Bočné uličky košického centra sú plné drobných malebných kaviarničiek so špecifickou atmosférou. Jednou z nich je Porto, ktoré sa nachádza pri Dominikánskom námestí.

Duch starých čias

Priestor kaviarne je maličký, pozostáva z dvoch izieb. Dizajn je tu inšpirovaný časmi minulými a nájdeme tu kopu rustikálnych či vintage kúskov. Celkový ráz nebije do vidieckej romantickosti, skôr pripomína mestský byt buržoáznej rodiny na prelome 19. a 20. storočia. Masívny nábytok síce pôsobí ťažko, no v tomto priestore to skvele funguje a podčiarkuje starožitnosť. Veľmi roztomilým prvkom boli miniatúrne stolíky, ktoré sú umiestnené pri vchode – síce sa vám na nich zmestí maximálne ristretto, no sú ozaj rozkošné. V druhej, väčšej miestnosti nájdeme dva staromódne gauče na aristokratický štýl, autentickú drevenú masívnu vitrínu a kopu obrazov. Bývam veľkým kritikom gýčových mazaníc, ktoré si podniky bez hanby vycapia na steny, no v Porte som našiel len príjemné kúsky, ktoré ničím neurazia. Jedná sa najmä o scenérie ulíc či kvety vo váze. Oceňujem to, že sa pre väčšinu diel rozhodli použiť rámy – tie totiž vždy obrazu pridajú hodnotu a priestor zútulnia. Portugalský nádych tu predstavuje typický kovový kvázi balkónik, ktorý slúži len ako dekorácia.
Nevýhodou kaviarne je, že toalety sa nenachádzajú priamo v nej, a tak musí zákazník hnaný potrebou uspokojiť svoj mechúr vyliezť von, do dažďa, do zimy a s kľúčikom si odomknúť WC vo vedľajšom dvore.

Káva a víno

Skromný výber nápojov v lístku sa špecializuje na kávy a vína. Medzi kávami nájdeme len klasiky, žiadne špeciálne kávovo-vínové drinky. Na okúsenie vín bolo predsa len málo hodín a tak sme siahli po cappuccine. Hneď nám bol ponúknutý zákusok, takže sladká bodka za obľúbeným nápojom tu nie je ničím neznámym.

Cappuccino prišlo v esteticky zaujímavej šálke aj s malým kávovým bôbom v čokoláde (všimli ste si, že móda sladkostí ku káve postupne mizne?). Pena bola na prvý pohľad síce vzdušnejšia, no vydržala až dokým som nedopil. Samotná káva patrí medzi tie horkejšie a prejavilo sa to už aj pri cappuccine. Predpokladám, že ak ste fanúšikom krémového zamatového cappuccina s jemnou a lahodnou chuťou, nebude patriť medzi vašich favoritov. Značka kávy: Musetti

Obsluha tu bola milá, priateľská, usmievavá.

Hodnotenie:

  • Prostredie: 4/5
  • Káva: 3,5/5
  • Personál: 5/5
  • Celkovo: 4,5/5

Porto je taká tá milá, skromná, pokorná kaviareň, ktorej sa nedá veľa vytknúť. Aj keď nepatrí medzi košické unikáty a nie je nositeľom žiadneho superlatívu, jej návšteva je príjemným zážitkom. Atmosféra je tu veľmi pokojná, zákazník ma kopu súkromia a vie si v tichom a nepreplnenom priestore vychutnať svoju šálku kávy, či pohárik vína a spomaliť svoj čas. Interiér je útulný, hrejivý a činí z podniku pohodlný brloh. Veľkým prekvapením boli na košické centrum extrémne nízke ceny. Kaviareň podľa mňa osloví hlavne introvertov, knihomoľov a staršie ročníky, no vzhľadom na bezkonkurenčné ceny a blízkosť univerzity ju odporúčam aj ako miesto oddychu pre vysokoškolských študentov.

Mäsiarska 423/4, 040 01 Košice

https://www.google.sk/maps?q=porto+cafe+kosice&um=1&ie=UTF-8&sa=X&ved=0ahUKEwi9kY7msu7ZAhViIpoKHeEFA6wQ_AUICygC