Slovensko je krajina s množstvom prírodných krás a turistických atrakcií. Všetci milovníci prírody si tu prídu na svoje. Kam vyraziť na výlet? Inšpirujte sa našimi tipmi na výlety do lesov, hôr aj k vodnej nádrži, kde môžete načerpať energiu z prírody.

Orava: Najväčšia vodná nádrž na Slovensku!

Slovensko sa môže pochváliť množstvom vodných nádrží a priehrad. No ktorá je tá najväčšia? Patrí prvenstvo Liptovskej Mare, Šírave alebo Oravskej priehrade? Táto otázka často padá v televíznych kvízoch. Odpoveď je jasná! Víťazom je jednoznačne Oravská priehrada, ktorá sa rozprestiera na 34,39 kilometroch štvorcových. Doťahuje sa na ňu Šírava s rozlohou 33,5 km štvorcových. Oravskej priehrade patrí prvé miesto aj vďaka objemu vody vo vodnej nádrži. Jej objem je 375,2 miliónov m3 pri kóte 603 metrov nad Baltským morom po vyrovnaní. Oravská priehrada je teda najväčšia na Slovensku – a to rozlohou, aj objemom. Ak v nejakom kvíze zaznie otázka o najväčšej vodnej nádrži na Slovensku, budete na ňu poznať odpoveď. Nemáte za čo. 😉

Na turistiku do Terchovej a okolia

Ak máte radi turistiku, určite by ste si nemali nechať ujsť návštevu TerchovejTerchová je obec na severe Slovenska v okrese Žilina. Je typickou kopaničiarskou obcou s veľkým počtom osád. Medzi turistami je obľúbená vďaka krásnej prírode a tradičnej kultúre. Je tu k dispozícií množstvo turistických chodníkov, ktoré vás zavedú na vrcholy okolitých hôr, ako sú napríklad Veľký a Malý Rozsutec, Jánošíkove diery, Veľký Kriváň, Tiesňavy v Malej Fatre, Sokolie, Poludňový grúň, Chleb, Stoh a množstvo ďalších. Už si len vybrať trasu a náročnosť a vydať sa na turistiku v okolí Terchovej.

Tip na ubytovanie: Ak hľadáte ubytovanie na Slovensku, ubytovanie na Liptove alebo v iných lokalitách, vyskúšajte nový skvelý portál FoxoBoxo!

Turistika a história na Záhorí

Ak sa nachádzate na západnom Slovensku a hľadáte miesto na výlet, určite by ste mali navštíviť Záhorie. Táto oblasť sa vyznačuje krásnou prírodou a množstvom historických pamiatok. Medzi najzaujímavejšie miesta patrí hrad Červený kameň, ktorý sa nachádza v blízkosti obce Častá, alebo vinárska oblasť v okolí obce Modra, ktorá je známa svojimi kvalitnými vínami. Kam na výlet na Záhorí sa pýta mnoho milovníkov zážitkov a táto oblasť Slovenska odpovedá množstvom príležitostí. Pre mestských turistov sú lákadlom aj mestá ako Malacky, Stupava, Holíč či Skalica. Pre tých, ktorí preferujú šport a prírodu, Malé Karpaty sú skvelým miestom na turistiku a cyklistiku. Záhorie ponúka množstvo cyklotrás, ktoré vedú okolo vinohradov a cez krásnu prírodu. Medzi najpopulárnejšie trasy patrí cyklotrasa okolo Malých Karpát. Trúfnete si? Na Záhorí si môžete užiť aj výstupy do kopcov. Výnimočným zážitkom je trasa na zrúcaninu Pajštún, na vrch Vysoká, Kršlenica, Záruby, či Vápenná (Roštún).

Či už chcete vidieť najväčšiu vodnú nádrž na Slovensku, vychutnať si turistiku v Terchovej alebo riešiť, kam na výlet na Záhorí, veríme, že sme odpovedali na vaše zvedavé otázky. ?