Tihany: Skrytý poklad severného brehu Balatonu

Z môjho pohľadu je Tihany klenotnicou severného brehu Balatonu. Tihany zvyknú volať aj maďarské Provensálsko. Maďarské Provensálsko predovšetkým preto, že sa v tejto oblasti veľmi dobre darí levanduli. Levanduľu tu doslova nájdete na každom kroku, napríklad v obchode so suvenírmi, v limonáde, zákusku, zmrzline, sirupe alebo vo víne. Počas sezóny si v Tihany môžete túto upokojujúcu bylinku za pár forintov nazbierať na poliach. Okrem krásnych levanduľových polí tu objavíte levanduľový dom, paprikový dom, Benediktínske opátstvo a veľa iného. Tihany sa určite oplatí vidieť.

Rozprávková kaviareň plná levandule

Naše prvé kroky nás smerovali na kávičku. Natrafili sme na milú kaviareň s názvom Lavender Garden. Kaviareň sa rozprestiera na ulici Kossuth Lajos u. 33. Lavender je skutočne rozprávková kaviareň. Milo ma prekvapilo, že pri vstupe do tohto podniku si môžete zadarmo načapovať levanduľovú malinovka bez ohľadu na to, či budete alebo nebudete ich hosťami. Samozrejme, sme neodolali a malinovku sme ochutnali, bola naozaj veľmi chutná. V tento pekný júlový deň sme sa usadili na letnú terasu. Terasa bola zariadená veľmi romanticky. Sedenie bolo kovové a natreté na bielo. Nad terasou boli natiahnuté svetielka, čo jej pridávalo na útulnosti. Na terase boli vystavené rôzne suveníry, ktoré prilákali nejedného turistu. Samotný názov prezrádza, že tu nájdete predovšetkým produkty z levandule alebo s levanduľovou tematikou. Tiež som si zakúpila magnetky a levanduľové mydlá. Okrem vonkajšej terasy kaviareň pozostáva aj z dvoch vnútorných priestorov. V prvej miestnosti nájdete modernú a vkusne zariadenú kaviareň. V druhej miestnosti sa rozprestiera zasa obchodík so suvenírmi. Som veľmi rada, že sme Lavender Garden neobišli.

Gastronómia a suveníry

V ponuke okrem spomínaných produktov nájdete pouličné jedlá, levanduľové špeciality, osviežujúce limonády, remeselnícku zmrzlinu. Zmrzliny sú vyrábané ručne bez pridávania umelých prísad a iba z kvalitných surovín. Osobitná pozornosť je venovaná tým, ktorí dodržiavajú špeciálnu diétu. Samozrejme, ponúkajú aj alkoholické, nealkoholické, kávové nápoje. Zákusky a dezerty majú z vlastnej cukrárne Apátsági Rege Cukrászda. My sme si objednali levanduľovú limonádu, ktorá bola výborná a veľmi osviežujúca. Z kávových nápojov som siahla po obľúbenom cappuccine. Cappuccino bolo servírované v bielej elegantnej šálke, na ktorej bolo vyobrazené spomínané opátstvo. Šálka bola vskutku prekrásna. V podniku pripravujú vlastnú kávičku Abbey coffe. Káva je veľmi vyvážená a lahodná. Cappuccino a limonádu sme si vychutnali, ako sa patrí a pokračovali sme na prieskum Tihany.

Turistické lákadlá Tihany

Na naše ďalšie potulky po pamiatkach v Tihany sme zvolili krásny turistický vláčik. Ak vás vietor záveje do maďarského Provensálska, túto kaviareň spojenú s obchodíkom smelo navštívte. Táto kaviareň patrí do siete viacerých podnikov. Takže si myslím, že ktorýkoľvek zvolíte, budete spokojní. My sme navštívili aj ich úžasnú a preslávenú cukráreň Apátsági Rege Cukrászda. O nej vám však porozprávam v inej recenzii.

Adresa: Tihany, Kossuth Lajos u. 33, 8237 Maďarsko

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po – Pia: 11 – 18, So: 11 – 21, Ne: 11 – 18

Lavender hodnotím: personál = 1-, káva = 1, prostredie = 1

Lavender celkovo hodnotím známkou: 1

Link na Google maps:

https://www.google.com/search?q=Lavender+Garden+v+Tihany&oq=Lavender+Garden+v+Tihany&aqs=chrome..69i57j0i22i30l3j69i60.947j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8