KAVA, kaviareň s explicitným názvom, sa nachádza na prelome dvoch košických sídlisk Terasa a Železníky v pomerne neatraktívnom prostredí, usadená medzi firemné budovy a sklady. Našiel som ju náhodou a okamžite som si ju obľúbil.

Teplo a útulne

Interiér sa nás snaží zahriať či už výberom farieb, použitým osvetlením alebo kúrením (mohli by ho aj kúsok stiahnuť). Z farebnej palety tu dominujú terakotová, matná čierna a tmavšie odtiene hnedej. Použité materiály tu kombinujú surovosť tehál a kovu s opracovaným drevom a mäkkými tkanivami na stoličkách. Domácku atmosféru tomu dodáva knižnica s knihami, ktoré slúžia ako dekorácia. Nie som si celkom istý výberom obrazov, ktoré k zvyšku interiéru vôbec neladia, ale kto vie, možno kaviareň len podporuje neznámych umelcov a prepožičiava im stenu na vystavenie svojich diel. Celková atmosféra je veľmi príjemná, útulná, uvoľňujúca.

Po dizajnérskej stránke nie je čo vytknúť (až na obrazy), avšak upozornil by som na to, že stôl bol kúsok polepený, stena ofŕkaná a takisto nápojový lístok mal na sebe farebné odtlačené kolieska od pohárov. Podnik disponuje fajčiarskym aj nefajčiarskym priestorom. Dispozičné riešenie nefajčiarom veľmi nenahráva, keďže ich sektor je výrazne menší a jadro kaviarne, ako aj bar, sa nachádzajú vo fajčiarskej zóne. K toaletám sa však našťastie dostaneme aj z nefajčiarskeho priestoru, takže veľké mínus to nepredstavuje.

Jedna z najlepších

Kaviareň nám ponúka základné druhy káv ale takisto aj affogato alebo caffe con pana. V nápojovom lístku nájdeme tiež horúce čokolády, remeselne vyrábané limonády a džúsy, smoothies alebo čerstvé ovocné šťavy. Celkom slušný výber, KAVA má však ambície uspokojiť aj naše žalúdky –  hlad môžeme zahnať sendvičmi alebo plnenými croissantmi na slano či na sladko (ktoré sú výborné a cenovo prijateľné) alebo si môžeme zamaškrtiť na tunajších zákuskoch a dezertoch. Netradičnou položkou v lístku bola pizza, vzhľadom na to, že sa jedná o kaviareň. KAVA si môže pokojne privlastniť označenie „caffe & brunch“. Pozor pre vegánov a alergikov –  žiadne alternatívy klasického kravského mlieka tu neponúkajú.

Dnes som si tak poskromne objednal iba espresso. Jeho chuť bola skvelá – žiadne stopy po kyslosti alebo horkosti, iba zamatová chuť s čokoládovým nádychom. Lahodná a jemná. „Príslušenstvo“ ku káve pozostávalo z pohára vody s citrónom. Značka kávy: Lavazza

Hodnotenie

  • Prostredie: 4/5
  • Káva: 5/5
  • Personál: 4/5
  • Celkovo: 4,5/5

KAVA je jednoznačne kaviareň s charakterom. Celá atmosféra je príjemná, familiárna a hrejivá. Ostáva už len vychytať pár múch a obnoviť opotrebované či pošpinené predmety. Rozsiahla ponuka a hlavne kvalita nápojov a jedál z nej činia obľúbené miesto, kde stráviť svoj čas. Jej poloha však nie je veľmi strategická, čo mi nedovoľuje ju navštevovať častejšie. Napriek tomu sa teší pomerne vysokej návštevnosti. Horšia prístupnosť a neatraktívne okolie na druhú stranu prinášajú veľmi uspokojivé ceny. Kaviareň odporúčam viac-menej každému, rodinám (k dispozícii je aj detský kútik), fajčiarom i nefajčiarom, alebo aj zamilovaným párikom vďaka intímnej a komornej atmosfére, ktorá v podniku vládne.