Minimálne raz za rok chodievam pozrieť metropolu na Dunaji nazývanú Budapešť. Toto mesto mám naozaj veľmi rada a vždy sa doň s radosťou vrátim. Jednoducho ma toto mesto stále baví a niečím priťahuje. Až ma mrzí, že tento rok určite výlet do Budapešti neabsolvujem. Budapešť je hlavné a zároveň najväčšie mesto Maďarska – to asi vie naozaj každý, ale len aby reč nestála. Toto veľkomesto vzniklo v roku 1873 zlúčením troch dovtedy samostatných miest Budína, Starého Budína a Pešti. V Budapešti som bola už aj na vianočných trhoch, ktoré sú tiež veľmi unikátne. Prekrásne miesta, ktoré nemôžem v Budapešti obísť, sú predovšetkým Parlament (Országház), Budínsky hrad a Rybárska bašta.

K mojim obľúbenejším kaviarňam patrí práve kaviareň v Budapešti Panoramia Cafe & Bar. Asi by sa mi ani výlet do Budapešti nerátal, keby som sa v tejto kaviarni nezastavila. A práve táto kaviareň je súčasťou spomínanej Rybárskej bašty. Rybárska bašta stojí na mieste bývalého rybieho trhu. Je to okúzľujúca stavba nachádzajúca sa na hradnom vrchu v centre Budapešti. Pred baštou sa nachádza jazdecká socha sv. Štefana a v tesnej blízkosti nájdete aj jednu z najvýznamnejších dominánt mesta – Kostol sv. Mateja. Kaviareň Panoramia má vskutku príznačný názov. Ten, kto v nej už niekedy sedel, mi dá isto za pravdu, že panoramatický výhľad z kaviarne je nezabudnuteľný. Je odtiaľto výhľad na ľavý breh Dunaja, teda na časť mesta nazývanú Pešť, na Parlament a taktiež na impozantný Kostol sv. Mateja. Musím povedať, že kaviareň s krajšími scenériami by som len veľmi ťažko hľadala. Nakoľko je Bašta súčasťou všetkých prehliadkových okruhov mesta, turistov sa tam premelie nespočetné množstvo. Kaviareň je preto, alebo vďaka tomu vždy veľmi plná a len ťažko si človek nájde voľné miesto. Častokrát musí na voľný stôl čakať niekoľko desiatok minút. Ale jednoznačne to čakanie za to stojí a oplatí sa. Kaviareň má historický ráz, ukrýva sa pod klenbami. Nájdete tam klenbené okná, krásne zdobené stĺpy, zavesené lucerny. Nábytok v kaviarni je drevený. Okrem zaujímavých prútených stoličiek tam nájdete závesné hojdacie kreslo – no miesto v ňom asi len veľmi ťažko získate. Kamenný výzor kaviarne zjemňuje použitá črepníková zeleň.

V tejto kaviarni som bola už viackrát, ale vždy sme mali len kávu. Napokon buďme k sebe úprimní, cenník v tomto podniku sa šplhá skôr k vyšším číslam. Malá poznámka – nedá sa platiť kartou. Ach, ale tie výhľady sú naozaj na nezaplatenie. Kaviareň má v ponuke alkoholické, ako aj nealkoholické nápoje, dezerty a iné pochutiny. My sme si z danej ponuky vybrali cappuccino a caffelatte. Kávička je dobrá, ale musím, aj keď nerada uznať, že som pila už aj lepšiu. Cappuccino servírujú do šálok s logom alebo do hrnčekov s obrázkom Budapešti. Caffelatte zasa servírujú do veľkého skleného pohára. Aj napriek tomu, že cena za kávu je vyššia, nedostanete k nej ani pohár vody a dokonca ani keks. Panoramia Cafe & Bar servírujú kávu značky Caffé Mauro. Caffé Mauro je produktom spoločnosti Mauro Demetrio s.p.a., ktorá bola založená ešte v roku 1949 v Taliansku. Kvalita tejto značky je zaručená certifikátom ISO 9002. Obsluha v kaviarni je zdvorilá, ale nie až taká srdečná, ako by človek očakával. Príde mi, že potrebujú rýchlo obslúžiť hosťa, aby mohol prísť ďalší. Je to všetko také skôr uponáhľané. Kaviareň Panoramia nemá o zákazníkov núdzu, hostia sa tam striedajú ako na bežiacom páse. Takže čašník voči zákazníkovi si nepotrebuje budovať akési priateľské puto. Jednoducho povedané vedia, že ste len turista a tak skoro tam aj tak neprídete, ak ešte niekedy vôbec prídete. Nie je to prístup ako v lokálnej kaviarničke, kde si na svoju obľúbenú šálku kávy dôjdete niekoľkokrát do týždňa, kde vás poznajú takmer po mene a ak aj nie, tak určite vedia, akú kávu pijete. Ale aj napriek všetkému, táto kaviareň je naozaj rozprávkové a unikátne miesto, ktoré pri potulkách Budapešťou jednoznačne odporúčam navštíviť. Už teraz sa teším, ako budem zasa sedieť pri kávičke a vychutnávať si nádherný výhľad na Dunaj cez klenbené okná kaviarne Panoramia.

Adresa: Budapest, Hunyadi János út 31, 1011 Maďarsko

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po – So: 10 – 20, Ne: 10 – 21

Panoramiu hodnotím: personál = 2-, káva = 2, prostredie = 1-

Panoramiu celkovo hodnotím známkou 2

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?hl=sk&pb=!1s0x4741dc18789f91af%3A0xa3ddb80fe3feff60!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipPCeoHMkjMNJIeoOiEXZ5OYQUncgC_1m1o0fQoc%3Dw213-h160-k-no!5sPanoramia%20cafe%20-%20H%C4%BEada%C5%A5%20Googlom!15sCgIgAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipPCeoHMkjMNJIeoOiEXZ5OYQUncgC_1m1o0fQoc&sa=X&ved=2ahUKEwjurYf66_LpAhUyQkEAHRzTANYQoiowE3oECBQQBg