Cestou na dovolenku do Vysokých Tatier sme sa zastavili v malebnej Čutkovskej doline. Toto miesto je môjmu srdcu veľmi blízke. V Čutkovskej doline vystavali dedinu U Dobrého Pastiera. V tejto dedinke sa nachádza pre ilustráciu: Koliba Fatranka, Koliba Richtárka, Kolibu U Dobrého Pastiera, kaplnka, zemiansky dom, altánok, pstruhové jazierko, humno, zábavný rodinný park Obrovo, multifunkčné ihrisko, ale aj chodník pre cyklistov a veľa iného. Prekrásne drevenice a drevené stavby vytvárajú príjemné prostredie pre oddych v duchu starej tradičnej drevenej dediny. Na lúke sa pasú ovce, no jednoducho nádhera. Tentokrát sa stala cieľom našej zastávky koliba s názvom Fatranka.

Koliba Fatranka je zariadená v drevenom štýle, jednoducho, ale pekne. Priestor je rozložený na dve miestnosti. Väčšia miestnosť je určená pre 38 osôb a tá menšia miestnosť je pre 12 osôb. Jednoduchým otvorením dvier sa tieto dve miestnosti prepoja a vytvoria tak priestor pre cca 50 osôb. V kolibe ma najviac očaril krb. Drevené zariadenie krásne dopĺňali tmavohnedé kožené sedačky. V miestnosti sa nachádza taktiež malý detský kútik. Priestor dekorujú rôzne tradičné vázy, džbániky, krčahy, poháriky, tanieriky a iné drobnosti. Koliba je ideálnym miestom pre usporiadanie firemného večierku, menších nenáročných rodinných osláv či pre rôzne druhy spoločných stretnutí. Koliba ponúka veľkorysú letnú terasu, odkiaľ sa naskytajú nádherné výhľady na prírodu a krásy Čutkovskej doliny. Deti si tiež prídu na svoje, pretože tam objavia viaceré detské ihriská. Vedľa koliby preteká očarujúci potok. Na okeniciach dreveničky boli prekrásne červené muškáty. Terasa je zariadenásíce len drevenými lavicami a stolmi, ale prostredie, čo ju obklopuje, je priam balzamom na dušu.

Nemohli sme inak a usadili sme sa v tejto oáze pokoja. Terasa bola bez obsluhy, tak sme si išli objednať dovnútra. Malým sklamaním bolo, že v kolibe vedia pripraviť len tureckú kávu a espresso. Z danej ponuky sme si preto vybrali presso a samozrejme výborný podplamenník. Presso bolo v hodnote 1,20€, čo ma milo prekvapilo. Presso bolo pripravené dobre. Káva bola servírovaná v bielej šálke s cukrom. Musím sa priznať, že som čakala nejaké originálne a tradičné servírovanie, ktoré by sa do tohto prostredia viac hodilo. Za malý nedostatok považujem, že ku káve nepodávajú pohár s vodou. Obsluha v kolibe bola príjemná. V ponuke majú alkoholické a nealkoholické nápoje. Pri pive okrem tradičných ležiakov nájdete aj jeden špeciál. Máte možnosť ochutnať domáce remeselné pivá z prvého ružomberského pivovaru URSUS. V ponuke majú rôzne skvelé podplamenníky. Kuchári vám taktiež pripravia niečo drobné k zahryznutiu, napríklad hrianku s cesnakom, domáci chlieb s nátierkou, syrový lopárik, syrové nite, lopár k pivu, údenú klobásu. Koliba Fatranka má v pláne prestavbu kuchyne, takže v krátkom čase bude možná príprava aj iných jedál ako podplamenníkov. Ak je vám táto atmosféra po vôli, Fatranka je určená práve vám.

Adresa: Čremošná 6822, 03406 Ružomberok, 034 06

Otváracie hodiny: Po – Ne: 11 – 21

Kolibu Fatranka hodnotím: personál = 1-, káva = 2, prostredie = 1

Kolibu Fatranka celkovo hodnotím známkou 1-

Link na Google maps:

https://www.google.com/maps/uv?pb=!1s0x4715a86f5fae933f%3A0x722c0042f759d37d!3m1!7e115!4shttps%3A%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipMgECx-cvL5UfWBBI9d4clOOctiAjJ5NTnVoRZI%3Dw284-h160-k-no!5sfatranka%20-%20H%C4%BEada%C5%A5%20Googlom!15sCgIgAQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipMgECx-cvL5UfWBBI9d4clOOctiAjJ5NTnVoRZI&hl=sk&sa=X&ved=2ahUKEwiP_aXZhqbuAhXIvosKHSX0A_AQoiowE3oECCEQAw