mlieko (ale na sóju nie… je na zamyslenie, čo tam pridávajú) a tak sa musíme uspokojiť s hlásením môjho doprovodu: „A ta šak nie je zlé, dá sa.“

Čo sa lunga týka, vyzeralo pekne. Ak prejdeme ku chuti, tak môžem s pokojným svedomím prehlásiť, že išlo o jednu z najodpornejších káv, aké som kedy pil. Pri spomienke sa doteraz chvejem znechutením. Káva bola natoľko vodnatá, že celý tento počin pripomínal skôr špinavý pohár od kávy, do ktorého bola naliata horúca voda. Táto žbrnda so sebou navyše niesla odpornú kyslo-horkú pachuť a hovorím vám – bolo to naozaj ako piť mútnu prevarenú vodu! Kde je chyba – zmes, kávovar, alebo barmanka? Zmes kávy: Goriffee

POZOR!

Slečna, ktorá nás obsluhovala by si zaslúžila jedničku s hviezdičkou za svoj unikátny vzhľad. Do takéhoto svojského podniku zapadla ako posledný kúsok skladačky a z „estetickej“ stránky bola čerešničkou na torte miestneho konceptu. Navyše bola veľmi milá, priateľská a ľudská – človek mal pocit, že je jeho kamarátka.

Nasledujúcimi riadkami apelujem na personál všetkých kaviarní, aby sa nedopustili rovnakej chyby. Kolegyňa si dala sójové mlieko, ja klasické. Čašníčka však musela neumyť nádobku alebo lyžičku a tak sa stalo, že sa do mojej kávy dostalo nejaké to sójové mlieko. Že som puntičkár? Nuž zistil som to po prvom hlte, hneď ako ma začalo drhnúť. Na takéto veci si treba dať pozor. Našťastie bola káva natoľko hnusná, že jeden glg mi bohate stačil a tak som neriskoval väčší (a nebezpečnejší) obsah sójového mlieka v mojom organizme.

Hodnotenie:

  • Prostredie: 4/5
  • Káva: 0/5
  • Personál: 2/5
  • Celkovo: 2,5/5

Úsmev so sebou prináša špecifickú atmosféru, no terčom kávičkárov rozhodne nie je. O unikátny ráz sa ani tak nestará miestny interiérový dizajn, ale skôr zaujímaví ľudia, ktorí sa zapríčiňujú o tunajší genius loci. Podnik ešte rozhodne navštívim, no ostanem asi len pri limonáde – káve sa budem vyhýbať míľovými krokmi!

Úsmev

Kasárenské námestie 1, 040 01 Košice

https://www.google.com/maps?q=kino+usmev&um=1&ie=UTF-8&sa=X&ved=0ahUKEwje7uSO7sTfAhVDZCwKHZj2B0sQ_AUIDygC