Jedného dňa sme autom prechádzali cez Žiar nad Hronom a keďže sme v tomto mestečku ešte neboli, urobili sme si tam medzi-zastávku na šálku kávy. Okresné mesto Žiar nad Hronom leží na pravom brehu rieky Hron v Banskobystrickom kraji. Na internete sme hľadali, aké kaviarne sa v tomto meste nachádzajú. A zaujala nás kaviareň ukrytá priamo v kultúrnom dome s názvom u Shakespeare. Kaviareň sa nachádza na adrese Slovenského národného povstania 119. A pretože mám pre takéto umelecké, ba až romantické, niekto mi možno povedal prečačkané miesta, slabosť, tak  voľba bola jasná.

Takže buďte vítaní u Shakespeare-a. Musím sa priznať, že takúto umeleckú kaviarničku by som v Žiari nad Hronom asi neočakávala. William Shakespeare bol významný anglický spisovateľ, herec a dramatik. Jednoducho bol to umelec telom aj dušou. Osobnosť, ktorá sa svojou tvorbou preslávila, hádam po celom svete. Vstupom do kaviarne, ako by ste sa rázom ocitli v dobách minulých, v čase, kedy Shakespeare tvoril svoje najslávnejšie dielo Rómeo a Júlia. Áno, až tak idealisticky na mňa táto zašitá kaviareň pôsobila. Toto  čarovné miesto je ako stvorené na oddych pri šálke kávy a dobrej knihe. Kaviareň disponuje aj terasou, ktorá mi ale s jedinečným nápadom kaviarne akosi nekorešponduje. Taktiež sivá budova ešte z minulého režimu, v ktorej kaviareň našla svoje pochopenie, pôsobí skôr melancholicky. Samozrejme, sme sa usadili v útrobách kaviarne. Útulný interiér, elegantný nábytok, čalúnené kreslá, krásne doplnky – tým všetkým sa kaviareň môže popýšiť. Kaviareň je síce maličká, ale pre jej nápaditosť sme nevedeli, kam si sadnúť. Nakoniec sme sa usadili do kútika, ktorý vyzeral ako obývačka a zo steny na nás pozeral sám Shakespeare. V spomínanom mieste sa nachádzal taktiež krb, na ktorom bol písací stroj s papierom. Z papiera na nás prehováral text: Medzi nebom a zemou jestvuje viac vecí…ako sa zdá v našich filozofiách. Už len treba porozmýšľať, čo tým chcel vlastne básnik povedať. Na krbe boli ešte knihy a starodávna lampa. V mini obývačke bolo aj hojdacie kreslo. Miestnosť dotvárali závesy, lampy, knihy, vankúše, hodiny, gramofón, mlynčeky, sviečky, obrazy a veľa iných maličkostí. Ak ma pamäť neklame, na obrazoch boli vyobrazené ženy a boli na predaj. Kaviareň u Shakespeare-a ma jedným slovom očarila.

U Shakespeare-a ponúkajú alkoholické, nealkoholické a teplé nápoje. V ponuke majú aj špeciálne kávy s tematickými názvami – Shakespeare Caffé, Julia Caffé, Martinique Caffé a Romeo Caffé, no tieto kávičky sa pohybovali s cenami od 2,99€. Samozrejme, na výber majú aj koláče a zákusky. Z danej ponuky sme si vybrali cappuccino v hodnote 1,79€. V šálke nás potešilo dozdobenia cappuccino v podaní techniky latte art. Káva bola podávaná na striebornom podnose v šálke s logom spoločnosti PAVIN CAFFE. V kaviarni teda servírujú taliansku kávu značky PAVIN CAFFE. Taktiež sme ku cappuccinu dostali ovocný cukrík, škoricu na dochutenie, cukor a pohár s vodou – za mňa spokojnosť. Ak pôjdete okolo, isto sa zatúlajte do tejto neopakovateľnej kaviarne.

Adresa:  Slovenského národného povstania 119, 965 01 Žiar nad Hronom

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po – Štv: 8 – 20, Pia: 8 – 22, So: 11 – 22, Ne: 14 – 20

Shakespeare kaviareň hodnotím: personál = 1-, káva = 1-, prostredie = 1-

Shakespeare kaviareň celkovo hodnotím známkou: 1-

Link na Google maps:

ttps://www.google.com/maps/uv?pb=!1s0x47152f164bf15d21%3A0x147ff9748074503f!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipOqWSmsKbt6945HjUwicZMantk4de8c0GymLj5q%3Dw240-h160-k-no!5sShakespeare%20kaviareň%20v%20Žiari%20nad%20Hronom%20-%20Hľadať%20Googlom!15sCgIgAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipOqWSmsKbt6945HjUwicZMantk4de8c0GymLj5q&hl=sk&sa=X&ved=2ahUKEwjx-uv48Jz7AhUY57sIHUY4BzMQoip6BAhLEAM