Je desať hodín, správny čas na predpoludňajšiu kávičku. Chuť na ňu má mnoho ľudí, pretože kaviareň Passé Coffee na hlavnej ulici v Ružomberku je takmer plná. Stavba priťahuje svojou architektúrou. Je skoro celá zo skla a nám pripomína pyramídu vstupu do Múzea Louvre v Paríži. Namiesto ihlanu má tvar kocky a samozrejme, je malá. Pôsobí zvláštne medzi ostanými domami. Na prízemí má otvorený priestor, počas leta sú tu stolíky a zákazníci pri káve môžu fajčiť a pozerať sa na ľudí prechádzajúcich po ulici.

Vo vnútri je kaviareň priestranná, moderne zariadená, sklo a nerez s hnedou farbou, na koženkových kreslách sú vankúše. Za barovým pultom sa zvŕtali dve mladé, šikovné čašníčky. Jedna za druhou sa prišli pýtať na našu objednávku. Zostali sme pri klasickom espresse s mliekom za 1,3 €. V ponuke mali okrem bežných druhov kávy aj špeciality rozdelené do skupín – niečo pre dámy, niečo pre pánov, niečo pre deti, niečo pre teenagerov, niečo pre fitnessky a niečo pre advokátov. Pre cestovateľov ponúkajú francúzsku kávu, marockú, viedenskú a kubánsku kávu. Kaviareň je na spôsob čokolatérie, spojenie čokolády s kávou. Zameriavajú sa na výrobu a predaj praliniek a čokolády z belgických firiem. Na prízemí je choco passé a na poschodí cafe passé. Majú aj  niekoľko druhov horúcej čokolády a rôzne druhy zákuskov.  Detský kútik tu nie je, ale na stene visia kresby detí, možno deti sú častými zákazníkmi na dobrú čokoládu.

Po schodoch vystúpime na poschodie. Väčšina stien je sklenená a poskytuje výhľad na ulicu. Privíta nás čašník a hneď nás informuje, že táto časť je fajčiarska. Dym vôbec necítiť a aj ako nefajčiari by sme sa tu cítili dobre. Aj časť na poschodí sa nám páči a uvažujeme, že na menšie okresné mesto je  kaviareň veľmi pekná. So všetkým sme spokojní a pri návšteve Ružomberka sa tu chystáme znovu zastaviť.

Platíme pri pulte a pred odchodom ešte odskočenie na toaletu. Stále zotrvávame v nadšení, že sme našli elegantnú kaviareň. Aj na toaletách je čisto, príjemná vôňa,  v umyvárke pokračuje kombinácia hnedého dreva a nerezu. Problém nastane pri použití kabinky. Jej šírka je len o pár centimetrov väčšia ako šírka dverí a dĺžka je taká, že ak sa dvere otvoria, od záchodovej misy ich delí asi desať centimertov. Ako sa má žena dostať dovnútra, s tým stavbári akosi nepočítali. Možno stačilo dať dvere otvárajúce sa von. Ak máte viac ako 40 kg a prípadne ešte na pleci kabelku, musíte zapnúť všetky svoje mozgové závity, aby ste situáciu vyriešili. A čo také tehotné ženy s bruškom? Určite to nestihnú.

Po všetkých dobrých dojmoch nakoniec odchádzame sklamaní. Maličká chyba dokáže pokaziť všetko dobré, čo kaviareň ponúka. Určite sa sem ešte vrátime, len na niektoré veci si už dáme pozor.

 

Hodnotenie    prostredie – 2     káva – 2   personál – 1     celkovo  – 1