Medzi zážitky, na ktoré rada spomínam, bezpochyby patrí aj výlet na Levický hrad. Tomuto výletu predchádzal trojdňový pobyt v Štúrove a na spomínanom hrade sme sa zastavili na spiatočnej ceste domov. Na tomto hrade som bola prvýkrát a musím sa priznať, že som bola prekvapená, akým skvostom Levice disponujú. Hrad sa nachádza neďaleko centra mesta. Levický hrad vznikol niekedy v druhej polovici 13. storočia. V súčasnosti ho tvoria zakonzervované zrúcaniny gotického hradu. Aj napriek neľútostnému času, ktorý sa na Levickom hrade podpísal, zostáva dominantou a pýchou Levíc. Poprechádzali sme sa po okolí hradu a navštívili sme zaujímavé Tekovské múzeum, ktoré sídli v areáli hradu. A nakoniec sme zavítali do kaviarničky na hrade.

Konkrétne sme navštívili Rotundu – Wine Bar & Caffé. Slnko nádherne hrialo, tak sme sa usadili na terase a pravdupovediac, lepšie sme si nemohli vybrať. Síce interiér kaviarne je zariadený štýlovo a vkusne, výhľad, ktorý ponúka letná terasa, je na nezaplatenie. Terasa je síce malá a ponúka len zopár miest na sedenie, ale vzhľadom k tomu, že nebolo v kaviarni veľa hostí, miesto sme si našli. Nábytok je drevený a stoličky boli trochu menej pohodlné. Priestor terasy zdobili kvety zavesené v črepníkoch a drobné dekorácie. Tým, že sme sa usadili hneď naproti otvoreným dverám, ktoré smerovali do kaviarne, mala som možnosť si popozerať aj vnútorné priestory. Zariadenie kaviarne sa nesie v historickom duchu, čo krásne korešponduje s celým objektom hradu. Nakoľko sa jedná o rotundu, miestnosť je samozrejme kruhového tvaru, a to jej dodáva na zaujímavosti a atraktívnosti. Nachádza sa tam prevažne drevený nábytok. Stoličky tmavohnedej farby v kombinácii s bielou látkou vyzerali veľmi elegantne. V miestnosti boli rôzne obrazy, lampy, vázy, vína a iné dekorácie, ktoré priestoru vdychovali šmrnc.

Jediné, čo by som mohla vytknúť, bolo, že nemali v ponuke cappuccino. Tak sme si objednali presso a bazovú limonádu. Káva bola krásne servírovaná v porcelánovej kanvičke, jej chuť bola výrazná a dobrá. Aj limonáda bola veľmi lahodná. Čo však považujem za najväčšiu výhodu tejto kaviarne, je práve unikátny výhľad na Levický hrad. Musím poznamenať, že aj personál bol mimoriadne milý. Svojim hosťom ponúkajú degustácie remeselných vín. Za zmienku stojí, že v ponuke majú VÍNO SVETÍK. Jedná sa o malé rodinné vinárstvo, kde víno dorábajú tradičným remeselným spôsobom. Vinárstvo sídli v jedinečných priestoroch, v historických pivniciach v centre Levíc. Tam víno zreje v ideálnych klimatických podmienkach aj niekoľko rokov. Samotné spracovanie hrozna však prebieha v Novej Dedine – časť Opatová, čo najbližšie k ich vinohradom. Vo vinohrade majú vysadený Rizling rýnsky, Pinot blanc, Veltlínske zelené a Svätovavrinecké. Taktiež majú v ponuke remeselné pivá, remeselné destiláty Žufánek. V ponuke taktiež majú výberovú svetlopraženú kávu – Costa Rica, Kenya, Ethiopia. Osviežiť sa môžete nealkoholickými nápojmi alebo domácou limonádou – bazová, čierne ríbezle, levanduľa. Samozrejme, nesmú chýbať domáce koláče a pagáče. V týchto historických priestoroch sme sa cítili veľmi dobre a príjemne. Preto ak sa do týchto končín opäť zatúlam, Rotundu – Wine Bar & Caffé určite navštívim. Myslím si, že len veľmi ťažko by som hľadala unikátnejšiu kaviareň.

Adresa: P. O. Hviezdoslava, 934 05 Levice – Levický hrad

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po: Zatvorené, Ut – Štv: 11 – 20, Pia – So: 11 – 21, Ne: 11 – 19

Rotundu – Wine Bar & Caffé hodnotím: personál = 1, káva = 2, prostredie = 1

Rotundu – Wine Bar & Caffé celkovo hodnotím známkou 1-

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?hl=sk&pb=!1s0x476adc45b9c17377%3A0x400e90621358aee8!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipPB3okQgZPC6kdjXeFJ5SadkVj1uGpM6zS9wdBd%3Dw284-h160-k-no!5sROTUNDA%20%E2%80%93%20WINE%20BAR%20%26%20CAFFE%20-%20NA%20LEVICKOM%20HRADE%20-%20H%C4%BEada%C5%A5%20Googlom!15sCAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipPB3okQgZPC6kdjXeFJ5SadkVj1uGpM6zS9wdBd&sa=X&ved=2ahUKEwj09KKqt73pAhUwBGMBHYOtDU0QoiowE3oECA8QBg