Kvalita extrakcie kávy výrazne ovplyvňuje chuť a vôňu mletej kávy, pretože akonáhle sa mletá káva rozdrví, začne ju ovplyvňovať oxidačný proces a bledne, čím sa zníži kvalita i chuť zŕn a tým aj samotná káva. Aj z tohto dôvodu stále viac a viac ľudí uprednostňuje tradičnú zrnkovú kávu, ktorú si môžu pripraviť v pohodlí domova, a to pomerne rýchlo a jednoducho.

Avšak bez kvalitného mlynčeka na kávu ako súčasť vašej „kávovej zostavy“, si nebudete môcť pripraviť a vychutnať kávu, na čo treba myslieť ešte pred tým, ako sa rozhodnete zakúpiť si kvalitnú zrnkovú kávu Arabica či Robusta.

Na čo slúži mlynček na kávu?

Mlynček na kávu je určený na mletie kávových zŕn na malé jednotné častice. Pod pojmom „jednotné“ častice sa rozumejú drvené častice, ktoré majú približne rovnaký tvar a veľkosť, pričom poskytujú zhruba rovnaké množstvo priestoru na extrakciu. Mlynčeky na kávu pracujú s použitím dvoch rezných hrán.

Princíp je pomerne jednoduchý, jedna hrana je pripevnená k motoru brúsky a otáča sa, aby sa dosiahol účinok mletia, zatiaľ čo druhý okraj je pripojený k nastavovacej objímke a počas procesu mletia je nehybný. Ručné mlynčeky na kávu sú vhodné pre tých, ktorí neplánujú piť kávu pravidelne, prípadne uprednostňujú skladnejší mlynček, ktorý sa dá pohodlne premiestniť z bodu A do bodu B a v čase nepoužívania sa dá odložiť trebárs do špajze. Elektrické mlynčeky sú skvelou voľbou pre milovníkov kávy, ktorí si nevedia predstaviť začiatok dňa bez šálky tohto obľúbeného nápoja.

Okrem toho vám ušetria množstvo času, čo už rozhodne stojí za zváženie. Ak sa teda pýtate, na čo slúži mlynček na kávu, odpoveď je jednoduchá: „na mletie kávových zŕn“. Samozrejme, kvalitné mlynčeky si vedia poradiť aj s pomletím orechov či ovsených vločiek.