Klenot histórie:

Kúria, nachádzajúca sa na adrese Hurbanova 753 v Novom Meste nad Váhom, je budovou s bohatou históriou, ktorá siaha až do 13. storočia. Prvá písomná zmienka o tejto historickej budove pochádza z roku 1530. Pôvodne slúžila ako mestský dom, ktorý neskôr získal notár Žilinčan v 30. rokoch minulého storočia. Budova bola domovom významných osobností ako gróf Valentín Pongrác a šľachtic František Majténi. V roku 1780 gróf Pongrác kúpil budovu aj s okolitými pozemkami, ktoré sú dnes známe ako Hurbanove sady. Dnes je Kúria nádherne obnovená a slúži ako penzión s modernými zariadeniami, ktoré však stále ctia jej historický charakter. Celá budova prešla rozsiahlymi a nákladnými rekonštrukciami pod prísnym dohľadom historikov, čo umožnilo zachovať jej nevyčísliteľnú historickú hodnotu. Rekonštrukcia bola úspešne dokončená a teraz Kúria ponúka unikátny zážitok v kombinácii histórie a moderného komfortu. Rozhodli sme sa tiež navštíviť túto Kúriu na šálku kávy.

Exteriér a interiér

Exteriér Kúrie je ohromujúci svojou elegantnou zelenou fasádou a bielymi okenicami, ktoré dodávajú budove klasický a vznešený vzhľad. Vstupný portál je zdobený kamenným portálom a znak Kúrie je umiestnený na vrchole fasády, čím zvýrazňuje jej historický význam. Interiér Kúrie je navrhnutý tak, aby ponúkal pohodlie a eleganciu. Miestnosti sú vybavené pohodlným nábytkom, drevenými stolmi a stoličkami. Dominujú teplé farby, ktoré vytvárajú útulnú a domácku atmosféru. Jedna z miestností má tehlovú stenu, ktorá dodáva priestoru rustikálny šarm. Kvetinová výzdoba a elegantné dekorácie prispievajú k príjemnému prostrediu. V letných mesiacoch je otvorená letná terasa s detským ihriskom, ktorá sa nachádza v mestskom parku a ponúka jedinečný výhľad. Kúria ponúka široké spektrum služieb vrátane pivárne, vinárne, kaviarne a reštaurácie. Piváreň je spojená s kaviarňou a reštauráciou s kapacitou 50 miest. V letných mesiacoch sa kapacita rozširuje o letnú terasu, ktorá pridáva ďalších 30 miest. Vináreň ponúka vynikajúce vína z rodinného vinárstva Petra Matyšáka, ktoré je známe svojou kvalitou a dlhoročnou tradíciou.

Ponuka jedál a nápojov

Kúria je vhodná pre každého, kto ocení chutné jedlo, kvalitné víno a čerstvé pivo. Sú otvorení aj pre individuálne požiadavky, či už ide o súkromné udalosti, firemné stretnutia, ochutnávky vín a podobné akcie. Jedlá v ponuke reštaurácie sú pripravované z kvalitných surovín od slovenských dodávateľov. Ponuka zahŕňa klasické pokrmy aj jedlá pre vegetariánov, takže si každý nájde niečo pre seba. Menu je pravidelne prispôsobované sezónnym surovinám, aby zaručilo čerstvosť a kvalitu. V kaviarni sme si objednali cappuccino, ktoré bolo servírované v elegantných šálkach značky TONINO LAMBORGHINI, sprevádzané pohárikom vody a malými sladkosťami. Káva mala výbornú chuť, výraznú a plnú s jemnou a krémovou penou. Obsluha bola veľmi milá a profesionálna, čo prispelo k celkovému príjemnému zážitku. Kúria v Novom Meste nad Váhom je skutočným klenotom, ktorý spája bohatú históriu s moderným komfortom, či už hľadáte miesto na relaxáciu, rodinné stretnutie alebo romantickú večeru. Kúria ponúka všetko, čo si môžete priať. Krásne prostredie, vynikajúce jedlo a nápoje, príjemná atmosféra a profesionálna obsluha robia z Kúrie ideálne miesto na každú príležitosť. Navštívte Kúriu a nechajte sa očariť jej jedinečným čarom a pohostinnosťou.

Adresa: Hurbanova 753, 915 01 Nové Mesto nad Váhom

Kúriu hodnotím: personál = 1-, káva = 1-, prostredie = 1-

Kúriu celkovo hodnotím známkou: 1-

Link na Google maps:

https://www.google.com/search?q=K%C3%BAria+v+Novom+Meste+nad+V%C3%A1hom&oq=K%C3%BAria+v+Novom+Meste+nad+V%C3%A1hom&aqs=chrome..69i57j33i160.1085j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8