Káva je skutočne veľmi zdravá. Obsahuje veľké množstvo antioxidantov a prospešných živín, ktoré vám pomôžu zlepšiť zdravie. Len málo ľudí však vie, že dokáže ochrániť i pred niektorými skutočne závažnými ochoreniami.

  1. Diabetes mellitus – cukrovka 2. typu

Približne 400 miliónov ľudí na celom svete dnes trápi diabetes 2. typu. Hoci sa štúdie rozchádzajú v názore o koľko percent presne znižuje „kávičkovanie“ výskyt cukrovky, jednoznačne sa zhodli na tom, že ľudia, ktorí pijú kávu, majú až o 50% znížené riziko vzniku tejto choroby.

  1. Alzheimerova choroba a demencia

Alzheimerova choroba je najčastejšou neurodegeneratívnou chorobou a hlavnou príčinou demencie na celom svete. Zatiaľ bohužiaľ neexistuje známy liek na efektívnu liečbu tejto choroby. Postihované sú väčšinou osoby staršie ako 65 rokov.

Aby ste zabránili včasnému prepuknutiu ochorenia, je potrebné dodržiavať zdravé životné návyky ako je vyvážené stravovanie a pravidelné cvičenie. Avšak i pitie kávy môže byť pri tomto ochorení až neuveriteľne efektívne.

Niekoľko vedeckých štúdií dokázalo, že pravidelní „kávičkári“ majú až o 65% nižšie riziko vzniku Alzheimerovej choroby.

  1. Parkinsonova choroba

Parkinsonova choroba je druhou najčastejšou neurodegeneratívnou chorobou. V štatistikách ju nájdete zaradenú hneď za Alzheimerovou chorobou. Je spôsobená smrťou neurónov generujúcich dopamín v mozgu. Rovnako ako u pacientov s Alzheimerovou chorobou neexistuje žiadna známa liečba, a teda je oveľa dôležitejšie zamerať sa na prevenciu.

Na rozdiel od Alzheimerovej choroby, v prípade „Parkinsona“ zohráva hlavnú úlohu zložka kávy a teda kofeín. Bolo totižto zistené, že ľudia, ktorí pijú bezkofeínovú kávu, nemajú nižšie riziko vzniku Parkinsonovej choroby. „Kofeínoví kávičkári“ si však dokážu znížiť riziko vzniku ochorenia v rozmedzí od 32 do 60%.

  1. Chráni pečeň

Pečeň je dôležitý orgán, ktorý v tele vykonáva stovky nenahraditeľných funkcií. Mnohé z bežných ochorení postihujú najmä pečeň a môžu viesť k vzniku ochorenia nazývaného cirhóza.

Avšak ukázalo sa, že ľudia, ktorí pijú 4 alebo viac šálok kávy denne, majú až o 80% nižšie riziko vzniku tejto choroby .

  1. „Kávičkári“ majú znížené riziko výskytu niektorých druhov rakoviny

Rakovina je jednou z hlavných príčin smrti na svete a je charakterizovaná nekontrolovaným rastom buniek v tele.

Káva sa javí ako veľký pomocník v boji proti dvom typom rakoviny, a to rakoviny pečene a kolorektálneho karcinómu. Podľa vedeckých štúdií z roku 2005 a 2007 majú pravidelní konzumenti kávy až o 40% nižšie riziko vzniku rakoviny pečene.

Dokonca i vedecká štúdia American Society for Nutrition z roku 2012 potvrdila že ľudia, ktorí vypili 4-5 šálok kávy denne, mali o 15% nižšie riziko vzniku  rakoviny hrubého čreva .

  1. Depresia a pozitívna nálada

Depresia je vážna duševná porucha, ktorá spôsobuje výrazne zníženú kvalitu života. Americké štúdie z roku 2011 zistili, že ženy, ktoré vypili 4 alebo viac šálok kávy denne, vykazovali o 20% nižšie riziko depresie a o 53% menšiu pravdepodobnosť spáchania samovraždy.

Pri pití kávy sa navyše väčšina konzumentov dokáže príjemne uvoľniť a tým odbúrať nadbytočný stres. Káva teda nielenže potlačí depresiu, ale dokáže navodiť príjemnú pozitívnu náladu.