Výber matraca musíte prispôsobiť najmä svojim požiadavkám, ale zohľadniť by ste mali aj svoje proporcie, predovšetkým váhu a výšku. Hneď ako sa teda rozhodnete, aká tvrdosť vám bude najviac vyhovovať, čaká vás ešte jedna úloha – vhodné skombinovanie daného typu a roštu. Prečo musí ísť o dokonalú súhru?

Matrac a rošt spolu musia perfektne ladiť

Prečo na výbere toľko záleží? Práve vhodné skĺbenie matraca a roštu vytvorí dokonalú súhru. Reč pritom nie je iba o rozmeroch, ale aj o druhoch roštov. Vhodný typ vyzdvihne vlastnosti matraca a dopraje vám kvalitný a ničím nerušený spánok po celú noc. Chcete si dopriať zdravý spánok? V takom prípade nestačí len investovať do kvalitného matraca, ale aj do zodpovedajúceho roštu. Aké druhy matracov existujú a ako ich správne skombinovať s posteľovými roštami?

Typy matracov

Na trhu existujú tri základné typy:

  1. pružinové,
  2. penové,
  3. latexové.

Zdroj obrázka: Sergey Ryzhov / Shutterstock.com

Pružinové matrace

Pružinové matrace

Pružinové matrace sú vzdušné, pružné, prispôsobia sa tvaru tela a majú dlhú životnosť. Pružinová verzia bola vždy obľúbená, ale počas posledných rokov prešla ohromným vývojom a teraz je ešte kvalitnejšia.

Penové matrace

Vďaka rôznym druhom pien, ktoré sa pri výrobe používajú, je možné dosiahnuť ľubovoľnú tuhosť, prípadne skombinovať viacero druhov pien. Tento druh je veľmi pohodlný a hodí sa aj ľuďom s bolesťami chrbta.

Latexové matrace

Druhy roštov

Latexová verzia sa môže pochváliť tým, že aj po rokoch si drží svoj tvar, je elastická, ponúka komfort a má dlhú životnosť.

Druhy roštov

Základné druhy matracov sme si už predstavili, zostáva nám zoznámiť sa ešte s posteľovými roštami.

Delíme ich na:

  • lamelové, latkové.

Veľkosť roštu je vždy nutné prispôsobiť veľkosti matraca a naopak.

Lamelové rošty

Najuniverzálnejším typom sú lamelové rošty. Svoj názov získali vďaka tomu, že sú vyrobené z lamiel, ktoré sú pripevnené k rámu. Pri výbere platí jednoduché pravidlo – čím viac lamiel, tým pružnejší a odolnejší rošt. Výhodou tohto druhu je taktiež priedušnosť, ktorú zaisťuje matracu. Lamelové typy sú vhodné pre penové, latexové, sendvičové aj taštičkové modely a vyrábajú sa v polohovacom, pevnom aj elektrickom variante.

Úložný priestor pod posteľou

Pokiaľ potrebujete v spálni ďalší úložný priestor, vhodným riešením pre vás môžu byť výklopné rošty. Vyrábajú sa hneď v dvoch prevedeniach. Jeden typ lamelových výklopných roštov možno vyklápať z bočnej strany, ten druhý zo strany nôh.

Lamelové rošty a typy matracov

Pod penový matrac sa skvele hodí pružný lamelový rošt, pretože sa ním podporí samotná pružnosť matraca. Latexové modely si s lamelovými roštami taktiež skvele rozumejú, ale je nutné zaistiť, aby medzery medzi jednotlivými lamelami neboli príliš veľké. Sendvičové matrace spadajú pod tie penové, a teda aj tie sa môžu položiť na lamely. Aj taštičkovú verziu možno skĺbiť s lamelovým roštom, avšak nie s tým polohovateľným. Polohovaciu verziu s lamelami využijú najmä ľudia, ktorí si obľúbili zdravotné matrace a radi si v posteli doprajú luxus a pohodlie.

Latkové rošty

Latkové typy sú pevné, najčastejšie sa vyrábajú zo smrekového dreva, a sú vhodné pod pružinové a taktiež aj penové modely, ktoré majú vyššiu tuhosť. Ide vlastne o pevnú dosku, čo nijako nepruží.

Nezabúdajte si pred nákupom nového matraca naštudovať vlastnosti jednotlivých druhov a zvážiť, na čom chcete každú noc zaspávať. Kúpou kvalitného matraca a nekompatibilného roštu by ste si zbytočne uškodili. Premyslite si teda, na akom druhu sa vám bude lepšie spať a skombinujte ho so správnym typom roštu. Pohodlie a kvalitné podmienky sú totiž pre pokojný spánok dôležité.

 

Zdroj obrázka: Shutterstock.com