V Rakúsku len 40 minút cesty autom z Bratislavy sa na brehu Neziderského jazera nachádza malebná dedinka Podersdorf am See. Toto miesto je mojou obľúbenou destináciou. Keď sa chcem vybrať niekam na jednodňový výlet a navodiť si atmosféru, akoby som bola pri mori, idem práve na Neziderské jazero. Cítim sa tam naozaj ako pri mori a pritom nemusím cestovať stovky kilometrov do Chorvátska, Talianska alebo Slovinska. Podersdorf am See je taktiež jedným z prístavov na Neziderskom jazere. Pre Slovákov je táto oblasť veľmi vyhľadávaným miestom. Lákadlom je pekne upravené prírodné kúpalisko, pretože plážové kúpalisko pri mestečku Podersdorf má asi najkrajšiu pláž na Neziderskom jazere. Kúpalisko má dôkladne pokosený trávnik so stromami, pod ktorými nájdete tieň. Na pláži sú jemné kamienky, no kto by tomu vedel odolať? Pozdĺž pláže nájdete potrebné vybavenie, akými sú kabínky na prezliekanie, sprchy, toalety, ležadlá. Na svoje si v Podersdorfe prídu cyklisti, ale aj milovníci vodných športov. Ale samozrejme Podersdorf ponúka aj ubytovacie služby, kaviarne, reštaurácie, cukrárne a veľa iného. Za priaznivého a pekného počasia je z Podersdorfu vidieť aj najvýchodnejšiu časť Álp – horu Schneeberg.

Tento výlet sme absolvovali naposledy minulý rok v lete. Vybrali sme sa na plavbu výletnou loďkou po jazere, potom sme si dali niečo drobné pod zub, vystáli sme si rad na drahšiu, ale výbornú zmrzlinu a nakoniec sme zakotvili v príjemnej kaviarni Sunset-Bar-Cafe-Lounge. Slovo zakotvili v tomto prípade myslím doslova, nakoľko kaviareň je vybudovaná priamo na jazere pripomínajúc Hausbót. Unikátom kaviarne Sunset-Bar je predovšetkým to, že priamo z nej vidíte na dlhé mólo s 12 metrov vysokým majákom na jeho konci. Tento maják je zároveň aj dominantou Podersdorf am See. Asi nikto neodíde s Podersdorfu bez fotky pri červeno-bielom majáku. Takže Sunset-Bar sa môže právom popýšiť svojou lukratívnou lokalitou. Kaviareň je zariadená industriálnym, čiže priemyselným štýlom. Sunset-Bar má dostatok miest na sedenie. V interiéri ako aj na terase sa nachádzajú modré prútené stoličky doplnené o guľatý sklený stôl. Budova je krásne presklená, čo ocenia predovšetkým hostia, ktorým sa neušlo voľné miesto na terase.

My sme mali šťastie, pretože sme sa mohli posadiť priamo na terasu kaviarne. Terasa ponúka vskutku romantický výhľad. Na bare sme si objednali dve cappuccina a išli sme si sadnúť. Našu objednávku nám čašník priniesol až priamo k nášmu stolu, takže sme na nápoje nemuseli čakať na bare. Čašník bol milý a prekypoval dobrou náladou. Inak káva bola celkom drahá, pravdepodobne s prímorskou prirážkou, ale nám to nevadilo, pretože za takúto atmosféru si človek naozaj rád priplatí. Káva bola podávaná v malej šálke s pohárom vody. Cappuccino bolo posypané škoricou, malo dobrú chuť, ale na môj vkus bolo trošku viac silné. Servírujú kávu značky Segafredo. Spoločnosť Segafredo Zanetti je firma založená na rodinnej tradícii. V kaviarni ponúkajú limonády, koktaily, pivo, víno, destiláty a, samozrejme, aj nealkoholické a kávové nápoje, ale aj niečo dobré pod zub. Som veľmi rada, že som mala možnosť navštíviť takúto jedinečnú kaviareň. Len ma mrzí, že sme museli cestovať domov a nemohli sme si dlhšie posedieť na terase, obdivovať maják, pozorovať západ slnka a v neposlednom rade vychutnávať si svoj obľúbený kávový nápoj.

Adresa: Zentrumsplatz Mole 1, 7141 Podersdorf am See, Rakúsko

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po – Pia: 13 – 23, So – Ne: 10 – 23

Sunset-Bar hodnotím: personál = 1-, káva = 2, prostredie = 1-

Sunset-Bar celkovo hodnotím známkou 1-

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?hl=sk&pb=!1s0x476c6a14590c0215%3A0xcd80803b162efe29!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipMn63Ngj7ODEX4ZmDCj9EyRIDMQJfJFzOS4Dntm%3Dw213-h160-k-no!5sSunset-Bar%20-%20H%C4%BEada%C5%A5%20Googlom!15sCgIgAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipMn63Ngj7ODEX4ZmDCj9EyRIDMQJfJFzOS4Dntm&sa=X&ved=2ahUKEwjohbDY7_LpAhWPTsAKHRdmACgQoiowE3oECBYQBg