Sieť kaviarní People drží monopól nad košickým obchodným centrom Galéria, kde ju nájdeme dokopy štyrikrát. Nechýba ani v ďalších nákupných centrách ako Cassovia a Optima. Prečo sa teší takej popularite? To sa dnes pokúsime zistiť.

Bez zmyslu pre detail

Priestor kaviarne je celkom zaujímavo vyriešený pomocou dvoch podlaží, čo zvyšuje kapacitu podniku a zároveň dodáva isté súkromie. Light – to je slovo, ktoré sumarizuje použitú paletu farieb. Svetlá pruhovaná tapeta pôsobí príjemne a osviežujúco, avšak podlaha v rovnako jasných odtieňoch dodáva interiéru trochu mdlý a monotónny nádych. Kontrastom je jednoznačne nábytok, ktorý je tmavý a masívny s južanským rázom. Spolu s tepaným zábradlím bije do takej tej taliansko/španielskej kaviarenskej atmosféry. Už chýba len dym z cigár.

Vlastne nechýba – celý priestor je výhradne fajčiarsky (nefajčiari sú odstrčení mimo kaviareň na chodby obchodného centra) a môžem povedať, že už som zažil aj kvalitnejšie odvetrávanie. Z cigaretového dymu ma po istom čase štípala celá sliznica.

Celkovo je interiér zariadený vágne, nedá sa z neho vytiahnuť hlavná tematika. Minimum doplnkov útulnosti veľmi nenahráva. Pár suchých stebiel trčiacich z kvetináčov s kamienkami to veľmi nezachráni. Na stenách visí len jedno malé zrkadlo, ktorého rám aspoň ladí s nábytkom. Ako „svetlý“ prvok by som vyzdvihol lustre, ktoré vyzerali ako kvetinová kytica a pôsobili hravo, sviežo, bohužiaľ sa v interiéri strácali.

Pre milovníkov sladkostí

 

Výber je tu tak široký, že už len prečítanie celej ponuky zaberie dosť času. Nájdeme tu kopu sladkých príchutí pre vaše espresso, cappuccino, či latte. Kokos, pistácia, černice, gaštan? Máme. S likérom? Samozrejme. Studené či bez kofeínu? Nie je problém. V nápojovom lístku sa nachádzajú aj čerstvé ľadové čaje alebo horúce džúsy s koreninami či alkoholom, ktoré potešia najmä v tomto ročnom období. Ak pri káve radi konzumujete, toto nebude podnik pre vás – chýbajú tu hocijaké brunch typy jedál alebo domáce zákusky. Čo sa týka odrodových káv, nájdeme tu viaceré druhy, neviem však, či z nich kávy aj pripravujú, alebo sú len na predaj.

Nie som veľký fanúšik sirupov, ktorými tu ochucujú, hlavne viem, že niekde to s nimi vedia poriadne prehnať. People však ťaží zo svojich ochutených káv a tak som sa rozhodol objednať si tiramisu latte. Presvedčili ma okrem iného aj atraktívne fotografie nápojov v lístku – dobrý marketingový ťah, to treba uznať.

Po estetickej stránke prišla káva rovnako príťažlivá ako bola jej podoba na fotografii, i keď to naservírovanie bolo kúsok staromódne. Chuť sirupu prebila kávu, takže z hodnotenia kávovej zmesi veľa nebude. Kolega, ktorý si objednal espresso, ju však zhodnotil nasledovne: „tak dá sa“ = priemerná. Bolo to sladké, ale nie nepríjemne, chuť sa približovala k tiramisu. I keď samotné dúšky neboli samé o sebe presladené, po dokončení celého poháru mi hladina cukru v krvi stúpla naozaj solídne.

Veľkým problémom bola vriaca teplota oboch káv. Okrem toho, že dochádza k znehodnoteniu kávovej zmesi to obarí celú ústnu dutinu. Hlavne ak k nápoju dám slamku, nemôžem si dovoliť, aby ňou pretekala žieravina. Značka kávy: La Scala

Personál bol celkom rýchly, ale na tvári úplne bez života, chápem, že nie vždy má každý svoj deň, ale tunajší pán pôsobil, akoby ho jeho práca a prítomnosť zákazníkov vyslovene obťažovala.

Hodnotenie

  • Prostredie: 2/5
  • Káva: 2,5/5
  • Personál: 3/5
  • Celkovo: 2,5/5

Ak mám byť úprimný, netuším, prečo je People kaviarní v Košiciach ako húb po daždi. Dovolím si povedať, že kvantita je tu na úkor kvality. People bola vraj tak pred ôsmimi rokmi zvolená ako kaviareň roka a v minulosti takisto ostáva. Zafajčený interiér bez adekvátneho odvetrávania, zariadenie leda bolo, staromódne nápojové lístky a servírovanie – toto všetko podniku strháva na prestíži. Neviem, či tu zaspali na vavrínoch, ale vôbec nesledujú súčasné trendy, či už v oblasti dizajnu alebo ponuky. Málo kde sa nenájde aspoň maslový croissant na zahryznutie. Precukrené sirupy by som vymenil za iné spôsoby ochucovania – čo tak použiť kvalitnú horúcu čokoládu? Ak ešte počká v nezmenenom stave zopár rokov, bude to možno príjemné retro. Odporúčam ho pre mladších adolescentov hlavne kvôli cenovej dostupnosti a takisto aj kvôli vysokej tolerancii cukru, ktorá s vekom postupne mizne. Kaviareň neodporúčam fajnšmekerom, ľuďom s estetickými potrebami, moderným stravovacím filozofom, alergikom alebo ľuďom s kontaktnými šošovkami (kvôli dymu).

Light People Café Bar

OC Galéria, Toryská 5, 040 11 Košice

https://www.google.sk/maps/place/OC+Gal%C3%A9ria/@48.7150454,21.2360633,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x473ee038ead116dd:0x59a855651c13beac!8m2!3d48.7150419!4d21.2382519