Vybrali sme sa na malý výlet do Lipna nad Vltavou – dedinka v Juhočeskom kraji. Táto malebná obec leží na ľavom brehu nádrže Lipno. Prvá zmienka o obci siaha do 16. storočia. Lipno je veľmi navštevovaná a obľúbená oblasť. Do Lipna nás okrem iného priviedla atrakcia, a to konkrétne chodník korunami stromov. Tento chodník alebo ak chcete rozhľadňa, je citlivo začlenená do krajiny a je unikátnym doplnením Lipna. Pre turistov je k dispozícii niekoľko hotelov a penziónov, to všetko v úchvatnom prostredí na brehu jazera Lipno. Toto jazero poskytuje ideálne možnosti pre milovníkov vodných športov. Na svoje si tu prídu taktiež športoví rybári. Lipno ponúka rôzne atrakcie aj pre nadšencov zimných športov, nakoľko na vrchole Kramolín nad obcou vzniklo významné stredisko pre zimné športy. Nachádza sa tam aj najväčšie detské lyžiarske ihrisko v Českej republike. Dokonca len pár metrov od parkoviska objavíte jedinečnú bobovú dráhu. Lipno sa tak stáva vyhľadávanou destináciu najmä pre rodiny s deťmi a rekreačných lyžiarov. Samozrejme, aj my sme si tu prišli na svoje skvelým zážitkom na chodníku korunami stromov, užili sme si aj trochu snehu a poprechádzali sme sa popri jazeru. Tento príjemný deň sme zakončili pri šálke skvelej kávy v Caffe La Famiglia.

Caffe La Famiglia je novootvorená kaviareň v Lipne. Otvorili ju presne 20.12.2019. Predtým bola v týchto priestoroch H&M Steak Restaurant, potom si dvaja majitelia túto prevádzku rozdelili. Reštaurácia prešla rekonštrukciou a z jednej polovice vznikla kaviareň a v druhej bude aj naďalej reštaurácia, ktorá ale ešte počas našej návštevy nebola otvorená. Kaviareň má výbornú polohu, nakoľko sa nachádza v priamom centre. Caffe La Famiglia disponuje terasou, na ktorej aj napriek chladnému počasiu sedelo zopár hostí. Kaviareň je zariadená veľmi moderne a štýlovo. Pri vstupe do kaviarne vás zaujme veľký barový pult. Kaviareň je presklená a ponúka tak krásne výhľady na okolie. Sedenia v miestnosti nenájdete veľa, ale je vhodne rozmiestnené. Pri oknách je umiestnené sedenie s vysokým stolom a s vysokými stoličkami, čo umocňuje výhľad. Kaviareň je ladená v šedých a hnedých tónoch. Tento priestor na vás dýcha luxusným dojmom, tento pocit dotvárajú semišové kreslá a nádherné lustre. Dizajn kaviarne je vskutku veľmi pekný.

V tejto kaviarni sa cítite akoby ste boli v Taliansku. Nielen svojou atmosférou, ale tiež sortimentom, ktorý ponúkajú. V policiach nájdete talianske vína, cestoviny, paradajkové pasty, rôzne oleje, talianske tyčinky Grissini alebo celý kus nejakej talianskej šunky. Tento sortiment slúži ako dekorácia, ale predpokladám, že sa dá aj zakúpiť. Hneď ako sme sa usadili, prišiel zdvorilý čašník a priniesol nám ponukový lístok. Z ich ponuky sme si vybrali cappuccino v hodnote 59Kč, cena nám vzhľadom na lokalitu prišla veľmi prijateľná. Jediné, čo ma trochu zarazilo, že cappuccino mal už čašník pripravené na barovom pulte, ale dosť dlho trvalo, než sa ku nám dostalo. Kávu servírujú značky Hausbrandt. Táto značka vznikla v talianskom prístavnom meste Terst v roku 1892. Založil ju rakúsky námorný dôstojník, kapitán Hermann Hausbrandt. Zrnková káva Hausbrandt je káva vynikajúcej kvality a skvelej chuti. Cappuccino bolo výborné, len trochu studenšie. Táto káva bola v pomere 80% Arabica a 20% Robusta. Ponuku majú celkom širokú – bagety, polievky, rôzne kávy, čaje, horúce čokolády, alkoholické a nealkoholické nápoje, dezerty, taktiež zmrzlinu značky Carte d’Or a veľa iného.

Celkom komické nám prišlo, že čašník sa nás prišiel po nemecky spýtať, či nám ešte môže niečo ponúknuť. Pritom sme s ním len chvíľku predtým komunikovali po slovensky. Samozrejme, že sa nič nestalo, len nám bolo zvláštne, že tak rýchlo zabudol. Čašník nám potom vysvetlil, že do kaviarne chodí veľa nemecky hovoriacich turistov, tak už to je skôr sila zvyku. Aspoň sme sa pobavili. Čašník bol inak ústretový a veľmi zhovorčivý. V spomínanej prevádzke sa nám veľmi páčilo, je treba len vychytať „pár múch“, ktoré sú vzhľadom k tomu, že sme tam boli len 10 dní od otvorenia samozrejmosťou. Len škoda, že je Lipno nad Vltavou od nášho bydliska dosť vzdialené, inak by som rada išla túto kaviareň ešte niekedy pozrieť. Koniec – koncov, človek nikdy nevie – možno tam niekedy predsa len zájdem.

Adresa: Lipno nad Vltavou 80, 382 78 Lipno nad Vltavou, Česko

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po – Ne: 10 – 22

Caffe La Famiglia hodnotím: personál = 2, káva = 2, prostredie = 1

Caffe La Famiglia celkovo hodnotím známkou 2

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?hl=sk&pb=!1s0x47737bf640e43433%3A0x9b72bc5dbbbd1731!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipPUExSlAuAHmZ83SI6olL14wsIlD92e_d6a8T6q%3Dw213-h160-k-no!5sCaffe%20La%20Famiglia%20-%20Lipno%20nad%20Vltavou%20-%20H%C4%BEada%C5%A5%20Googlom!15sCAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipPUExSlAuAHmZ83SI6olL14wsIlD92e_d6a8T6q&sa=X&ved=2ahUKEwilhKiWgIPnAhVM1xoKHf7SBy0QoiowE3oECA4QBg