Plastové okná sú dnes veľmi trendové a praktické riešenie nielen pre novostavby, ale aj pre staršie domy a byty. Ak sa chystáte stavať alebo len rekonštruujete, sústreďte sa na výber kvalitných plastových okien. Vieme, že sa to ľahko povie, ale ťažšie praktizuje. Preto sa pri kúpe zamerajte na nasledujúce parametre.

Overte si výrobcu a dodávateľa

Veľmi často sa pri výbere okien zabúda na zistenie ich pôvodu. Renomovaní výrobcovia s dobrým menom a dlhoročnými skúsenosťami sú iste lepším variantom ako neznáme malé firmy. V tomto prípade sa naozaj neoplatí šetriť. Prvé problémy by ste pocítili pri poruche alebo záručnom a pozáručnom servise. Skúste sa opýtať svojich známych, referencie od nich sú najlepšou recenziou. Kvalitní výrobcovia vám poskytnú aj možnosť montáže. Takýto balíček býva finančne výhodný a nemusíte sa tak báť, že by plastové okná a ich cena prevýšili vaše finančné možnosti.

Výstuha a profily plastových okien

Kvalitná výstuha vám zabezpečí tvarovo stále okná s dlhoročnou životnosťou. Výstuha by mala byť kovová a precízne spracovaná. S pokojom sa dá povedať, že takéto okná vám budú slúžiť naozaj celý život. Kovové kovanie oceníte hlavne pri väčších oknách alebo oknách obrátených na južnú stranu. Slnečné žiarenie vie v opačnom prípade narobiť riadne problémy. Toto isté pravidlo platí i v prípade, že ste sa rozhodli s oknami zakúpiť aj plastové dvere. Profil plastového okna v triede A má dostatočnú hrúbku na to, aby pevne držal i v rohoch a nepodliehal krúteniu. Niekedy sa snažia predajcovia zlákať klientov na kúpu plastových okien vyrábaných z prímesí. Cena je pri nich nižšia, ale samozrejme aj kvalita. Navyše prímesi môžu obsahovať zdraviu škodlivé látky.

Kovanie a tesnenie plastových okien

Vo väčších mestách akým je Bratislava sú plastové okná priam nevyhnutnosťou z hľadiska ochrany pred hlukom z ulice. Tepelnú a zvukovú izoláciu vám zabezpečí kvalitné tesnenie. Vyberte si okná, do ktorých je tesnenie vkladané dodatočne a ručne. Ručné tesnenie je pružné v každej časti okna a tým pádom lepšie tesní. Posledným parametrom kvalitných okien je kovanie. Všímajte si pri ňom počet bodov na uzamknutie a zatváranie okna. Platí pravidlo, že čím je takýchto bodov viac, tým sa s oknami lepšie manipuluje. Ak chcete, aby bola vaša domácnosť chránená pred zlodejmi, investujte do bezpečnostného kovania. Financie vložené do kvalitných plastových okien nikdy neoľutujete a postupne sa vám vrátia v úspore na vykurovaní.