Mnoho ľudí je kávičkárov a vôbec si neuvedomili , že usadeniny alebo zvyšky kávy môžu nájsť uplatnenie aj inak len skončiť v smetnom koši. Obsahuje v sebe hotové bohatstvo minerálnych látok ako horčík mangán draslík a iné látky prospešné v domácnosti i v záhrade.

1. typ – hnojivo do záhrady

Funguje ako skvelé hnojivo na záhradu alebo do kvetináča ,  kyslé PH. Dobrým hnojivom je pre ruže, hortenzie, azalky alebo čučoriedky..Existuje sušený alebo riedený vodou. Dávajte si pozor na osladenú kávu, môže priťahovať mušky.

2. typ – ničiteľ škodcov

Používa sa v záhrade ako prírodný odpudzovač drobného hmyzu a chrobákov- mravcov, vošiek a neposlednom rade slimákov. Vaše rastliny budú vyživené a bez škodcov , čo by ich napádali a spôsobovali choroby

3. typ – čistič usadenín a odstraňovač zápachov

Usadeninu nanesiete na hubku na riad podobne ako chemický čistiaci prášok a dokážete vydrhnúť aj pripálený hrniec. Ak v malej miske umiestnite trošku usadeniny do chladničky pôsobí ako lapač všetkých pachov a napriek tomu , že dáte do nej aromatické jedla ich vôňa sa nepomieša ale odstráni, budete cítiť iba jemnú vôňu kávy alebo ani to nie.

4. typ – kompostovanie

Vyhodená kávová usadenina k ničomu nepomôže iba sa znehodnotí v komunálnom odpade. Keď chcete dosiahnuť , aby vám dážďovky prevzdušňovali kompost , prisypte ho do kompostu lebo dážďovky v ňom obsiahnuté milujú usadeniny z kávy.

5. typ – posypová soľ

Určite ste v zime už niekedy posypali chodníky, no ich zľadovatený povrch síce nasaje kamienky a chemický piesok, ale k ničomu to nepomáha. Chemická soľ poškodzuje ľuďom topánky a môže sa dostať do pôdy , ktorú môžu kontaminovať a tiež preniknúť do spodných vôd. Kávová usadenín svojim stečením spoločne s topiacim sa snehom do pôdy jej neublíži, ale ju pohnojí a obohatí o stopové prvky.7 skvelých typov ako využiť zvyšok kávy po jej dopití

6. typ – kozmetika a prírodný krém, mydlo, šampón na vlasovú kúru

Kávová usadenina zmiešaná s olivovým olejom spraví rovnakú službu ako drahý peeling , odstraňuje celulitídu, slúži tiež ako mydlo , ktoré vďaka olivovému oleju je vláčne premastí pokožku , vyčistíte si aj špinavé ruky, dokonca spevňuje pokožku. Dá sa z nej vytvoriť výživová maska na vlasy, priamo rozžiari najmä tmavé vlasy.

7. typ – odpudzuje mačky

Posypaním kávovou usadeninou v okolí plota kadiaľ vám preliezajú mačky, vytvoríte zázračným spôsobom neviditeľnú bariéru a udrží mačky v dostatočnej vzdialenosti od vašej záhrady , a keď to nasypete navrch na pôdu rastliny v blízkosti kávovej usadeniny zároveň pohnojíte a dodáte im živiny..

Bc. Ľubica Bombalová