Prichádzajú ešte lepšie časy pre nás kávičkárov. Najnovšie totiž „machri z Harvardu“ na základe štúdie,  ktorá preskúmala tisícky labužníkov čierneho moku, odhalili fakt, že kto kávu pije dlhšie žije. A nielen to, ten istý zdraviu prospešný  účinok má mať aj bezkofeínová káva , pri preskúmanej mase  dvestotisíc ľuďoch na tom už niečo bude.

Čo robí s nami kofeín ?

Existuje dosť veľa  štúdií a výskumov. Väčšina z nich podporuje každodennú konzumáciu kávy. Pozrime sa teda na to ako kofeín pôsobí na náš mozog. Kofeín je jednoducho zložka, nachádzajúca sa v šesťdesiatich rôznych rastlinách vrátane kakaových bôbov, čajových lístkov a kolových orechov atď.  A čo je na kofeíne zvlášť zaujímavé, je že jeho chemicky príbuzné zlúčeniny sa nachádzajú všade okolo nás.  Počas bdelosti, sa neuróny v našom mozgu neustále „mrvia“ a odovzdávajú informácie. Počas tejto paľby neurónov vytvárajú ako vedľajší produkt adenozín a náš nervový systém aktívne monitoruje jeho hladinu pomocou receptorov. Na konci dňa bývame už unavení, lebo  hladina adenozínu dosiahne v mozgu a mieche určitú úroveň, najmä pri učení nových vecí. Pitie kávy  (kofeín, metylxantín chemicky 1,3,7 – tri-metyl-xantín) práve spôsobuje stav kedy sa cítime povzbudzujúco a náš nervový systém je stimulovaný. Je teda dokázané, že kofeín podporuje bdelosť, pozornosť, logické myslenie, telesnú i duševnú výkonnosť.

Koľko šálok denne ?

Výsledok ukázal, že ľudia, ktorí si dajú „zopár“ šálok za deň, len zriedkavo ochorejú na srdcovo cievne choroby a cukrovku, tak ako „kávoví abstinenti “. Dokonca by mala chrániť aj pred neurologickými potiažmi a samovražednými sklonmi. A to najlepšie ešte len príde, to isté platí aj pre bezkofeínovú kávu. Táto analýza je však iba štatistická,  príčina –  dôsledok tým ešte nie je dokázaná. Lebo mohlo by to aj znamenať, že ľudia s lepším zdravotným stavom, z akéhokoľvek dôvodu radi pijú kávu 😉

Ale koľko šálok je teda naozaj optimálne vypiť? Nielen môj, ale hlavne vedecký prieskum ukázal a zhrniem to takto:

1 šálka kávy – podĺa gréckej štúdie  a teraz pozor – krvý tlak znižuje (lebo organizmus si pýta viac) .

2 šálky kávy – vás chránia od Alzheimerovej choroby, zabezpečujú proteín do mozgu potrebný na uchovanie pamäti. Zábudlivci kávičkujte!  Ale pozor ak ste tehotná, odporúčaná denná dávka nesmie presiahnuť 200 mg. Čo sú práve 2 šálky.

3 šálky kávy – znižujú výskyt rakoviny vaječníkov, mužom vraj dokážu znížiť vznik žlčníkových kameňov. Ale pozor ak pijete viac ako 3 šálky denne, zvyšujete riziko srdcového infarktu.

4 šálky kávy – prinášajú maximálny úžitok! Úplne znižujú riziko rakoviny a cukrovky. A zase pozor ! Pri tejto dlhodobej vysokej dávke kofeínu hrozí príchodom teta reuma.

5 šálok kávy  – vraj podľa odborníkov  môže zredukovať riziko poškodenia pečene. Štúdia je podložená na vzorke  deväťdesiat tisíc ľudí v strednom veku. A je zapríčinené práve antioxidantmi, ktoré káva obsahuje. Pri takomto zvýšenom množstve si treba dať pozor na zvýšené riziko absorbcie kalcia, ktoré môže viesť k osteoporóze.

Všetko s mierou

Tak ako v iných oblastiach života aj pri káve platí pravidlo, že všetkého veľa škodí.  Kdekoľvek siahate po ďalšej šálke, či už v kancelárii, na ceste za Slovenským morom, alebo v „cik“ pauze na benzínke myslite na to káva a kofeín sú skvelý pomocníci a života budiči, ale nemôžu nahradiť správnu životosprávu.

 

Autorka: Evuschka