Historická cesta vláčikom Vydrovskou dolinou:

Historickým vláčikom sme zavítali do Vydrovskej doliny. Je to údolie dlhé asi 4 km v pohorí Veporských vrchov. Dolinou prechádza potok Vydrovo a veľký úsek v nej obsadzuje trať Čiernohronskej železnice. Z Čiernohronskej železnice sa cesta na historickom vlaku vinie úzkokoľajnou traťou obklopenou zeleným hájom. Tento romantický spôsob cestovania je ako krok späť v čase, pričom vám dá príležitosť vychutnať si panorámu malebného Čierneho Balogu. Po približne dvadsaťminútovej jazde vlak dorazí do Lesníckeho skanzenu, kde história lesníctva ožíva prostredníctvom autentických exponátov a príbehov. Skanzen je ideálnou zastávkou pre každého, kto sa chce ponoriť do tradícií a prírodnej krásy Slovenska.

Tradičná koliba Vydrovo

Z Lesníckeho skanzenu sme sa vybrali na príjemnú prechádzku a s našimi krokmi sme smerovali ku Kolibe Vydrovo, prívetivému miestu, kde sa dá zastaviť, oddýchnuť a pochutnať si na tradičných slovenských jedlách. Táto koliba, nachádzajúca sa hneď vedľa železničnej trate Čiernohronskej úzkokoľajky, je ideálnym miestom pre doplnenie energie po návšteve skanzenu. Koliba Vydrovo je rustikálna drevená budova a je charakteristická svojou šindľovou strechou a štíhlymi oknami na streche, čo podčiarkuje jej tradičný horský štýl. Pod jej strmými strechami sa nachádza terasa, kde sme si našli príjemné miesto na sedenie a užili si pohodu obklopení krásou prírody a sviežim horským vzduchom.

Káva v lone prírody

Koliba má bohatú ponuku tradičných slovenských jedál. Výber z jedálneho lístka hýril klasikami, ako sú parky s horčicou a chlebom, klobása s chlebom či lákavé vyprážané syry. A keďže sme na Slovensku, nechýbali ani domáce špeciality ako halušky s bryndzou a slaninkou či obľúbené kapustové placky. Na zahriatie sme si mohli vybrať čaj, teplú kávu v rôznych variantoch od espressa až po cappuccino. Pre tých, čo majú radšej niečo sladké, potešila ponuka palaciniek s rôznymi plnkami. Napriek tomu, ponuka jedla nás neoslovila svojou podobou, ktorá skôr pripomínala polotovary. Objednali sme si kávu. Servírované espresso bolo v modernej porcelánovej šálke s logom Caffè del Moro. Espresso prekvapilo svojou silnou arómou a výraznou chuťou. Káva bola podaná s dokonalou cremou na povrchu, čo je známkou dobre pripraveného espressa. Chuť bola intenzívna a robustná, s príjemnými tónmi pražených zŕn a pri pití tohto malého, ale silného šálku kávy, sme pocítili pravý taliansky závan. Aj keď služby nevystihli úplne naše očakávania, nemohli sme si nepripustiť, že atmosféra koliby a jej poloha v lone Vydrovskej doliny boli viac než kompenzáciou. S pohárom voňavého espressa v ruke sme pozorovali, ako sa slnko začalo skrývať za vrcholky hôr a prichádzal čas vrátiť sa späť. Priamo pri kolibe sme naskočili na vláčik a nechali sa uniesť naspäť do Čierneho Balogu, kde sa naše výpravy začali a kde aj končia – ale vždy s vedomím, že sme len na skok od ďalšieho dobrodružstva.

Adresa: 976 52 Čierny Balog

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po – Ne: 9 – 17

Kolibu Vydrovo hodnotím: personál = 2, káva = 2, prostredie = 1-

Kolibu Vydrovo celkovo hodnotím známkou: 2-

Link na Google maps:

tps://www.google.com/search?q=Koliby+Vydrovo&oq=Koliby+Vydrovo&aqs=chrome..69i57j33i160l3.1902j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8