Začiatkom júna sme dovolenkovali na Orave. Ubytovali sme sa v malebnej obci Zuberec. Zuberec leží v srdci Západných Tatier v Roháčoch. Naším prvým výletom boli vodné mlyny Oblazy. Táto kultúrna pamiatka sa nachádza v prekrásnej Kvačianskej doline a jednoznačne patrí k skvostom Slovenska. Pôvodne boli v Kvačianskej doline tri mlyny. Dokonca sa spomína aj štvrtý mlyn, ktorý v 19. storočí vraj zobrala voda. Mlyny postupne chátrali. Avšak od roku 1980 pamiatkari začali mlyny opravovať a dnes sú už úplne zrekonštruované. Prednedávnom bol horný mlyn uvedený do prevádzky. Turisti si tak môžu na vlastné oči pozrieť technológiu mletia múky starodávnym spôsobom. Šumiaca voda, architektonické skvosty a nádherná okolitá príroda zanecháva v návštevníkoch hlboké dojmy.

Po tomto nezabudnuteľnom turistickom zážitku sme sa vybrali na šálku kávy do Oravskej izby. Penzión Oravská izba je štýlová drevenica s reštauráciou nachádzajúca sa priamo v podroháčskej obci Zuberec. Penzión konkrétne nájdete pod Kyčerou 173. V Oravskej izbe s potešením privítajú rodiny s deťmi, turistov, obchodných cestujúcich a taktiež zaľúbené páry. V penzióne sa nachádza 10 pevných lôžok. V prípade potreby sú samozrejme k dispozícii aj prístelky. V Oravskej izbe sa nachádzajú tri 2-lôžkové izby so samostatnými lôžkami alebo manželskou posteľou. Taktiež majú jeden veľký apartmán s manželskou posteľou, samostatnými lôžkami a možnosťou prístelky. Apartmán disponuje aj obývacou izbou s gaučovým posedením. V apartmáne nájdete televízor, DVD prehrávač, kuchyňu, mikrovlnnú rúru, rýchlovarnú kanvicu, chladničku a jedálenské posedenie. V penzióne si môžete zahrať aj stolný futbal a biliard.  Apartmán, ako aj izby, sú vybavené tak, aby mali hostia dostatočný komfort a strávili neopakovateľný pobyt v lone krásnej prírody. Ubytovaným hosťom poskytujú výraznú zľavu na ponuku jedál v ich reštaurácii.

Reštaurácia je zariadená v drevenom štýle. Interiér zdobia vankúše, obrazy, obrusy, závesy, krb, lampáše, vázy s kvetmi a iné drobné dekorácie. Interiér koliby má kapacitu 45 miest a krytá terasa má kapacitu asi 50 miest. Hneď pri príchode nás čašník zdvorilo upozornil, že už dnes nevaria. Posadili sme sa na krytej terase, ktorá bola zariadená jednoducho, ale pekne. Pravdupovediac, čakala som od tejto koliby o niečo viac, ale sedelo sa nám veľmi príjemne. V jedálnom lístku majú širokú ponuku oravských a zuberských špecialít. Z jedálneho lístka si môžete vybrať alkoholické, nealkoholické a kávové nápoje. Z danej ponuky som si vybrala pivo a viedenskú kávu (8g kávy,  cukor,  šľahačka)  v hodnote 2, 20€.  Káva bola dobrá.  Obsluhoval nás mladý čašník, ktorý bol milý a  ochotný. Penzión je vhodné miesto na usporiadanie rôznych udalostí. V reštaurácii vám radi zabezpečia rodinné oslavy, firemné akcie, posedenie pri ľudovej hudbe. Taktiež ponúkajú aj prepravu vlastným autobusom a, samozrejme, ubytovanie. Pre deti sú pripravené hračky aj hojdačky. V celom objekte máte bezplatné wi-fi pripojenie na internet. Sedeli sme v Oravskej izbe a zaujatí prítomným okamihom sme si vychutnávali oravskú atmosféru.

Adresa: Pod Kyčerou 173, 027 32 Zuberec

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po – Ne: 11 – 22

Oravskú izbu hodnotím: personál = 2, káva = 2, prostredie = 2

Oravskú izbu celkovo hodnotím známkou 2

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?pb=!1s0x4715be6eed9eaebf%3A0x6415594428e9017b!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipMEG2x2rDG_K9vD5i1oh_bRMUlB3sVuZ79xvf1L%3Dw240-h160-k-no!5zT3JhdnNrw6EgaXpiYSAtIEjEvmFkYcWlIEdvb2dsb20!15sCgIgAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipMEG2x2rDG_K9vD5i1oh_bRMUlB3sVuZ79xvf1L&hl=sk&sa=X&sqi=2&ved=2ahUKEwiy_LP-po3yAhVoMlkFHRpxBacQoiowCnoECDwQAw