Na výlet sme sa vybrali do Oravskej lesnej železnice. Jazda týmto povestným vláčikom je naozaj pekný a nezabudnuteľný zážitok. No na spiatočnej ceste sme sa ešte zastavili v čarovnom múzeu kávy. Expozícia Oravakafe je ukrytá v nenápadnom domčeku v oravskej dedinke Krušetnica. Obec Krušetnica leží v Podbeskydskej vrchovine v okrese Námestovo. Múzeum Oravakafe ma veľmi príjemne prekvapilo.

Múzeum Oravakafe rozpráva príbeh kávovníkového zrnka od jej počiatku až po šálku kávy. Dlhé štyri roky trvalo, kým múzeum dostalo svoju dnešnú podobu. Oravakafe svoje brány slávnostne otvorila 9. 11. 2016. Krstným otcom tohto múzea je indonézsky veľvyslanec Djumantoro Purwokoputro Purbo. Dominantou Oravakafe je mozaika z kávovníkových zŕn, ktorá je najväčšou na svete. Doteraz získala certifikát zo Slovenska, ale plánuje sa zapísať aj do svetovej Guinnessovej knihy rekordov. Túto unikátnu mozaiku tvorí viac ako štyri milióny rôzne pražených kávových zŕn. Veľkosť mozaiky prekonala svetový rekord až 5-krát. Mozaiku lepili dva roky a sedem mesiacov. Z kávových zŕn, ktoré vytvárajú mozaiku, by sa dalo uvariť asi 60 tisíc káv. Plocha mozaiky zaberá 107m². Múzeum dotvárajú rôzne exponáty vystavené v jeho priestoroch. Zbierka exponátov je slovenským rekordom a je ocenená certifikátom za najväčšiu zbierku. V tejto zbierke nájdete staré mlynčeky, kávovary, hrnčeky, kanvičky a iné dekorácie. Najstarší exponát má viac ako 200 rokov. Na pár výnimiek sú takmer všetky exponáty funkčné. V múzeu nájdete až okolo 550 exponátov. Ale originálna zbierka sa stále rozrastá o nové kúsky. Ak sa chcete aj vy stáť neodmysliteľnou súčasťou expozície, prispejte do zbierky tým, že svoj exponát, poprípade exponáty pošlete alebo prinesiete do Múzea Oravakafe. Vstup do múzea pre dospelých je 4€. Deti, seniori a ZŤP si zaplatia symbolické 2€. Milovníci kávy a histórie si tu skutočne prídu na svoje.

Naproti múzeu sa nachádza očarujúca stará drevenica. Majiteľ znovu vdýchol drevenici život a vytvoril v nej štýlovú kaviareň. V interiéri kaviarne sa prelína história so súčasnosťou. Rekonštrukcia bola robená s citom a je vidieť, že pri renovácii použili kvalitné materiály. Priestor kaviarne je zariadený v drevenom štýle a doplnený o tehlový obklad. Táto kombinácia je skutočnou pastvou pre oči. V kaviarni vidieť ducha doby oblečeného v modernom šate. Interiér zdobia mlynčeky, drevené trámy, kávovary, šálky, kávové vrecia, obrazy, kanvičky a iné dekorácie, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou kávového sveta. Kaviareň je zariadená krásnym kaviarenským nábytkom. Začiatkom júna, keď sme boli v tomto múzeu, kaviareň ešte nefungovala. Milá pani, ktorá nás prevádzala múzeom, povedala, že každým dňom sa prevádzka kaviarne spustí. Takže kávičku sme si v tejto kaviarni vychutnať nemohli. Avšak v budúcnosti sa do kaviarne v Krušetnici znovu zavítame. V ponuke majú jedinečnú praženú kávu v nádhernom obale. Kávu si pražia sami. Z Oravakafe sme si aj my odniesli zrnkovú kávu Honduras 200g a magnetku. Musím poznamenať, že kávu majú excelentnú. Myšlienka spojenia múzea kávy s kaviarňou považujem za úžasný nápad a ja som bezpochyby unesená. Tvorcom projektu prajem veľa nadšených hostí. A ja sa už teraz teším na ďalšiu návštevu.

Adresa: Krušetnica 131, 029 54 Krušetnica

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po – Zatvorené,  Ut – So: 9 – 18, Ne: 13 – 18

Múzeum Oravakafe hodnotím: personál = 1, káva = 1, prostredie = 1

Múzeum Oravakafe celkovo hodnotím známkou 1

Link na Google maps:

https://www.google.com/search?q=M%C3%BAzeum+Oravakafe&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=kTmU1_tDj_VwWM%252CpZikQXQ71C6gzM%252C_&vet=1&usg=K_M6UnBKewf_6uOooRh-QzrHV3IAE%3D&sa=X&ved=2ahUKEwj_-ZDTh4nyAhURgP0HHas_BzMQuqIBMAx6BAg6EAM&biw=1366&bih=657#imgrc=kTmU1_tDj_VwWM