Kaštieľ Čereňany sme navštívili cestou do Partizánskeho. Pôvodne renesančný kaštieľ objavíte v obci Čereňany na Hornej Nitre. História kaštieľa sa datuje od roku 1329. V stredoveku slúžil ako útočisko pred tatárskymi nájazdmi. Kaštieľ je obklopený parkom s takmer 250-ročnými stromami. Kaštieľ Čereňany leží na trase Partizánske a Nováky. Rozprestiera sa hneď vedľa hlavnej cesty Prievidzská. Z nej odbočíte na Školskú ulicu, kde nájdete celkom frekventované parkovisko priamo pred kaštieľom. Parkovisko je z veľkej časti vyhradené pre návštevníkov reštaurácie s názvom Afrodita, ktorá sídli priamo v kaštieli.

Reštaurácia Afrodita je skutočne čarovným miestom. Hostia môžu oddychovať v tieni starých líp v zámockej záhrade, kde čas plynie akosi pomalšie. Reštauráciu Afroditu otvoril Marián Filo ešte v roku 1994 v Partizánskom. Stala sa známou vďaka majstrovskej kuchyni a službám. Od roku 2002 sa Afrodita pravidelne umiestňuje medzi tri najlepšie reštaurácie na Slovensku. V roku 2005 reštauráciu presťahovali do prekrásneho kaštieľa v Čereňanoch. Očarujúce prostredie podčiarkuje zážitok z reštaurácie. Reštaurácia Afrodita môže byť právom hrdá na prestížne ocenenia. Však skutočnú radosť robí majiteľovi, keď vidí návraty svojich hostí. Šéfkuchára zároveň majiteľ Marián Filo a jeho tím sú pripravení splniť každé prianie svojho zákazníka. O tom sme sa mohli presvedčiť aj na vlastné oči. Hneď ako sme vkročili do tejto skvostnej reštaurácie v kaštieli, nás privítal sám pán majiteľ Marián Filo. Veľmi ma prekvapilo, že aj napriek tomu, že sme mali záujem „len“ o šálku kávy, prívetivo nás usadil na svojej letnej terase. Interiér reštaurácie som síce nevidela, ale podľa fotografií súdim, že je zariadený prekrásne s nádychom histórie. Letnú terasu zdobí krásna fontána a exotické palmy. Zariadenie záhradnej reštaurácie pôsobilo veľmi elegantne. Pýchou kaštieľa je klenbová vínna pivnica z roku 1329, ktorá uschováva vína z celého sveta. Starostlivo udržiavaná teplota, zatemnenie a vlhkosť vzduchu predurčujú pivnicu na uskladnenie dlho zrejúcich vínnych zbierok. Milovníci koňakov môžu zrelaxovať v koňakovom klube vychutnávajúc si unikátne nápoje v kombinácii s cigarami z celého sveta. Kaštieľ so svojou reštauráciou, letnou záhradou a vínnou pivnicou sú garanciou úžasného zážitku.

Sedeli sme na balkóne, odkiaľ sme mali krásny výhľad na záhradu kaštieľa. V pozadí sa niesli tóny krásnej hudby, nakoľko hrala živá muzika. Z kávovej ponuky sme si vybrali cappuccino v hodnote 3€. Pripravujú kávu exkluzívnej holandskej značky SMIT&DORLAS. Káva SMIT&DORLAS je špičkovou holandskou kávou priamo z Amsterdamu. Firma SMIT&DORLAS je jednou z najvýznamnejších kávových spoločností v Holandsku. Cappuccino bolo vskutku vynikajúce. Kávu servírujú na striebornom podnose v bielej šálke so žltým logom spoločnosti SMIT&DORLAS s cukrom a pohárom vody. Ceny v kaštieli boli síce vyššie, ale vzhľadom na ponúkanú kvalitu a služby sú veľmi prijateľné. Reštaurácia Afrodita prináša jedlá starostlivo pripravované z čerstvých, kvalitných a lokálnych surovín. V ponuke majú vždy čerstvé ryby zo svojich vlastných rybníkov. Priľahlé lúky a lesy patriace kaštieľu reštauráciu zásobujú divinou, hríbmi a množstvom čerstvých ingrediencií. Mlieko, vajcia a mäso pochádzajú z ich farmy na úpätí svahov Vtáčnika. Už len listovanie v jedálnom lístku sa stáva gurmánskym zážitkom. Veď posúďte sami pre ilustráciu: Tatarák z údeného pstruha z domáceho chovu, zľahka zaúdené kačacie prsia, krémová polievka z lesných hríbov, šalát s grilovanou rybou a krevetami, riečne raky v kombinácii s granátmi, steaky zo sviečkovice, hovädzie medailóniky, teľacia panenka, srnec v lístkovom ceste, zapečené kuracie prsia, domáce pirohy, medová veža hradnej dámy, variácia domácich dezertov a veľa iných delikates. Z nápojov si môžete vybrať alkoholické, nealkoholické, miešané, kávové nápoje, rôzne minerálky, likéry, kvalitné vína a vzácne koňaky. Majiteľ Marián Filo varil pre významné osobnosti, ku ktorým patria Jej Veličenstvo Beatrix, holandská kráľovná, Jeho Veličenstvo nórsky kráľ Harald V., veľkovojvoda Henri a la Grande Duchesse, Mária Terézia Luxemburská, Ban Ki-moon, generálny sekretár OSN a sedem prezidentov. Tu naozaj musím dať svoj pomyselný klobúk dole z hlavy. Pokiaľ by sa vám z tohto rozprávkového miesta nechcelo odchádzať, máte možnosť stráviť tu zopár nezabudnuteľných dní. Objekt kaštieľa totiž ponúka možnosť ubytovania pre 40 osôb. Hostia si môžu vybrať ubytovanie priamo v kaštieli, ktorého izby a apartmány majú kapacitu ubytovať 14 osôb. Ubytovať sa môžete taktiež v novootvorenom penzióne, ktorý má kapacitu 16 osôb a dá sa vytvoriť aj 10 prísteliek. Penzión je súčasťou záhrady kaštieľa. Kaštieľ Čereňany nám pripravil neopakovateľné chvíľky. V budúcnosti sa do kaštieľa pri nejakej výnimočnej príležitosti určite vrátime a ochutnáme z ich špecialít.

Adresa: Prievidzská 406/30, 972 46 Čereňany

Otváracie hodiny: Po – Štv: 7 – 22, Pia – So: 7 – 23, Ne: Zatvorené

Reštauráciu Afrodita hodnotím: personál = 1, káva = 1, prostredie = 1

Reštauráciu Afrodita celkovo hodnotím známkou 1

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?pb=!1s0x4714cea59a944e55%3A0xb05bdded01a75edd!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipOjP9b-xTBKPoELfPIuCiexyv5Ta5TOdt0r5Kah%3Dw213-h160-k-no!5safrodita%20cerenany%20-%20H%C4%BEada%C5%A5%20Googlom!15sCgIgAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipOjP9b-xTBKPoELfPIuCiexyv5Ta5TOdt0r5Kah&hl=sk&sa=X&ved=2ahUKEwjzoNubhKbuAhUBCuwKHRS2AfcQoiowFnoECCUQAw