Karel Gott si vo svojej skladbe kávu prisladil. Text piesne hovorí o  osamelých chvíľach a cukor je príjemnou náhradou keď máme práve ťažké obdobie a depresie. Dnešná kávičkárska spoločnosť teda väčšina  z nej kávu nesladí. Až  sedemdesiatpäť percent z nich si chce lahodnú chuť kávy chce vychutnať bez prídavných látok. Žijeme v modernej, sedavej dobe, na svoju líniu si dávame pozor viac a nielen to, z každej strany na nás zazerá aj dosť pravdivý nápis „pozor je tam cukor tvoj triedny nepriateľ“.

Nerozlučná dvojica

Pritom káva a cukor sú už od pradávna najlepší priatelia. Ale ako toto nerozlučné puto vzniklo? Vraj spojenie kávy s cukrom má na našu psychiku blahodarné účinky. Osvieži telo a upokojí nervy. V praxi stačí otestovať  v stresovej situácii. Skúste si  pred poradou dopriať šálku sladkej kávy a uvidíte, že cholerický postoj nadriadeného vás len tak ľahko nerozhádže.  Toto tajomsto sladkej kávy poznali už Arabi, ktorí si ju s obľubou vychutnávali v káhirských kaviarňach už v 17. storočí.  Ale dnes žijeme v celkom inej dobe.

Čo bolo skôr? Cukor alebo káva?

Kávu objavili v Etiópii približne v 8. storočí n. l. a dodnes je s ňou spojených množstvom legiend. Podľa jednej z nich kávu objavil pastier kôz. Všimol si, že jeho kozy jedia zvláštne červené bobule a sú po nich veľmi čulé. Ďalšie hovoria o pútnikoch idúcich do Mekky, iné o kočovníkoch, ktorí mali kávu priviezť do Arábie. Nech to už bolo akokoľvek, isté je, že jej tajomstvo si spočiatku Arabi starostlivo strážili a tajili. Až koncom 15. storočia sa začala káva vo väčšom pestovať a šíriť po svete, kde si po neistých  začiatkoch pomaly získavala obľubu. Prostredníctvom obchodníkov si našla cestu všetkých častí starého kontinentu.

Trstinový cukor  podľa prvých záznamov pochádzajúcich z Indie, bola cukrová trstina už v 6. st. pred naším letopočtom využívaná pre svoju sladkú chuť. Ľudia ju najskôr žuli ako cukrovinku alebo afrodiziakum, prípadne z rastliny vytláčali sladkú šťavu. Prvý krát rafinovaná bola  trstina pravdepodobne v Indii, v 4. st. pred n. l. Vďaka ľahšiemu skladovaniu a prevozu, ktorý rafinácia umožnila, sa cukor pomaly dostával do ďalších častí sveta. Hoci cukrová trstina bola už dávno známa v Číne, Arábii a Afrike,  Oceánii, cukor a jeho výroba zaznamenali výrazný rozvoj až okolo r. 600 n. l. Výrobu cukru priniesli do západnej Európy ako prví opäť Arabi .

Káva výhradne bez cukru

Ak chcete mať s pitia kávy dobrý pocit a blahodárny účinok, nepridávajte do nej cukor.  Pretože jediné čo je v káve návykové a nezdravé, čo zakysluje organizmus a mení bunky na primitívne so zmenou v ich bežnom správaní (poznáme ich pod názvom  rakovinotvorné) je práve cukor, ktorý táto káva teplotným procesom obsahuje. Nezabúdajte, že cukor nejeme len vtedy keď si o tom myslíme, že ho jeme. Dobre ak si dáme čokoládu, vieme, že jeme väčšinou cukor, ale aj ak si dáme krajec chleba, jeme cukor, a ak si dávame kávu, i keď neosladenú, dávame si okrem olejov a ostatných zložiek takisto cukor. Cukor sa dnes nachádza v skoro vo všetkých priemyselne spracovaných potravinách. Po akomkoľvek spracovaní, ktoré nastáva po odtrhnutí živého plodu od jeho koreňov zo zeme, prípadne stromu, nastáva pokles energie, ktorý produkt obsahuje. Nehovoriac o tom ak sa jeho prirodzený obal naruší a nebodaj tepelne spracuje.

 

Autorka: Evuschka

 

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článok„Kto kávu pije dlhšie žije“
Ďalší článokGrand Wood caffe