Cestou zo Zvolena sme sa zastavili v Sklených Tepliciach. Sklené Teplice sú malebné kúpele na Slovensku v okrese Žiar nad Hronom. Prvá písomná zmienka o Sklených Tepliciach pochádza z roku 1340. V súčasnosti kúpele slúžia pre pacientov s ochoreniami nervového a pohybového aparátu, ale tiež pre hotelových hostí, ktorí hľadajú možnosti regenerácie tela aj mysle. Sklené Teplice taktiež patria k jedným z posledných kúpeľov na Slovensku, kde voda nie je riedená a ani chemický upravovaná. Kúpeľní hostia majú tak v bazénoch denne k dispozícii čistú, liečivú vodu priamo z prameňov. Túto liečivú vodu sme samozrejme aj my ochutnali a musím na moje prekvapenie povedať, že bola veľmi dobrá a chutná. Poprechádzali sme sa pekným kúpeľným parkom a zašli sme na šálku kávy do Kursalónu.

Kursalón je kultúrno-historická stavebná pamiatka. Ako už bolo naznačené, Kursalón sa rozprestiera priamo v kúpeľnom parku. Kursalón je predovšetkým kúpeľný pojem. Označoval miesto stretávania sa najmä kúpeľných hostí v kúpeľoch. V júni 1836 prišiel nový nájomca kúpeľov Jozef Lentzs návrhom vybudovať „konverzačnú sálu“ z dreva, kde by sa mohli zhromažďovať kúpeľní hostia. Dvorská komora 18. apríla 1837 definitívne povolila výstavbu sály a stavba sa začala realizovať na jar v roku 1838. Pri samotnej výstavbe sa ukázalo viacero nedostatkov. Nevhodne použité stavebné drevo spôsobilo, že stavbu museli viackrát opravovať. Po dlhých rokoch chátrania v roku 2007 stavbu zrekonštruovali. Zrekonštruovaný Kursalón sa teraz nachádza asi o 15 metrov ďalej ako pred opravou. Spôsobila to narušená statika, ktorá neumožnila zrekonštruovať ho na jeho pôvodnom mieste. Z pôvodnej budovy sa zachovali vonkajšie stĺpy a okná. Vtedajšie základy Kursalónu teraz zdobia stĺpy so sochami znázorňujúce štyri ročné obdobia. Kursalón si vás získa svojou jedinečnou architektúrou a atmosférou. V interiéri kaviarne sa nachádza krásny prútený kaviarenský nábytok. Obrovské klenbené okná do miestnosti vpúšťajú dostatok slnečného svetla. Na oknách sú oranžové závesy, ktoré kaviarni pridávajú na elegancii a luxuse. Počas letných mesiacov je pre hostí k dispozícii vonkajšia terasa, ktorú obklopuje prekrásna príroda.

Vonku krásne svietilo slniečko, tak sme sa posadili práve na letnej terase. Táto historická budova kaviarne Kursalón je dokonalým miestom pre odpočinok pri káve, osviežujúcom nápoji a koláčiku z domácej pekárne. V ponuke majú alkoholické, nealkoholické a teplé nápoje. Z danej ponuky sme si objednali bezkofeínové cappuccino v hodnote 2,10€ a caffe lungo za 1,60€. V Kursalóne servírujú kávu talianskej značky Carraro. Prvá pražiareň kávy Carraro vznikla v roku 1927 v meste Schio. Firma má dlhú tradíciu. Kávičky boli podávané na striebornom podnose v bielej a čiernej šálke s logom spoločnosti Carraro. Bola doplnená o pohár vody, cukor a napolitánku. V Kursalóne dbajú na kvalitu, a preto všetky ich koláče, zákusky a torty pripravujú vždy čerstvé, bez použitia umelých konzervantov a podľa jedinečných domácich receptúr. Dezerty z ich ponuky si môžete objednať aj na oslavy, svadby alebo iné udalosti. Na terase Kursalónu sa nám sedelo naozaj úžasne a vôbec sa nám nechcelo odísť, lenže nás ešte čakala dlhá cesta domov. Sklené Teplice a samozrejme Kursalón určite v budúcnosti ešte rada navštívim.

Adresa: Kúpeľný park

Otváracie hodiny sú nasledovné: Po – Ne: 9 – 20

Kursalón hodnotím: personál = 1-, káva = 2-, prostredie = 1-

Kursalón celkovo hodnotím známkou 2

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?pb=!1s0x47152de7c29423b3%3A0x411210e73186bb37!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipMj4j-2ZPYvI8ryOBynp96Q07xVbWjz9cJDpoXK%3Dw213-h160-k-no!5sKursal%C3%B3n%20-%20Sklen%C3%A9%20Teplice%20-%20H%C4%BEada%C5%A5%20Googlom!15sCgIgAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipMj4j-2ZPYvI8ryOBynp96Q07xVbWjz9cJDpoXK&hl=sk&sa=X&ved=2ahUKEwjwgPf1yJD3AhVPKuwKHaAUAhcQoip6BAhSEAM