Príčiny poruchy spánku môžu byť viaceré. Najčastejšie ide o stres alebo psychosomatické problémy. Až polovica populácie je postihnutá nespavosťou. Nie vždy je na vine všade číhajúci stres. Stačí malá zmena a kvalita vášho spánku sa zvýši. Tou zmenou je výmena postele a hlavne matraca.

Na výbere matraca naozaj záleží

Zdravý spánok je základom fyzického zdravia. Ak sa kvalitne nevyspíte, pociťujete druhý deň únavu, váš výkon sa rapídne znižuje, ste malátni a vaša nálada je na bode mrazu. Pri dlhodobých problémoch so spánkom prichádzajú na rad depresie a iné psychické poruchy. Kvalitný spánok sa dá dosiahnuť viacerými spôsobmi. Jedným z nich je výber správneho matraca a postele. Najlepšou voľbou je matrac vyrobený na mieru. Matrac by mal spĺňať vaše individuálne požiadavky, mal by dobre podpierať chrbticu a hlavne ju držať v správnej polohe. V prípade, že dáte prednosť lacnému matracu s nekvalitnou výplňou, môžu sa u vás začať prejavovať rôzne zdravotné problémy. Zle zvolený matrac je príčinou až 60 % bolestí chrbtice a šije. Matrace sa vyrábajú s rôznymi výplňami napr. latexové, penové, pružinové alebo gélové. Aby vám matrace vydržali čo najdlhšie, mali by ste používať matracový chránič. Samozrejme, že nie každý z vás je odborníkom na matrace. Obráťte sa na predajcov s dlhoročnými skúsenosťami a dajte si od nich poradiť.

Kvalitný matrac zmierni bolesti chrbtice

Môžete investovať stovky eur do rehabilitácií a masáži, ale ak nebudete spať na kvalitnom matraci, vaše bolesti chrbta nezmiznú. Ako zistíte, že váš matrac nie je pre vás vhodný? V prípade, že si ráno nemôžete bez bolestí sadnúť, váš matrac je veľmi tvrdý. Ak máte po zobudení problémy s rovnou pozíciou tela, váš matrac je veľmi mäkký. Najlepším pomocníkom pri bolestiach chrbtice sú matrace s pamäťovou penou. Takéto matrace sa prispôsobia tvarom vášho tela a znížia zaťaženie ramien či pliec. Pre stabilitu chrbtice a pri problémoch s platničkami zainvestujte do latexového matraca. Ak sa neviete rozhodnúť akú tvrdosť matraca máte zvoliť, kúpte si obojstranný matrac. Obojstranné prevedenie matraca má jednu stranu mäkšiu a druhú tvrdšiu. Väčšine ľudí však vyhovujú matrace so strednou tvrdosťou. Kúpu matraca si vopred dobre premyslite a nešetrite na ňom. Veď kvalitný matrac vám vráti spokojný spánok a udrží vašu chrbticu vo výbornej kondícii.