Smelly Cat nie je len pesnička fiktívnej postavy Pheobe Bufetovej zo seriálu Priatelia – je to aj časom overená kaviareň v Košiciach, ktorá si pred pár rokmi prešla obrovskou aktualizáciou. Z malej undergroundovej kaviarničky na Zvonárskej ulici sa presťahovala na Hlavnú ako niečo väčšie, silnejšie a luxusnejšie. Dnes je registrovaná tiež ako hostel/reštaurácia a organizuje aj menšie koncerty priamo vo svojich priestoroch.

Neformálny luxus

Budova, v ktorej smradľavá mačka sídli, je krásny historický kúsok, čo predstavuje pre dizajnérov veľký potenciál. Som veľmi rád, že ho dokázali správne využiť. Interiér kombinuje štyri farby – čierna, biela, zlatá a prírodný odtieň dreva. Všetko vyzerá útulne, nestrojene a zároveň na úrovni. Milým detailom sú vankúšiky s tematickou mačacou potlačou alebo veľká čierna tapeta s rôznymi bielymi ilustráciami. Nájdeme tu krásne zlaté tepané lustre, pohodlné kožené kresielka, pár vidieckych rustikálnych stoličiek a úplne úžasnú drevenú podlahu. Zariadenie je jednoducho eňo ňuňo a niet tu prvku, ktorý by sa dal skritizovať. Vstupná chodba a toalety v ničom nezaostávajú.

Espresso, z ktorého mi padla sánka

V dostatočne širokej ponuke alka a nealka nájdeme viac-menej základné druhy káv, ktoré sú obohatené akurát espressom macaron, čo je bežné espresso s malým francúzskym snehovým koláčikom – makarónkou. Popravde som čakal nejaké „fancy“ kávové drinky, dezerty alebo niečo špeciálne, nevídané, pre podnik originálne. Takisto sa tu nebabrú s vydumanými náhradami kravského mlieka, máme tu akurát možnosť dať si bezkofeínový variant. No, tak nevadí, stavíme to na klasiku.

Veríte na lásku na prvý pohľad? A myslíte si, že to platí aj na kávy? To lungo bolo totiž atraktívnejšie ako väčšina vtedajšieho osadenstva kaviarne. Len ťažko sa nájde káva s tak výrazne sýtou farbou. Videl som už takú, raz dávno a pamätám si akú vášnivú búrku chutí to vo mne spôsobilo. Ale dosť poézie. Ako sa hovorí – nesúď knihu podľa obalu – a tak bolo treba moju pozitívnu prognózu preveriť a degustovať v mene samotnej vedy. Bolo to dobré espresso, jedno z najlepších aké som kedy pil – jemne dráždivá kakaová chuť a maximálna plnosť. Sakra, chýba mi tá káva! Kávová zmes: Manuel caffé

PS: jednotlivé dávky cukru sú pomerne výdatné a tak pozor pri sladení, aby ste to neprehnali

Tip-top personál

K dokonalosti chýba už len obsluha a tá veru nesklamala. Slečna čašníčka bola extrémne milá, priateľská a zároveň nevtieravá. Žiadna tá umelá, hyperaktívna a silená vľúdnosť. Pôsobila veľmi prirodzene a úprimne. Navyše bola rýchla a šikovná.

Hodnotenie:

  • Prostredie: 5/5
  • Káva: 5/5
  • Personál: 5/5
  • Celkovo: 5/5

Čo by som tak mohol Smelly Cat vytknúť? Má krásny, moderný, dizajnérsky a zároveň útulný interiér, skvelú kvalitu kávy a zdvorilý personál. Pozor, pozor – toto ale nie je najlacnejší podnik! Zároveň ani najdrahší a vzhľadom na kvalitu kávy a profesionálny prístup sa to oplatí (espresso za 1,90€ len tak pre informáciu). Mnoho ľudí narieka a spomína s nostalgickou slzou v oku na komornejšiu verziu kaviarne z minulosti, mne sa však aktuálny Smelly Cat páči. Jedná sa o pekný reprezentatívny podnik, ktorý sa hodí na širokú radu príležitostí od firemných stretnutí, rodinných osláv, rande alebo obyčajných posedení s priateľmi.

Hlavná 53/100, 040 01 Košice

https://www.google.sk/maps?q=smelly+cat&um=1&ie=UTF-8&sa=X&ved=0ahUKEwjVhfLCq4raAhURmbQKHZB0CO4Q_AUIDCgD