Kofeín je pravdepodobne najznámejšia zložka kávy. Denne ho užívajú milióny, ak nie miliardy ľudí. Kofeín však neobsahuje iba káva. Chladené drinky, horúca šálka čaju alebo energetický nápoj zdieľajú spolu jednu spoločnú ingredienciu – kofeín.

Už po tisícky rokov ľudia okolo celého sveta konzumujú jedlá a nápoje obsahujúce túto zázračnú látku. Nie nadarmo je predmetom výskumu mnohých vedeckých štúdii. Na základe toho vzniklo taktiež množstvo neprávd o nepriaznivých, ale aj priaznivých účinkov kofeínu na ľudský organizmus. Preto sme sa rozhodli v tomto článku zamerať sa na to, čo všetko kofeín dokáže.

Je kofeín bezpečný?

Dekády výskumu zistili, že konzumovanie primeraného množstva kofeínu je bezpečné a neškodí zdraviu. Bezpečnosť kofeínu je podporovaná svojou dlhou históriou konzumovania spolu s extenzívnymi štúdiami jeho bezpečnosti.

Ako je kofeín používaný v jedlách a nápojoch?

Kofeín môže byť použitý na dodanie horkej chuti niektorých potravín a nápojov, pričom niektoré produkty môžu taktiež obsahovať kofeín pre jeho kvalitu. Kofeín je potrebné uviesť v zozname ingrediencií na etiketách potravín a nápojov, pričom niektorí výrobcovia uvádzajú aj množstvo kofeínu v produkte.

Aké množstvo kofeínu je považované za rozvážne pre spotrebu u dospelých ľudí?

Rozvážne množstvo kofeínu pre spotrebu u dospelých ľudí sa považuje v rozmedzí 300-400 miligramov (mg) za jeden deň. Pre lepšiu predstavu, dá sa to vyjadriť ako:

  1. 5 klasických (0,5 dcl) espress,
  2. 4-7 šálok (1,1 – 2,3 dcl) kvapkanej kávy,
  3. 5 plechoviek (250 ml) energetických nápojov. 

Dokáže kofeín zlepšiť duševné zdravie?

Výskumy dokázali, že kofeín dokáže povzbudiť duševné zdravie, najmä sústredenosť pri práci alebo študované, a taktiež zlepšuje výkonnosť pri niektorých mentálnych činnostiach. Okrem toho taktiež dokáže zlepšiť pamäť. Kofeín vám nedodá „super ľudské“ schopnosti, môže vám však pomôcť dosiahnuť vrchol vašej psychickej výkonnosti.

Dokáže kofeín zlepšiť atletickú výkonnosť?

Áno, je dokázané, že kofeín zlepšuje atletickú výkonnosť vrátane zlepšenej odolnosti a oneskorenej únavy. Stačí 1 šálka kávy alebo ekvivalentné množstvo kofeínu a už sa prejaví prospešný účinok pri atletickom výkone. Štúdia u cyklistov dokonca našli rôzne formy kofeínových nápojov, ktoré boli efektívne pre zlepšenie výkonnosti.

Kofeín dokáže pomôcť atlétovi dosiahnuť svoj vrcholový výkon, avšak nie nad úroveň, ktorá by bola nad jeho súčasné fyzické schopnosti.

Je pravda, že kofeínové nápoje sú dehydratujúce?

Nie, kofeínové nápoje nespôsobujú dehydratáciu, práve naopak, prispievajú k hydratácii.

Môže tehotná žena konzumovať kofeín?

Výskumy dokázali, že určité množstvo kofeínu je všeobecne bezpečné pre tehotnú alebo dojčiacu ženu. Za bezpečné množstvo sa považuje maximálne 200 mg kofeínu denne. Výskumy taktiež zistili, že primerané množstvo kofeínu nespôsobuje negatívne efekty, ako je potrat, predčasný pôrod, poruchy pri narodení alebo nízku váhu dieťaťa pri narodení. Avšak, aj napriek tomu odporúčame vždy sa poradiť so svojim lekárom o možnosti konzumovať kofeín.

Môžete byť závislý od kofeínu?

Ľudia, ktorí tvrdia, že sú skutočne závislými od kofeínu používajú tento termín voľne, podobne ako tí, ktorí si myslia, že sú závislí od čokolády, behania, pracovania alebo televízie. Dôkazy o skutočnej závislosti, akou je drogová závislosť, neboli zistené pri výskumoch o kofeíne.

Niektorí ľudia zažívajú mierne, dočasné efekty od okamžitého zastavenia užívania kofeínu, akými je bolesť hlavy, nepokoj alebo podráždenosť. Experti sa však zhodujú, že nepohodliu sa môže človek vyhnúť postupujúcim úbytkom príjmu kofeínu.

Zvyšuje kofeín risk ochorenia srdca?

Nie, kofeín nezvyšuje risk koronárneho ochorenia srdca. Avšak, ľudia, ktorí v minulosti zažili infarkt, kardiovaskulárne ochorenie a vysoký tlak by sa mali pozhovárať so svojim kardiológom o možnosti príjmu kofeínu.

Zvyšuje kofeín krvný tlak?

Kofeín nezvyšuje chronický vysoká tlak alebo akékoľvek pretrvávajúce zvýšenie krvného tlaku. Niektorí citliví ľudia môžu zažiť dočasné zvýšenie krvného tlaku, avšak nemalo by byť vyššie, ako zvýšenie spôsobené chôdzou po schodoch.

Záver

Ste prekvapený výsledkami štúdii? My tiež. Konečne však vieme, čo kofeín skutočne dokáže a čo je iba vymyslený mýtus. Pochváľte sa nám v komentárom s faktom, ktorý vás o kofeíne zaujal najviac!