Pri pití kávy len máloktorý milovník tohto nápoja myslí na to, koľko káv už vypil a či neprekročil denný limit. Káva je pre nás nápojom, ktorý sa neodmysliteľne spája s mnohými príjemnými činnosťami – ranné prebúdzanie, stretnutia s priateľmi, prestávka v práci. Preto je ťažké uveriť, že aj káva môže znamenať pre ľudský organizmus isté riziko.

Piť alebo nepiť kávu?

Pri otázke, či piť, alebo nepiť kávu je odpoveď jednoznačná. Zrnková káva alebo jej mletý variant je pre človeka zdravým nápojom. Káve by ste mali dať prednosť pred inými nápojmi a dopriať si jej môžete naozaj veľké množstvo. V prospech kávy hovoria mnohé vedecké štúdie, ktoré kofeín radia medzi látky priaznivo vplývajúce na viaceré orgány v tele. Iste ste už počuli o antioxidantoch chrániacich ľudský organizmus. Káva obsahuje až 200 rôznych antioxidantov. Vďaka káve budete chránení pred rakovinovými ochoreniami, a to hlavne pred rakovinou kože. Okrem antioxidantov je káva zdrojom vitamínov z radu B, obsahuje kyselinu listovú a veľa minerálnych látok (fosfor, horčík, draslík). Kombinácia týchto látok robí z kávy nápoj, ktorý chráni mozog, prispieva k zdraviu pečene, bráni vzniku cukrovky a celkovo predlžuje kvalitu života. Vďaka káve sme výkonnejší, veselší a zdravší. Dokonca aj štíhlejší. Ak sa práve snažíte znížiť váhu, doprajte si pravidelne šálku kávy a váš metabolizmus bude fungovať ako hodinky.

Kávu nepite, keď….

Káva nie je vhodným nápojom úplne pre každého. Vyhnúť by sa jej mali ľudia, ktorí trpia nespavosťou, zvýšenou tvorbou žalúdočných kyselín, zvýšenou činnosťou štítnej žľazy, tvorbou žalúdočných vredov, vysokým krvným tlakom alebo psychickými poruchami. Káva sa neodporúča piť ani tehotným ženám.

Aké množstvo kávy je za limitom?

Chodíte nakupovať do coffee shopov, pražiareň kávy je váš druhý domov, kúpili ste si vymakaný kávovar a kávu pijete na litre? Pozor stop! Káva je elixírom, ale len v primeranom množstve. Jedna šálka kávy obsahuje v priemere 50 až 100 mg kofeínu. Kofeínu by ste a deň nemali skonzumovať viac ako 10 g. Toto množstvo je hraničné a môže spôsobiť zdravotné problémy. Preto je lepšie piť kávy menej ako viac. Samozrejme, že limit závisí aj od vášho zdravotného stavu a hmotnosti. Odborníci radia, že ak chcete zistiť presnú dávku kofeínu toxickú pre vaše telo, mali by ste svoju hmotnosť vynásobiť číslom 150. Dopracujete sa k výsledku, ktorý uvádza zdravie ohrozujúcu dávku kofeínu v miligramoch.