Dnes sa spolu pozrieme na jednu z najnápaditejších kaviarní na košickej Hlavnej ulici. Prečo je taká lákavá? Vďaka svojej presklenej stene, ktorá nám umožňuje nahliadnuť dovnútra a verte mi – po jednom nahliadnutí tam už budete musieť vkročiť a poctiť Clematis svojou návštevou.

Dotyk anglického vidieka

Clematis je stelesnením slova „útulný“. V chladných a upršaných mesiacoch je to voľba číslo 1. Tlmené osvetlenie a využitá vzorka materiálov činia z miesta dokonalý brloh, kde sa človek chce zababušiť do deky a chlípať si svoj čaj. Áno, dá sa tu hovoriť o uvoľnenej a familiárnej atmosfére, ktorá zaváňa anglickými vidieckymi chalúpkami. Nečakajte ale tie nežné kvetinové keramiky na štýl vašej babičky – je to tu surové! Drevo ukazuje svoju prirodzenú štruktúru, steny zdobia pravé tehly, zo stropu visia kovové svietidlá a miesto obrazov tu steny dekorujú falošné okenice a dvere. Nestrojenosť priestoru je docielená aj vďaka nesúrodosti posedení – veď každé je niečím svojské, unikátne. V Clematise nie je ničím výnimočným sedieť pri stole so šijacím strojom, byť rozvalený na gauči alebo netrpezlivo vyčkávať svoju objednávku z vyvýšených  stoličiek. Na pohľad zaujímavé je okolie baru – steny sú zaplnené množstvom poličiek a zásuviek, v ktorých sa nachádza ich široký výber káv a čajov. Priestoru to dodáva magický nádych – ako u alchymistky. Každé zákutie ponúka niečo iné a každý kút je tu originálny a do bodky vyplnený. Clematis je celok a nie len súbor prvkov. Všetko so všetkým ladí a ja nemôžem dať dizajnérom zodpovedným za toto dielo nič iné ako 1*.

60 druhov káv a 170 druhov čajov

Čítate dobre. Výber je v Clematise tak široký, že počas jednej návštevy ani nie je možné prečítať celú ponuku! Nápojové lístky tu nosia tri – samostatný na kávu, na čaj a na víno/nealko. Sú tak hrubé, že vyzerajú skôr ako knížky. Je jedno, čo si vymyslíte, pravdepodobne to tu budú mať. Klasické kávy, odrodové, aromatizované, zelená káva a dokonca aj tá cibetková – to aby človek pri rozhodovaní používal kombinatoriku! Keď vás už z rozmýšľania chytí hlad, alebo budete potrebovať doplniť cukor pre mozgové bunky, vždy tu nájdete krásne a lákavé zákusky. Možno by som pouvažoval aj o slaných alternatívach… Po zdanlivo nekonečnom prebádaní ponuky sme dospeli k záveru – freddo s orieškovým sirupom pre moju drahú polovičku a pre mňa odrodové espresso BRAZIL FAZENDA LAGOA. Mimochodom, z každej zmesi vám vedia pripraviť ľubovoľnú kávu, ja som zvolil espresso, lebo v ňom chuť najviac vynikne.

Brazílske lungo prišlo už s celkom vysokou hladinou, čo znamenalo jediné – vodu tu už rozhodne netreba dolievať. Okamžite ma zachvátili obavy, či káva nebude príliš vodnatá a príde o svoju zamatovosť. Tak to aj bolo, veľký objem vody mi zmes trochu znehodnotil, no stále dokážem popísať jej chuť – mierna acidita, kakaová horkosť a čokoládová sladkosť. Ako negatívum hodnotím drobný tabakový podtón, ktorý sa zjavoval pri prehltnutí. Určite nešlo o najlepšie espresso môjho života, no ani o najhoršie.

Freddo bola už ale iná báseň. Nie som veľkým zástancom sirupmi ochutených káv, no toto ľadové latté ma riadne prekvapilo. Žiaden hnusný lepkavý sirup a presladená tekutina, ktorá sa nazýva kávou, ale príjemná, lahodná a vyvážená chuť. Freddo bolo sladké tak akurát, vždy sa dala identifikovať kávová zložka. Mliečny komponent bol s ostatnými takisto v dokonalej symbióze. Bravo!

Tradičná

Hovorím o obsluhe, ktorá tu je tradične pomalá. Asi sú len vyškolení skúsenosťou, že ľuďom dlho trvá vybrať si z ich bohatej ponuky.

Hodnotenie:

  • Prostredie: 5/5
  • Káva: 4/5
  • Personál: 4/5
  • Celkovo: 4,5/5

Tak a toto bol Clematis – príjemná, útulná a sympatická kaviarnička s milým kvetinovým názvom. Jej najväčším triumfom je bezkonkurenčná ponuka, z ktorej si vyberie určite každý. Ceny sú tu v globále sympatické vzhľadom na kvalitu a lokalitu. Mojou jedinou výhradou je to, že kávu príliš „zavodňujú“, no pochvala barmanovi patrí za to lahodné freddo, ktoré vylepšilo meno ochuteným kávam v mojom srdci. Podnik odporúčam naozaj každému, či už na oslavu, posedenie s priateľmi, na rande alebo na osamelé chvíľky so svojou šálkou.

Clematis coffee & tea shop

Hlavná 45/84, 040 01 Staré Mesto

https://www.google.sk/maps?q=clematis+coffee&um=1&ie=UTF-8&sa=X&ved=0ahUKEwiKjYn3v-faAhUOyaQKHRDUDMAQ_AUICygC