Čo sa mojej rodiny týka, švédska spoločnosť IKEA a jej pobočky tvoria 85% motivácie cestovať a inak tomu nebolo ani teraz. Rozhodli sme sa navštíviť  túto známu predajňu nábytku v hlavnom meste Maďarska, kde som sa, ako správny kávičkách, hneď usadil do miestnej kaviarne. Dokáže ich káva konkurovať vychýreným mäsovým guličkám?

Saturovaný industrializmus

Napriek tomu, že väčšina ikeáckych dizajnov sa snaží pôsobiť farebne a útulne, jedálenská časť, ktorej súčasťou je aj kaviareň, v Budapešti je z úplne iného súdka. Obrovskému priestoru kraľuje industrializmus vo svojej najčistejšej podobe – strohá „betónová“ podlaha, strop posiaty kovovými konštrukciami, predominancia čiernej a bielej bez nápaditejšieho akcentu, kov, sklo a plast. Interiér bude isto po chuti fanúšikom minimalizmu, no tým, ktorí sa radi schúlia v útulnom prostredí, ostanú len oči pre plač. Napriek dizajnérskemu „chladu“, ktorý sála z každej steny, je tunajší interiér konštantný a nenájde sa tu žiaden nesúrodý predmet, ktorý by narúšal vnútornú homogenitu. Dizajn budapeštianskej IKEY je „forest-friendly“, keďže po drevených prvkoch sa akoby zľahla zem.

Neurazí – nenadchne

Pre kávičkárov je tu v ponuke len základ, čo je úplne v poriadku vzhľadom na to, že objekt bol postavený pre iné účely. Pre nákupmi otrávených partnerov je toto však ekvivalent pohotovosti, ktorý osvieži ich vyprahlé telá. Ku kávam vám ponúknu aj nejaký ten koláčik, pečivko, či džús z čerstvých pomarančov.

Dnešný výber padol na dve cappuccina. Ich pena bola z tých slabších, vodnatejších, rovnako ako aj chuť. Ku gurmánskej katarzii tu nedošlo, keďže konzistencia bola málo krémová a chuť kyslo-horkastá. Ak sa však na kávičky pozrieme ako na celok, k žiadnej katastrofe nedošlo – priemerné cappuccino, ktoré po namáhavých nákupoch isto poteší.

Ako sú na tom s Angličtinou?

Princíp kaviarne v IKEI funguje na pultovom predaji, takže tu dochádza k minimálnej interakcii s personálom. Obsluhovali nás dve mladé slečny, ktoré nemali problém komunikovať po anglicky. Štandard hlavného mesta? Možno, avšak pri predchádzajúcich návštevách to až taká samozrejmosť nebola, preto ich za túto príjemnú zmenu chválim ? .

Hodnotenie:

  • Prostredie: 3,5/5
  • Káva: 3/5
  • Personál: 3,5/5
  • Celkovo: 3/5

Kaviareň v budapeštianskej IKEI si zachováva svoj charakteristický dizajn, i keď tu sa nachádza v trochu chladnejšom prevedení. Miestny interiér je vecou vkusu, no ja som osobne videl i krajšie pobočky (napr. Innsbruck). „Švédska“ káva nie je žiaden zážitok, no stále si zachováva priemernú akosť. Navštívim ju aj nabudúce? Jednoznačne – veď po namáhavých nákupoch to musí byť.

 

IKEA kávézó

Budapest, Örs vezér tere 22, 1148 Maďarsko

https://www.google.com/maps/place/IKEA+Budapest+-+%C3%96rs+vez%C3%A9r+tere/@47.5055604,19.1360416,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x4741dc3db2a662ab:0x901760e805344ded!8m2!3d47.5055604!4d19.1382303?hl=sk