Dnes sa pozrieme na kaviareň v OC Optima, ktorá je súčasťou sietí kníhkupectiev Panta Rhei. Samostatné toalety nie sú súčasťou kaviarne, takisto tu nenájdeme ani fajčiarsky priestor.

Interiér už nestíha

Pozrime sa najskôr na zariadenie, vybavenie a atmosféru podniku. Pekné tlmené zemité farby v odtieňoch hnedej, horčicovej, olivovo-zelenej, béžovej sú vždy vďačnou kombináciou, ktorá ničím neurazí. Je tomu tak aj tu – príjemná paleta farieb priestor ozaj zútulňuje. Využité materiály človeku pripomínajú prírodu, napríklad stoly so štruktúrou dreva. Ako som už povedal, priestor ničím neurazí, avšak chýba tu iskra, niečo na oživenie. Ak kaviareň porovnáme s tou, ktorá je v Auparku, výrazne zaostáva. Minimum doplnkov či prvkov, kde by človek zameral svoj pohľad, pôsobí chudobne. Café Dias tu už nejaký ten rôčik stojí a možno si pýta prerábku.
Problémom je aj osvetlenie – nedostatočné, príliš tmavé. Použité tmavé farby na stenách + tmavosivý koberec situácii takisto nepridávajú.
Kaviareň sa nachádza v rohu predajne Panta Rhei a oddelená je len výškovo. Množstvo objektov a farieb z kníhkupectva narúša súkromie a pokoj, ale na druhú stranu, ponúka človeku body, na ktoré sa môže zamerať počas pitia kávy (a následne si niečo z toho kúpiť).

Jedna z najlepších kávových zmesí

Výber káv ponúka všetky klasiky, ale aj nejaké sezónne dobroty. Kávová zmes, z ktorej kávy pripravujú je ich vlastná – Dias, je však možné objednať si aj z iných odrodových káv z Kostariky, Etiópie, Kolumbie a pod. Ak máte chuť na sladké, nemusíte sa strachovať, Café Dias je známe svojimi výbornými zákuskami, ktoré ulahodia i oku. Bohužiaľ, z ponuku vyradili panini, ktoré tu kedysi podávali. Akékoľvek iné slané alternatívy chýbajú. Pre milovníkov čaju je výber dostatočný.
Moja dnešná ochutnávka pozostávala z espressa lungo, cappuccina a latté (našťastie ma všetok ten kofeín nezabil). Všetky spomenuté kávy boli zo zmesi Dias. Doniesli nám ich na malej tácke spolu s pohárikom vody, bielym a hnedým cukrom a malou šľahačkovou guličkou miesto keksíka, ktorá bola vskutku vynikajúca. Začnime espressom – príjemná ovocná chuť, vôbec nie horká, skôr kyslastá s príjemnou arómou. Horúcej vody na zaliatie bolo viac ako je potrebné, preto odporúčam kávu najskôr ochutnať a nevyliať tam všetko. Cappuccino malo veľmi jemnú, príjemnú a lahodnú chuť, jednoznačne jedno z najlepších v Košiciach. Pri latté mliečna chuť prerážala tú kávovú, ale inak dobré.

Hodnotenie

  • Prostredie: 3/5
  • Káva: 5/5
  • Personál: 4/5
  • Celkovo: 4/5

Café Dias nám dnes naservírovalo tri úžasné kávy. Príloha v podobe malej šľahačkovej guličky jednoznačne zlepší deň a pôžitok z kávičkovania. Ceny síce nie sú najlacnejšie, avšak na to, že sa nachádzame vo frekventovanom obchodnom centre, sú zvládnuteľné. Navyše študenti s kartou ISIC majú zľavu. Negatívom ostáva interiér, ktorý pri svojej mladšej sestre v Auparku pôsobí ako sivá myška. Café Dias neohúri atmosférou, charakterom priestoru či ohromným výberov špecialít od výmyslu sveta, poteší však prvotriednou kvalitou svojich káv. Verím, že to je dôvod, prečo je stále plná a ostáva obľúbencom mnohých kávičkárov. Pozor, ak však neinvestuje do renovácie, je možné, že triumf obľúbenej kaviarne jej vyfúkne nejaký z konkurentov, veď to, ako sa niekde cítime, je dôležitým kritériom návštevy, nie len kvalita samotného nápoja. Odporúčam ju na prestávku popri nákupoch, na stretnutie s kamarátmi alebo pre vášnivých čitateľov.

OC Optima, Moldavská cesta 32, 040 11 Juh

https://www.google.sk/maps?q=cafe+dias+optima&um=1&ie=UTF-8&sa=X&ved=0ahUKEwiWi-38x8HYAhWMK1AKHRtYDXIQ_AUICygC