Zastávka na ceste železničnou históriou:

Čiernohronská železnica je historická lesná železnica nachádzajúca sa v Čiernom Balogu. Je skvostom, ktorý vás prenesie späť do čias, keď sa na týchto koľajniciach vozilo drevo z hlbokých lesov. Počas našej návštevy sme mali možnosť prejsť sa touto malebnou traťou a vychutnať si pôvabné scenérie, ktoré región ponúka. Po skončení našej cesty vlakom sme sa zastavili v reštaurácii Lampáreň, kde sme sa mohli posilniť skvelou kávou a obdivovať okolitú prírodu priamo z jej útulného interiéru.

 

Dizajn stretávajúci minulosť s prítomnosťou

Budova tejto staničnej reštaurácie má kamennú fasádu a útulné vonkajšie posedenie, kde si návštevníci môžu vychutnať krásne výhľady na okoloidúce vlaky. Na stene je zavesený okrúhly štít s názvom reštaurácie „Lampáreň“ s vyobrazením vlaku. Táto reštaurácia vyžaruje rustikálnu eleganciu. Interiér reštaurácie pôsobí veľmi útulne a príjemne. Svetlé drevené trámy na stropoch a kombinácia teplých odtieňov na stenách vytvárajú príjemnú atmosféru. Oživením priestoru sú nostalgické čiernobiele fotografie, ktoré evokujú minulé časy a dodávajú miestu historický nádych. Barový pult je zdôraznený tmavším tehlovým obkladom, ktorý kontrastuje so svetlým zariadením a nadväzuje na rustikálny štýl. Najzaujímavejším prvkom dekorácie je však model vláčika umiestnený vysoko na stene, ktorý prechádza popri stropných trámoch a pridáva k charakteru reštaurácie hravý a originálny prvok. Tento model nielenže odkazuje na blízku Čiernohronskú železnicu, ale stáva sa neoddeliteľnou súčasťou zážitku z jedinečnej atmosféry miesta. Stoličky a stoly v reštaurácii majú jednoduchý, ale štýlový vidiecky dizajn, ktorý prispieva k celkovej útulnej atmosfére. Nábytok je z kvalitného dreva a v teplých prirodzených odtieňoch, čo podčiarkuje prírodný charakter reštaurácie. Súčasťou dekorácií sú aj klasické stolové lampičky a kvetinové aranžmány, ktoré dotvárajú príjemný pocit domova.

Menu v duchu slovenskej tradície

V reštaurácii Lampáreň môžete ochutnať širokú škálu lahôdok, ktoré zahrejú srdce každého milovníka tradičnej slovenskej kuchyne. Jedálny lístok sa pýši domácimi špecialitami, od bryndzových halušiek až po šťavnaté klobásy s kapustou, ktoré pripomínajú pravú chuť dedinských hostín. Pre tých, ktorí uprednostňujú ľahšie pokrmy, ponúka reštaurácia aj veggie menu s bohatými šalátmi a zeleninovými pokrmami. Nápojový lístok je rovnako lákavý – s výberom domácich limonád, osviežujúcich pív a kvalitných vín z lokálnych viníc, ktoré dokonale dopĺňajú kulinársky zážitok. Pre milovníkov horúcich nápojov sa nachádzajú v ponuke silné espressá a nadýchané cappuccina, ideálne na doplnenie energie alebo ako spoločník k sladkej dobrote. Každý pokrm a nápoj je pripravený s láskou a odráža bohatú kultúru a tradície tohto regiónu. Personál bol prívetivý. Objednali sme si cappuccino. Podávané bolo v štýlovej porcelánovej šálke s logom reštaurácie, ktoré pripomínalo malebnú železničnú tematiku okolia. Pri každom dúšku tohto nápoja sme cítili hladkú a zamatovú chuť, ktorá sa niesla v harmónii s vôňou čerstvo pomletej kávy. Servírované cappuccino bolo doplnené o čistú vodu, aby si každý návštevník mohol vychutnať plnosť a čistotu chuti tejto talianskej klasiky. Naša návšteva reštaurácie Lampáreň bola skutočne nezabudnuteľným zážitkom. Tento malý kúsok Čiernohronskej doliny sa nám zapísal do pamäte.

Adresa: Hlavná 248/56, 976 52 Čierny Balog

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po: 9 – 17, Ut: 9 -14, Str: 9 – 16:30, Štv – Pia: 9 – 14, So – Ne: 9 – 17

Lampáreň hodnotím: personál = 1-, káva = 1-, prostredie = 1-

Lampáreň celkovo hodnotím známkou: 1-

Link na Google maps:

https://www.google.com/search?q=Lamp%C3%A1re%C5%88+v+%C4%8Ciernom+Balogu&oq=Lamp%C3%A1re%C5%88+v+%C4%8Ciernom+Balogu&aqs=chrome..69i57j33i160j33i21.933j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8