Zastavili sme sa v hlavnom meste Slovinska, v očarujúcej Ľubľane. Na prehliadku mesta sme mali veľmi málo času, ale vzhľadom na to, že sme v minulosti už v Ľubľane boli, tak mi to veľmi neprekážalo. Ľubľana v sebe ukrýva nespočetne veľa zaujímavých miest, ako je napríklad Ľubľanský hrad, Zmajski most – Dračí most, Prešernovtrg – Prešerenské námestie, Metelkova, Katedrála sv. Mikuláša a veľa iného. Mestom preteká rieka Ľubľanica, ktorá pridáva tomuto miestu na atraktívnosti. Preto isto pochopíte, že sme nemohli z Ľubľany odísť beztoho, aby sme navštívili nejakú kaviareň.

Najviac na nás zapôsobila kaviareň Cacao priamo na nábreží. Jej terasa sa tiahne pozdĺž rieky Ľubľanice. Z terasy Cacao sa tak naskytujú prekrásne výhľady na rieku, hrad a samozrejme mesto. To, že sa jedná o obľúbenú kaviareň a cukráreň je zrejmé už len z toho, že terasa bola preplnená zákazníkmi. Len veľmi ťažko sme si našli voľné miestečko na sedenie. Terasa bola veľká a nachádzali sa na nej rôzne stoly a stoličky. Nakoniec sme sa usadili za vyšším stolom. Sedenie síce nebolo veľmi pohodlné, ale tým, že sme sedeli vyššie, umožňovalo nám to tak krásne výhľady na rieku. Na rieke sa premávali loďky, až sa človeku zachcelo sa na jednej z nich previesť. No, ako som už spomenula, nemali sme veľa času. Aj kávu sme museli vypiť narýchlo a nieto sa ísť voziť na loďke. Ale snívať je hádam dovolené. Len je veľká škoda, že som nemala možnosť ísť si pozrieť vnútorné priestory kaviarne, možno nabudúce. Ponukový lístok bol na stole. Vzhľadom na obsadenosť kaviarne čašníkovi trvalo o niečo dlhšie, než si nás všimol. Takže sme mali dostatok času popozerať si, čo kaviareň svojim hosťom ponúka.

V kaviarni majú širokú ponuku kávových nápojov. Svoj deň si tak môžete spestriť kvalitnou kávou. Na prípravu kávy používajú kávovú zmes Cacao. Túto zmes pre kaviareň pražia ručne podľa ich vlastného osvedčeného receptu. V ich káve ucítite príjemné kyseliny s výraznými ovocnými tónmi. Okrem teplých káv ponúkajú tiež ľadovú kávu, ktorá je vhodná v horúcich letných dňoch. Milovníkom čaju sa tiež ponúka veľa prvotriednych čajov z rôznych zmesí prémiových bylín. Taktiež, ponúkajú vysoko kvalitnú zmrzlinu, ktorá ulahodí aj tomu najnáročnejšiemu labužníkovi. Vyberajú iba tie najlepšie ingrediencie, ako je napríklad vanilka z Madagaskaru, pistácie zo Sicílie a čokoláda od spoločnosti Santa Domingo. Takže, vďaka ich zmrzline máte možnosť ochutnať „kúsok zo sveta“ na jednom mieste. V ponuke majú veľký výber čerstvých dezertov pripravených priamo v prevádzke. Dokonca, ponúkajú dezerty vhodné pre diabetikov, vegánov a ľudí so špeciálnymi stravovacími potrebami. Pripravujú aj raňajky a obrovskú škálu čerstvo pripravených sendvičov. Na osvieženie majú domáce ľadové čaje, limonády s rôznymi prísadami, kokteily. V chladných mesiacoch môžete ochutnať kvalitnú horúcu čokoládu s rôznymi doplnkami, ako sú, mandle, lieskové orechy, pistácie a krémové likéry. Človek by v kaviarni Cacao najradšej ochutnal všetko. Objednali sme si cappuccino, ktoré nám veľmi chutilo. Ceny sa mi zdali veľmi prijateľné vzhľadom na to, že sme popíjali svoju kávičku priamo v srdci hlavného mesta. Musím uznať, že čašníci pracovali rýchlo a systematicky. Možno by som privítala od personálu osobitý záujem o zákazníka. Tu trocha nadobúdate pocit, že vás berú len ako turistu, ktorý nabudúce už aj tak nepríde. Ale krivdila by som, ak by som nepovedala, že čašníci boli milí a usmiati. Na tejto terase je cítiť výnimočnú a príjemnú atmosféru.

Kaviareň Cacao je vlastne sieť kaviarní. Keďže týchto prevádzok nie je zas až tak veľa, poďme sa na jednotlivé pobočky pozrieť bližšie. Cacao BTC Ľubľana – táto kaviareň sa nachádza v najväčšom obchodnom centre v Slovinsku. Ako ďalšiu by som predstavila modernú kaviareň v centre mesta Portorož, ktorá je obklopená mestskými plážami a ponúka výhľad na more. Len ma mrzí, že keď som bola v Portoroži, na túto kaviarničku som nenatrafila. A ako poslednú vám spomeniem Cacao v Prahe, ktorá sa nachádza v blízkosti hlavnej železničnej stanice a je veľmi navštevovaná. Tak čo, ktorú kaviareň si vyberiete? Ja by som sa dala nahovoriť na Portorož, kde by som si svoju kávičku vychutnala s výhľadom na more. Opäť som sa nechala uniesť snívaním.

V kaviarni sme strávili len zopár chvíľ, ale oslovila ma natoľko, že som si niečo málo prečítala o jej idei. Myšlienka kaviarne je založená na zladení skvelej ponuky s dokonalým dizajnovým priestorom a s kvalitnými službami. Filozofiou spoločnosti nie je len prvotriedna obsluha svojho hosťa, ale aj príjemné pracovné prostredie pre svojich zamestnancov, pretože sa usiluje o to, aby prostredie bolo vhodné pre rast a rozvoj každého jedného zamestnanca. Nakoľko táto spoločnosť pochopila, že dobré pracovné prostredie následne ovplyvňuje aj kvalitu služieb. Páči sa mi táto ich myšlienka a verím, že v budúcnosti ešte nejakú z ich kaviarní navštívim.

 

Adresa: Petkovškovo nabrežje 3, 1000 Ljubljana, Slovinsko

 

Otváracie hodiny: Po – Štv: 8 – 22, Pia – So: 8 – 23, Ne: 8 – 22

 

Cacao hodnotím: personál = 2, káva = 2, prostredie = 1

 

Celkovo hodnotím Cacao známkou 2

 

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?hl=sk&pb=!1s0x47652d6257015ff5%3A0x801f0bc90c550a2c!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipNFpqrxN0q2B5fhRGUy1q1FdoApCfd1ptc-GFHC%3Dw213-h160-k-no!5skaviaren%20cacao%20ljubljana%20-%20H%C4%BEada%C5%A5%20Googlom!15sCAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipNFpqrxN0q2B5fhRGUy1q1FdoApCfd1ptc-GFHC&sa=X&ved=2ahUKEwjI0N_336XlAhVYiVwKHfGQCAQQoiowCnoECBAQBg