Z mojich skromných súkromných prieskumov viem, že Trieste patrí medzi najobľúbenejšie kaviarne Košíc. Zákazníci si tu pochvaľujú chuť kávy, čašníčky tringelty. Na adresu tohto podniku padla už kopa superlatívov, tak čo keby sme si ju preverili?

Duch histórie

Trieste je taká drobná kaviarnička na drobnej ulici. Z vonku je úplne nevýrazná a keby som ju vyslovene nehľadal, isto by som ju nenašiel. V interiéri sa zachovalo veľmi veľa pôvodných prvkov, z čoho mám obrovskú radosť – úžasná drevená podlaha, klenby, strop s pozostatkami fresiek – to všetko pridáva objektu na hodnote. Väčšina nábytku sa nesie v rovnako autentickom vintage duchu – drevené stoly a stoličky odkazujú na prvú polovicu 20. storočia. Výborne, takže dobový základ máme, čo spravíme so zvyškom? Žeby nejaký svieži farebný akcent a hravá potlač na doplnkoch na prepojenie dôb minulých a súčasných? Alebo pôjdeme v jednej téme a presunieme zákazníka späť v čase? Hmm… a čo tak tu dať nesúrodé obrázky, ktoré budú v duchu kávových destinácii Južnej Ameriky a zároveň s puncom výtvarnej výchovy na ZŠ? Bingo! Tak nemám rád, keď niekto vyslovene zavraždí potenciál priestoru lacnými nekompaktnými doplnkami. Okrem toho, využité farby v kombinácii so slabým prirodzeným svetlom vytvárajú z podniku trochu ponuré a chladné miesto. Situáciu zachraňujú krásne veľké okná, ktoré posedeniu dajú istú špecifickosť.

Ďalej by mnoho slečien isto potešilo, ak by na toaletách pridali zrkadlo.

Malá kaviareň – veľký výber

Človek by na podnik tejto veľkosti tipoval len základnú ponuku káv, ale ono sa to tu hmýri samými zaujímavosťami. Shakerato (studená káva s čokoládou), mocchaccino, mousse káva (so studenou čokoládovou penou), ženšenová či guaranová káva – dnes pri espresse veru neostaneme! Môj prvý pokus o mousse kávu však neuspel, vraj je na také ľadové špecialitky ešte priskoro, no tak dajme tam guaranu. Nemal som tušenia ako taká guarana môže chutiť, čašníčka povedala, že ide o bezkofeínový produkt s nasládlou chuťou.

Naservírovanie mi prišlo také… chudobné. Mohli to rovno naliať do tradičnej šálky ako iné kávy. Už z diaľky bolo cítiť karamelovú arómu, ktorá nabudila moje zmysly a zažala vo mne zvedavosť. Po prvom dúšku som bol prekvapený – chuť pripomínala takisto karamel. Samozrejme som ako neskúsený degustátor guarany pripísal tento atribút práve tejto rastlinke. Bol som celkom nadšený, veď tento počin predstavuje zdravšiu alternatívu pre milovníkov sirupmi ochutených latté. Ako však tekutiny v mojom poháriku ubúdalo, chuť sa stávala sladšou a sladšou, až prekročila hranicu príjemnosti (to, že k nej nedali pohár vody je ale riadna chyba!). Po poslednom hlte som si na dne všimol drobné kryštáliky – žeby barman automaticky sladil tento kávový nápoj? Hneď sa vo mne zrodila otázka, či ten karamel nebol iba výsledkom nadmerného ocukrenia. Nuž, pri odchode som sa nenápadne opýtal na ďalšie informácie o guarane a ako správny investigatívny degustátor som sa dopracoval až k tomu, že oni túto kávu pripravujú z predpripraveného prášku (!), ktorý je už sám o sebe dosladený. Ostal som dosť sklamaný, až dokým mi nebol pred nos strčený účet –  za tento guaranový zázrak pýtali len 1,30€. Ak by som si to všimol skôr, tak by som za takúto cenu ani nič extra nečakal. Ušetrené peniaze tak poslúžili ako náplasť na ubolené srdce.

Ako lekvár

Hovorím o obsluhe. Jednak sme čakali trochu dlhšie vzhľadom na veľkosť rajóna a počet zákazníkov a takisto bol prístup čašníčky pravdupovediac znudený. V kaviarni sme strávili celkom dlhú dobu, avšak len pri jednej káve – asi tu platí politika „donesiem raz a ďalej sa nestarám“. Škoda, mohli sme spraviť ďaleko šťavnatejší účet.

Hodnotenie:

  • Prostredie: 3,5/5
  • Káva: 2,5/5
  • Personál: 2,5/5
  • Celkovo: 3/5

Po dôkladnom preskúmaní všetkých aspektov tohto podniku som odhalil jeho kľúč k popularite a úspechu – nízke ceny. Po estetickej stránke poznám kopu krajších kaviarní, po stránke kvality a ponuky takisto. Trieste je podľa mňa značne preceňovaná kaviareň, no aspoň má vyrovnaný pomer kvality a sumy, ktorú za produkty pýtajú. Moje odporúčanie je namierené na ľudí, ktorí chcú za málo peňazí celkom chutnú kávu. Ak by som mal zhrnúť recenziu do jedného slova, bolo by to „priemer“.

 

Caffé Trieste

Uršulínska 436/2, 040 01 Košice

https://www.google.sk/maps?biw=1366&bih=637&q=caffe+trieste+kosice&um=1&ie=UTF-8&sa=X&ved=0ahUKEwiF3rHA68HaAhVJ_SwKHY1uDusQ_AUICygC