Jeden júnový deň sme sa vybrali na výlet do Vrátnej doliny. Obľúbená Vrátna dolina sa nachádza priamo v srdci národného parku Malá Fatra, jej najväčšou dominantou je predovšetkým prekrásna príroda. Za zmienku stojí aj 3 km vzdialená obec Terchová, ktorá je preslávená najmä vďaka národnému hrdinovi Jurajovi Jánošíkovi. Samozrejme, sme sa zastavili v Terchovej a odtiaľ sme pokračovali na lanovku. Vyviezli sme sa kabínovou lanovkou Vrátna – Chleb. Lanovka je určená pre prepravu peších turistov, lyžiarov a snowboardistov. Dolná stanica sa nachádza vo výške 744 m n. m. a horná stanica je vo výške 1494 m n. m. Lanovka ponúka nádherné výhľady.

Vo vrcholovej stanici KLD Chleb sa nachádza Restaurant Panorama. Po prvýkrát sme v tejto reštaurácii boli v máji 2019. Veľmi sa nám toto miesto zapáčilo, preto sme sa vrátili. Samoobslužná reštaurácia Panoráma ponúka chutné občerstvenie s jedinečným panoramatickým výhľadom na očarujúcu Vrátnu dolinu a jej vrcholy. Reštaurácia, ktorá je priamo vo vrcholovej stanici kabínkovej lanovky, je tým najobľúbenejším východiskovým bodom pre všetky hrebeňové túry a výstupy na fatranské vrcholy Veľkého Kriváňa, Malého Kriváňa alebo Chlebu. Jedná sa tak o najvyššie položenú reštauráciu v Malej Fatre. Vychutnáte si odtiaľ najkrajšie výhľady na toto prekrásne pohorie a zároveň sa posilníte počas turistiky alebo lyžovačky.

Poprechádzali sme sa po okolí reštaurácie, vychutnali sme si čarovné scenérie. Aj napriek tomu, že už bol jún, na niektorých miestach sa nachádzal neroztopený sneh a pofukoval chladný vánok. Po špacírke sme si išli dať šálku teplej kávy. No v tomto prípade šálka kávy  je trochu nadnesené slovné spojenie. Nakoľko sme svoju kávu dostali do téglika. Ja osobne tento druh servírovania neuznávam, ak to nie je nevyhnutne nutné. Objednali sme si espresso, káva bola celkom fajn. Jej chuť podčiarkovali okolité vrchy. Veď piť kávu vo výške 1494 m n. m sa nám nepošťastí každý deň. Reštaurácia disponuje obrovskou letnou terasou. Terasa, ako už bolo spomenuté, je veľmi priestranná a zariadená dreveným záhradným nábytkom, na ktorom sa už ale podpísal zub času. Stoly a lavičky by už potrebovali aspoň premaľovať, ak nie vymeniť. Na terase taktiež nájdete palety, z ktorých je vytvorené sedenie. Terasa na takomto rozprávkovom mieste by si skutočne zaslúžila vynoviť a pridať tam napríklad drevené lehátka, aby si návštevníci vedeli po turistike oddýchnuť a načerpať novú energiu. Budova reštaurácie pôsobí celkom moderne. Budova je obložená kamenným obkladom, čo sa veľmi do tohto prostredia hodí. Dominantou objektu sú veľké okná s červeným rámom. Výhodou je, že tieto okná vpúšťajú do miestnosti dostatok denného svetla a aj v prípade nepriaznivého počasia si môžu hostia užiť krásne pohľady na okolie. V reštaurácii sa nachádza dlhý obslužný barový pult a drevené stoly a stoličky. Zariadenie reštaurácie je jednoduché, ale postačujúce. Ponuka je napísaná na tabuliach. Aj počas minulej návštevy a aj teraz som si všimla, že obsluha by mohla byť viac prívetivá. Takto nadobúdate pocit, že ste ako na bežiacom páse. Aj napriek tomu, že kávu dostanete do téglika a personál je málo zhovievavý, túto reštauráciu sa jednoznačne oplatí navštíviť. Nabudúce by som do tejto reštaurácie rada išla v zimnom období, aby som si toto čarokrásne miesto vychutnala pod snehovou prikrývkou.

Adresa: vo vrcholovej stanici KLD Chleb vo výške 1 494 m.n.m

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po – Štv: 10 – 20, Pia – So: 10 – 21, Ne: 10 – 20

Restaurant Panorama hodnotím: personál = 2-, káva = 2-, prostredie = 1

Restaurant Panorama celkovo hodnotím známkou 2

Link na Google maps:

http://www.vratna.sk/sk/gastronomia-leto/restaurant-panorama-summer